Monissa kuvissa niin metsästys kuin sotatilanne
on kiväärin piipun päässä laajennus.
Onko se äänenvaimennin vai jokin muu?
Siis mikä?
https://www.verkkouutiset.fi/a/havainto-sodasta-kremlin-uusin-sotakalusto-ohjataan-rynnakkojoukoille/#7c503cd1
Piipun päässä laajennus?
16
737
Vastaukset
- Anonyymi
Ehdottomasti ehkä.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17761606R
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Suuliekin sammutin tai äänenvaimennin.
- Anonyymi
Siinä on puntti jolla voi ryzzää takoa päähän kun patruunat on loppu.
- AnonyymiUUSI
Koska meinasit Ukrainaan vapaustaistelijaksi ? Muista testamentti.
- Anonyymi
Sota-aseissa voi olla äänenvaimennin, liekinsammutin tai suujarru, metsästysaseissa useimmiten äänenvaimennin, mutta suujarrujakin jonkin verran käytetään.
- Anonyymi
Entäs olisko ehkä ns trumpetti haulikko kyseessä
- Anonyymi
Laajennos piipun päässä helpottaa tussarin lataamista. Osumatarkkuuteen sillä ei ole vaikutusta.
- Anonyymi
Tuo on totta, mikäli kyseesä on suustaladattavasta mustaruutiaseesta, patruunaa käyttävässä aseessa trumpettipiipusta ei ole juurikaan hyötyä.
- Anonyymi
Siis mullahan oli venäläisessä piekkarissa siis .22 piipun suussa se laajennus.Oli toz viiden patruunan lippaalla.Eihän sillä mitään merkitystä ollut.Tarkka ase se oli kumminkin.100 metriltä peltopyy kuoli kun ei tiennyt että 70 luvulla piekkarin teho ei kuulemma riittänyt metsästykseen.
Kun olimme kaverin kanssa myllykosken padon alapuolella veneen kanssa niin vartija tuli kyselemään että mikä isoreikäinen kivääri meillä on veneessä.Näki vaan sen piipun laajennuksen.Niin että Oskari jos muistat tapauksen.- Anonyymi
Sun piekkarin piipunsuun rihlaus oli todennäköisesti korjattu poraamalla kruunu tasaiseksi. jos piipunsuun kruunu on toispuoleinen, niin tarkkuus kärsii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sun piekkarin piipunsuun rihlaus oli todennäköisesti korjattu poraamalla kruunu tasaiseksi. jos piipunsuun kruunu on toispuoleinen, niin tarkkuus kärsii.
Näitten ehdotusten lisäksi,sotapyssyissä , kivääri kranaatin istukka. 🦊🦊🦊
- Anonyymi
Laajennusosa lienee tosiaan trumpetti. Voi metsämieskin pitää vähän konserttia. Kun muuten on liian kiire juosta eläimiä takaa ettei kusella ehdi käydä vaan senkin laskee lahkeeseensa.
- Anonyymi
Täyttä shittiä. Se laajennus on lisäpaino piipulle, rauhoittaa piipun heilumista ja tärinää.
Jos kevyt piippu niin piipun liike on nopeaa muta kun piipussa paino niin piipun liike hidastuu ja sinä ehtii silmä nähdä milloin kaukainenkin kohde on esim kiikarin ristikossa.
Tämä on totuus, älkää uskoko muita typeriä selityksiä- Anonyymi
No mix siihen sun NS lisäpainoon on porattu noin 10mm oleva laajennus,sehän syö sitä painoa pois.sinä ja sun mutu teorias ei pidä paikkaansa
- AnonyymiUUSI
Kuvasta katsoen tuon vyösyöttöisen kk:n piipun päässä on vaimennin. Kestävyys voi kuitenkin olla käytössä lyhyt. Mikä paikka hajoaa ensiksi kuumaksi ammuttaessa ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922165Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669027Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785812Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.204702HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794452Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804241"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760
