Mielenkiintoista tietoa koliikista!!!

Nimetön

Koliikin syy saattaa olla jokin raskauden aikana käytetty lääke. Myös pitkittynyt ja raskas synnytys saattaa olla sen aiheuttaja. Kun lapsi tulee pää edellä ulos, kaula rankaan kohdistuu paljon painetta ja niska voi olla kierteinen. On esitetty ajatus, että kaularangan ylä osasta tulee hermoärsytystä Vagus-hermoon, jolla taas tiedetään olevan sisäelimiin liittyviä tehtäviä. Sekä niska että vatsa ovat jumissa! Ja kun tilanne pitkittyy, koko pallean seutu jännittyy ja kramppaa huutamisesta Noidankehä on valmis!!

Hoidon aikana lapsi rentoutuu, ja kun käsitellään vatsaa ja vatsan vyöhykkeitä, suolen toiminta aktivoituu. Niska vaivat helpottuvat.
On sellaisia vauvoja jotka eivät katso toiselle puolelle ollenkaan, koska niska on niin kipeä.

Tänä leike on Fysi 1/2005 Lehdestä ja sen antoi minulle fysioterapeutti jolta sain lähetteen vyöhyketerapeutille.
Meidän 10vk tytöllä on niskassa jotain vikaa, koska pää ei käänny ollenkaa vasemmalle.

2

1390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • janna

      tosi mielenkiintoista tietoa! synnytin aasiassa vauvani, ja kun naapurin naiset monena iltana kuulivat lapsemme itkevän, he tulivat sanomaan, että he tietävät parannuskeinon: joku heidän tuntemansa fysioterapeutti tms. hoitaisi vauvan niskaa. en uskonut ollenkaan, sanoin vain että syynä itkuun on vatsavaivat. he vain myhäilivät. tarjosivat sitten myöhemmin sitä jotain rypälesiemenuutetta joka kyllä sekin auttoi jonkin verran.

      ehkäpä tässä on kyse samasta hoitomuodosta, joka on aasiassa keksitty jo ajat sitten!

    • anya

      Olen monesti miettinyt, mikä mahtoi olla syynä esikoisemme ja kuopuksemme koliikkiin. Kolme keskimmäistä taas säästyivät siltä. Esikoisen synnytys kesti järkyttävän kauan, 38 tuntia, eli onhan siinä saattanut niska mennä nalkkiin. Kuopus taas syntyi sektiolla, mutta hänen odotusaikanaan jouduin käyttämään kahtakin eri lääkettä. En nyt mene väittämään, että nämä olisivat syynä meidän vauvojemme koliikkiin, mutta kai ne osasyyllisiä voivat olla. Kuitenkin pääasia on, ettei nykyään enää syytetä äitejä siitä, että he tekevät jonkin virheen lapsen hoidossa (eivät syötä tarpeeksi, ovat hermostuneita tai jotain muuta puppua), mistä on seurauksena koliikki. Muita itkuja näistä kyllä voi tulla, mutta ei koliikkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      83
      3175
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      164
      1194
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      807
    Aihe