Putoaako juhannukseen mennessä yli vai alle 10snt perushinta? Viljan hinta on tullut alas vauhdilla, maidon tuottajahintahan tunnetusti seuraa pienellä viiveellä. Saksassa on saatu jo 15snt litra pois tuottajalta, mutta euroopassa on ennenkin hinnan liikkeet ollu rajumpia. Mutta nyt ollaan aallonharjalla, ja on vain yksi suunta. 40snt litra kesäkuun alusta alkaen, veikkaan ma.
Maidon hinta
9
588
Vastaukset
- Anonyymi
Toivotaan!
Juu, saadaan tiloja lopettamaan tuotanto, ja kukaan ei tee lisää, jolloin tukirahat ei kulu kannattamattomaan tuotantoon, vaan sato jätetään peltoon, eli siis heinät jää peltoon, tuet vain nostetaan. Ja samalla saadaan monta työtuntia välillisesti pois eri instansseilta. Tehokasta yhteikunnan alasajoa, raha kuuluu yrittäjälle tehdystä työstä, vastikkeellisesti.
- Anonyymi
kenny79 kirjoitti:
Juu, saadaan tiloja lopettamaan tuotanto, ja kukaan ei tee lisää, jolloin tukirahat ei kulu kannattamattomaan tuotantoon, vaan sato jätetään peltoon, eli siis heinät jää peltoon, tuet vain nostetaan. Ja samalla saadaan monta työtuntia välillisesti pois eri instansseilta. Tehokasta yhteikunnan alasajoa, raha kuuluu yrittäjälle tehdystä työstä, vastikkeellisesti.
Siirrythän neljäpäiväseen työviikkohon...
Anonyymi kirjoitti:
Siirrythän neljäpäiväseen työviikkohon...
Nii 70-80 tuntisesta työviikosta 32 tuntiseen viikkoon kuin kunnon sosialistiloisen kuuluisikin. Mitä hemmettiä, silloinhan pitää olla kaksi työpaikkaa että ei tarttisi kotona olla. Säästyyhän siinä jo monelta tyhjänpäivääseltä riidalta emännän kanssa kun sais olla töissä eikä pitäisi olla kotona.
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17762782L
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Nyt maidon tuotannolla pärjää.Hinta kohdillaan.
Nyt maksellaan ensin näitä rästejä, mitä muodostui ennen hinnannousuja.
Parasta mitä vois tapahtua on se, että sekopäisimmätki täppärit viimeinkib tajuaas kysynnän ja tarjonnnan merkityksen, suhteen, mitä se tarkoittaa. Ja virittääs hellan pesää navettapiirrustuksilla ja laskelmilla.
- Anonyymi
Torjunta voitto. Tulot laskee vain vähän.
Juu. Kepun iskulause, vahinkojen minimointi.
Kuinkahan todesta tuo auringonkukka viljelmät, siitä maksetaan hyvät tuet, siemenkustannus hyvin pieni eikä edes mahdollisuutta saada satoa, mutta normaalien tukien lisäksi saa paremmat tuet kuin hömppäheinästä, eli kannattaako paremman tukitason saadakseen hömppäheinä vaihtaa auringonkukalle? Siinäpä pulma. Ei oo maailmassa nälkä kun tämmösiä kannattaa vakavasti pohdiskella. Tuottamaton hehtaari on miinus 5 tonnia halpaviljan ylitarjonnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652138- 571598
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1551210Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771159Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67939- 86915
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33873Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112850Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11847K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8826