Reklamaatioon vastaaminen, seurauksena oikeudenkäynti

Anonyymi-ap

A lähettää B:lle reklamaation. Reklamaatio sisältää perustelut ja todisteet vaatimuksille. B vastaa lyhyesti, että reklamaatio on perusteeton eikä suostu vaatimuksiin, mutta ei mitenkään todista perustettaan kieltää A:n vaatimukset.

B:n antama vastaus pakottaa A:n hakemaan oikeuksiaan oikeusteitse. Vasta oikeudessa B perustelee todisteiden kanssa syynsä kieltäytyä A:n vaatimuksista. Syylistyykö B harhauttamiseen, kun pakottaa A:n aloittamaan mahdollisesti turhan oikeudenkäynnin?

8

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei, mitään sellaista, kuin "harhauttaminen" ei ainakaan rikoslaki tunne.

      B voidaan hänen voittaessaan kuitenkin määrätä joissain tilanteissa itse maksamaan oikeudenkäymiskulunsa ja ehkä vastapuolensakin oikeudenkäymiskuluja, jos hänellä esimerkiksi olisi ollut jokin erityinen velvollisuus (esimerkiksi elinkeinonharjoittajan velvollisuus kuluttajaa kohtaan tuotteen virheasiassa) käsitellä ilmoitus tuotteen tai palvelun virheestä ("reklamaatio"), ja turha oikeudenkäynti olisi sillä voitu välttää.

      Mutta koska aloitus on taas aivan liian suppea tiedoiltaan, emmekä tiedä yhtään ketä tai mitä A ja B ovat tai mitä asiaa "reklamaatio" koskee, on mahdoton vastata paremmin.

      • Anonyymi

        Kiitos. Tämä on riittävä vastaus.

        On riski, että joutuu vastuuseen siitä, että vastaa reklamaatioon ainoastaan sanoilla "reklamaatio on perusteeton".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos. Tämä on riittävä vastaus.

        On riski, että joutuu vastuuseen siitä, että vastaa reklamaatioon ainoastaan sanoilla "reklamaatio on perusteeton".

        Perusteeton on perusteeton. Todistelu taakka on reklamaatio tekijällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perusteeton on perusteeton. Todistelu taakka on reklamaatio tekijällä.

        Muuta vastausta ei tuolla perusteella koskaan tarvita. Kätevää.


    • Anonyymi

      Pyysitkö reklamaatiossasi perusteluja mahdolliseen kiristämisen? Et.

      • Anonyymi

        Siis kiistämiseen.


    • Anonyymi

      Todisteet täytyy esittää ennen oikeudenkäyntiä ja ne täytyy olla vastapuolen tiedossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3843
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2741
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2569
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2068
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1827
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      26
      1648
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1572
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      73
      1372
    9. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1368
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1301
    Aihe