moi!
meille hankitaan joskus tän kesän aikana cavalier ja ajattelin nyt jo kysellä neuvoja kuinka sit sais meidän kissan tottumaan uuteen perheenjäseneen. kissamme on leikattu kolli, aika rauhallinen mut innostuu joskus leikkimään aika rajusti. serkullani oli tiibetinspanieli ja kisu tuli sen kans hyvin toimeen, mut se oli aikuinen ja rauhallinen, notta kuinkas sitte pennun kans?
meille hankitaan joskus tän kesän aikana cavalier ja ajattelin nyt jo kysellä neuvoja kuinka sit sais meidän kissan tottumaan uuteen perheenjäseneen. kissamme on leikattu kolli, aika rauhallinen mut innostuu joskus leikkimään aika rajusti. serkullani oli tiibetinspanieli ja kisu tuli sen kans hyvin toimeen, mut se oli aikuinen ja rauhallinen, notta kuinkas sitte pennun kans?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itsellä ollut sekä kissoja ja koiria ,koiranpentu ja kissoja ja toistepäin. Ikinä ei suurempia ongelmia ole ollut. Nyt on koiranpentu ja 4 kissaa.Tosi ihanasti kissat on ottanut vastaan. Ja on niin kivaa katseltavaa ja iloa on riittänyt ja naurua monissa tilanteissa. Kissa voi hypätä ylös jonnekkin jos tilanne tuntuu uhkaavalta tai ärsyttää. (siis toivon että sinunkin kissas saa siis vaikka hypätä pöydälle) Kissalla pitää olla oikeus puolustaa itseänsä ilman että sitä rankaistaan. Siis jos pentu ahistelee kissaa niin kiellä pentua, ei kissaa jos kissa vaikka yrittää läppästä koiraa.
Meillä saa pentu syödä kissojen kanssa samalta lautaselta mutta jos yrittää omistella ruokaa, otetaan se pois. Omaa lautastaan saa puolustaa. Yks kissoista kyllä ei välitä, on tosi iso kissa ja penska yrittänyt murista sen pois, mutta kissa ei vaan siirtyny vaan jatko rauhassa syömistä, ja pentu yritti epätoivoisesti tassulla saada vedettyy ees muutaman murusen itelleen. Kyllä oli naurussa pitelemistä :-)
Siis mun neuvo on että opeta pentu antamaan kissan olla rauhassa.Ota myös kissa usein syliin ilman että koira saa tulla. Onnea vaan. Kyllä pian huomaat itse miten pitää menetellä.
kiitos :) tosta oli jo paljon apua
Et kissa pitäis totuttaa pentuu ku se nukkuu.siis pentu nukkuu. Silloin kissa saa rauhas haistella pentuu. Eikä enää pelästy niin paljo jos pentu tulee juosten tutkii ja näykkimää.
Meidän kissamme oli 5-vuotias kun otimme cavapennun. Pari ensimmäistä päivää kissa murjotti mutta päätti lopulta että tuommonen penikka ei hänen rauhaansa häiritse. Annoimme kissan lähestyä koiraa valvotusti, koira olisi tietysti heti pyrkinyt leikkimään. Pari kertaa pentu sai piikkihanskasta ja oppi lopulta olemaan menemättä liian lähelle. Lopulta molemmat nukkuivat samassa korissa ja kissa puski koiraa aina ohimennessään, välillä läpsäisi poskelle muistuttaakseen kuka oli talossa ensin. Kunhan totuttaminen tapahtuu rauhallisissa olosuhteissa ja valvotusti, kumpaakaan pakottamatta, ongelmia ei pitäisi tulla.