Kaupan alan lakko oli vitsi, kaikki kaupat avoinna- bissilakkos jumittaa ja hankalittaa satojen tuhansien elämää, piti perua pitkä jonoinen hammaslääkäri aika mokoman takia, ei ole varaa ajella pirssillä mennen tullen,,,kiitosta vaan .OLETIN LAKKO FARSSISTA ETTÄ harvennetut vuorot edes ajaisi , koska kaupat oli auki ns lakona aikana niin miksei linja autot osittain.
Lakot sekalaista hulabaa,
Anonyymi-ap
39143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kyllä linja-autot ovat auki lakon aikana. Niitä huolletaan ja pestään. hihihi
Oulussa ja Tampereella työtttömät osoittivat mieltä ay-liikettä vastaan:
http://iltapuuro.com/ammattiyhdistysliike-ei-enaa-puolusta-tyottomia/
Tampereella perjantaina järjestetylle työttömien marssille lähti viitisenkymmentä osallistujaa. Myös Oulussa osoitettiin perjantaina mieltä saman asian tiimoilta.
– Nykypäivän ay-liike keskittyy enemmän puolustamaan keski-ikäisten ja keskiluokkaisten etuja. Eli käytännöllisesti niiden, jotka ovat jo palkkatyössä, sanoo marssille osallistunut Jari-Pekka Tamminen Tampereelta.
Jännää mikä järjenjättiläisen avaus
Sinä ainakin järjenköyhyyttä poteva.
Kermaperseet lakkoilevat, oksettaa.
Okaenna tenukeppi lasolia
Pakkasessa pilkillä istuessa ei mikään ole parempaa kuin tumma rommi Lasolilla. Se lämmittää kilvan kevätauringon kanssa.
Vain unelmissas onneton
Sossu pummi kilahti
muistelen, että jonkun aiemman bussilakon aikana bussiyrityksen esimehet ja johto ajoivat itse vuoroja päiväsaikaan. Taisi mennä yksi vuoro idästä-länteen ja sitten keskustasta kortepohjan/palokan suuntaan jne. Olikohan vuorojen välit jotain tunnin tai puolentoista tunnin luokkaa, mutta se oli ihan hyvä, että ylipätäään pääsi ja että tiesi milloin päivän viimeinen vuoro lähtee. Ne oli aika hyvin suunniteltu ja varmasti auttoivat monia autottomia ihmisiä kulkemaan. Kumma ettei nyt ole sellaisia järjestetty.
Juuri niin- ihmisten piinaamistahan tämä joidenkin lakko uhmaajien leikki on.
Yksi lysti taksilla pääsee eestaas
Itse boikotoin takseja. Ökyhintaisia herrojen kulkuvälineitä.
AKT:n liivimiestä muistuttava lihava socialist specialist joutui antamaan periksi suurille haaveilleen ja ahtaajat lopettivat "talvilomansa".
Ahtaajan, (= satamajätkä), töihin kelpaa periaatteessa kuka tahansa jaska portin ulkopuolelta. Poikkeuksena aavikkomatut, joiden mielestä se on työtä!
Uskoisin että Intiasta, Filippiineiltä ja Thaimaasta saisi tunnollisia ja ahkeria ahtaajia, joille puoletkin nykyisistä ahtaajien palkasta olisi lottovoitto.
Kermaperseiset linja-autonkuskit töihin. Heillä jo ennestään isot palkat ja pitkät vapaat.
Itse en matkusta ikinä enää linja-autolla. En tuo edes välillisesti korruptiota ja ökyjen luxuselämää.
Oikein!
Mikset mene omalla autolla?
Minusta on mukavaa kun bussit ovat lakossa, eivätpä ole liikenteen tukkona.
On se tuossa pihassa, mutta kun se ei ole vielä oma. 20000€ on vielä velkaa. Ei kannata ihan turhia ajoja ajella.
Julkisia kulkuvälineitä eivät tosiaan käytä kuin punikit ja muut viherhörhöt.
NIIN KUIN kaltaisesi äiti ja isi maksaa ajokortin ,,,njih.
Onko poliisiauto julkinen kulkuneuvo?
Kyseessä aika huonot työ ja tauko ajat lakon asia listoilla. Miksi ei nyky busseihin saa kuskia varten vain vessakoppia? Ei siis matkustajien sotkupaikaksi ja työn tekijä pula kova ja inhat kiire aikataulut ja vähäiset tauot jotta ihmis hengistä vastuussa olevat kuskit olisi vireessä työajan. Kokeilkaapa vastaavaa pikku autollanne ajavat ja arvostelijat.
Olisikohan työväenopistossa sinulle sopivaa äidinkielen yhdyssanakurssia. Nehän ovat kai ilmaisiakin.
Linkkikuskin penkin pitäisi olla avattava. Eli istuinosan saisi siirrettyä ja siinä olisi reikä alas kuten ulkohuusseissa. Eräänlainen septitankki. Kuljettajan virkahousuissa olisi sitten avattava luukku, joten kuljettaja voisi istua tarpeillaan samalla kun ajaa reittiä. "luukkupöksyt"
Sinulla selvä lukihäiriö, saivartelet aiheesta poiketen täysin- eli lukemisen ymmärryksessä selvästi hahmotushäiriötä. Mene sivistyskouluun ,kai ne ilmaisia tuollaisille älykääpiöillekin tarjoavat.
Vajakki taas pätemässä!
Taas tuo aivopieru haisee kommenttia antamassa- lukihäiriöinen poikkeaa aiheista suoltamalla joutavaa lorinaa kieli opista, jossa ei ole järjen häivää, turhautunut hylkiö pätemässä joka ketjuissa ns kielioppejaan.
Siinä pari S- kakkosta hiiltyi kivasti. Harmittaahan se, kun ei osaa.
Siinä aivopieru haisee kun ei muuta osaa ,pitää purkaa palloaan inisemällä epä olellisuuksia, joku mt- eläkeläinen päihde potkut saanut katkera..
Bussirengin ei tarvitse osata yhdyssanoja. Se vaan ajaa suu ammollaan pysäkiltä toiselle. Niiden hanurit on trimmattu niin, että ne ulostavat vain kerran viikossa.
Joskus se toki osuu työvuorolle, mutta metsiköitä riittää, onhan niillä kaksi minuuttia taukoa päätepysäkillä. Siinä kyllä ehtii savukkeen, leivänpalan ja kakan hoidella.
Alako lakot loppummaa kun liiton liiviukolle panivat nyrkkijä pöytään. Mittää kunnollista ei suannu aekaan. Tyhjee juaritteluva mokoma risuleuka.
Kehuvat jotteivat suanu kun kuus rosenttija lissee palakkoo eekä paskataakoja ollenkaa. Viisja puol tuntija kuulemma jootuvat ajammaa iliman kustaukooki paekallislinjurilla. Ei voe aenakkaan esteenpoestoliäkitystä naattia, tai muuten pittee ajjoo rässihousut märkinä.
Täytyyhän vessa olla busseihin sovellettava juttu, ei paljoa tilaa veisi, kuka arvostelija pystyy edes tunnin ajoa kestämään ? Aikataulut taukoineen jo päivitettävä sivistys tasolle.
Täytyypä kysäistä seuraavalta kohdalle osuvalta yrmeältä bussikuskilta, että onko kakkihätä?
Eivät ne ymmärrä kieltämme!
Älä näytä kieltä, näytä keskisormea!
Veturikuskeilla on kuulemma vaipat. Miksi ei sitten bussikuskeillakin voisi olla.