Kaksi psykopaattimurhaaja mulkeroa päästetään vapaalle jalalle.

Anonyymi-ap

Koskelan murha lukeutuu viime vuosien järkyttävimpiin rikostapauksiin. 16-vuotiaina telkien taa päätyneet pojat saavat mahdollisuuden siviilielämään valvotussa koevapaudessa ja ehdonalaisessa vapaudessa.

Vaan kuinka onkaan sen Koskelan murhan uhrin suhteen, saako hänkin mahdollisuuden siviilielämään täydellisessä vapaudessa?

Ensin kahden mulkeron toimesta piinataan jotakuta pitkään ja toistuvasti ja lopuksi tämä tapetaan julmasti ja kaiken tuon jälkeen tekijöille vankilaa vain noin 3-vuotta, kun oikeuden mukaista olisi ollut se että ne kaksi murhaaja psykopaattia olisi ripustettu kaulastaan yksinaruiseen kiikkuun.

7

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään järkeä että annetaan päällekkjäisiä alennuksia, varsinkaan kun nuorilla rikosten uusinta riski on kaikkein korkein.

      "Tekoaikaan 16-vuotiaat pojat selvisivät murhasta huomattavasti täysi-ikäisiä kevyemmällä rangaistuksella. Syy löytyy lievennetystä rangaistusasteikosta, jota sovelletaan ensikertalaisten rikoksentekijöiden kohdalla.

      Lain mukaan murhasta tuomitaan aina elinkautinen vankeusrangaistus. Alaikäistä sen sijaan ei voi koskaan tuomita elinkautiseen – oli hän tehnyt miten vakavan rikoksen tahansa.

      Koskelan surmaajien kaltaisille 15–17-vuotiaille ensikertalaisille voidaan määrätä korkeintaan 2–12 vuoden määräaikainen vankeusrangaistus. Kärjistetysti sanoen “alaikäisen elinkautinen” voi siis olla maksimissaan 12 vuotta.

      Koskelan tapauksessa tällaista maksimituomiota ei saanut kukaan.

      Niin ikään laissa määriteltyjen lievennysten turvin alaikäiset pääsevät suljetusta vankilasta ehdonalaiseen vapauteen sen jälkeen, kun he ovat istuneet yhden kolmasosan vankeusrangaistuksestaan.

      Alaikäisillä Koskelan surmaajien kaltaisilla vangeilla on mahdollisuus hakea myös valvottuun koevapauteen kuutta kuukautta ennen ehdonalaiseen vapauteen pääsyä.

      Kallio-Nordlundin mukaan nuorten lievennetyt rangaistukset pohjautuvat lainsäätäjän näkemykseen siitä, ettei pitkiä vankeusrangaistuksia koeta tehokkaiksi nuorten uusintarikollisuuden suitsimisessa.

      Alaikäisenä vankilaan joutuneiden nuorten uusintarikollisuus on hyvin yleistä. Noin 80 prosenttia näistä nuorista päätyy vankilaan uudelleen viiden vuoden seuranta-ajalla.

      – Prosentti on korkea, mutta on hyvä muistaa, että kyse on erittäin pienestä ihmismäärästä. Alaikäisten osalta puhutaan noin 5–12 henkilöstä, Kallio Nordlund huomauttaa."
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009413405.html

      Kuten näkee, lyhyet vankeudet eivät selvästikään toimi, eikä uhrille ole merkitystä minkä ikäinen sen rikoksen tekee. Pitemmällä vankeusajajalla ehtii tulla järkeä päähän jos on tullakseen.

      Useimmat järkiintyy 30v, mutta jos ehtii tehdä paljon rikoksia ja saada monta tuomiota, elämä on paljon todennäköisemmin lopullisesti pilalla, kuin jos olisi ollut yksi pitempi vankeus ja lopettaisi rikokset siihen. Toimisihan se peloitteenakin paljon paremmin.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        ❤️ ­­­N­­­y­m­­­f­o­­­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17766011a

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Suomen lakiin saatava kovemmat rangaistukset. Tarkoutukselliset hengen riistämiset ovat julmuutta ihmisyyttä vastaan.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse. Sä voit itse käydä harjoittamassa sitä omankädenoikeutta, jos siltä tuntuu. Sen takia lyhyt tuomio on joskus parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tarvitse. Sä voit itse käydä harjoittamassa sitä omankädenoikeutta, jos siltä tuntuu. Sen takia lyhyt tuomio on joskus parempi.

        Kuka on puhunut oman kädenoikeudesta. Lyhyet tuomiot edes auttaa toisen henkilön hengen riistäminen. Pitemmät tuomiot ja ne on istuttava loppuun. Siellä on aikaa kasvaa kehittyä ja ajatella mitä tuli tehtyä.


    • Anonyymi

      Onkohan oikeuslaitos Suomessa vähän viallinen? Murhaajat pääsevät kuin koira veräjästä. Mikä helvetin voivottelu valtio Suomesta on tullut!

      Ei helvetti!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2045
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      327
      1250
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      90
      1107
    4. 113
      938
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      918
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      63
      875
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      849
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      785
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      769
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe