Asumme lähekkäin, taajamassa. Pienessä kylässä.
Miksi sinä koet elämäni kiinnostavaksi?
Ostin aikanaan taloni, innoissani tontista jolla voisin olla. Nauttia ulkona. Puuhastella tai vaan olla. Todellisuus iski. Sinä kyttäät joka liikettä pihallamme. miksi?
Kuvitteletko täällä tapahtuvan suuria rikoksia? Hirveyksiä sinua kohtaan?
Suomen kaunein kunta. Sinä teet vaikeaksi sen, että nauttisin siitä. Miksi?
Naapurini.
12
1168
Vastaukset
- Anonyymi
Ymärrätkö,
että kyyläämällä( miksi kamerat melile päin eikä tielle?)
mitä lähialueella ja minun pihallani tapahtuu, teet itsestäsi erittäin epämiellyttävän ihmisen. Sellaisen jota kukaan ei haluaisi naapurikseen. Ajatus siitä että yhdessä sovussa olemme ja elämme, rapistuu vääjäämättä jopa minulta. - Anonyymi
Joku voi kytätä ym mikäli olette päässy liian helpolla mikä hiertää kyttääjää.
- Anonyymi
Olen kovasti pahoillani, en osannut aavistakaan että olen Sinua häirinnyt. Mutta olet niin kovin mielenkiintoinen ihminen, ja haluaisin tutustua Sinuun paremmin, en vain oikein tiedä miten.
- Anonyymi
Hei selvittäppä vaikka poliisien kanssa hänelle, että niitä valvontakameroita ei lain mukaan saa laittaa sojottamaan ihan mihin tai kehen tahansa.
- Anonyymi
Säälittävä vedätys tämä aloitus...
- Anonyymi
Oletko harkinnut, että rakennat näkösuojaa?
Jos rajanaapurillesi sopii, että rakennat aidan, tuskin hän silloin sinua mielellään katselee, vaan mieluummin katselisi merenrantaa, taivasta, puita?
Paljon mieluummin ihmiset katselevat kasveja vaikkapa.
Yhtäkään taloa, asuntoa, tai loma-asuntoa ei ole koskaan ihmisten kuvilla myyty, tai vuokrattu, vaan autioilla kaduilla ja tyhjien tai kauniisti sisustettujen asuntojen kuvilla.
Taidat muutenkin asua haja-asutusalueella, jos käytät pihaasi ja vain yksi naapuri.
Yleensä uudehkojen alueiden pihat ovat autioita, koska kukaan ei halua toisten ikkunoiden edessä oleskella.
Sinä olet poikkeus. - Anonyymi
Omakotialueilla ei ole yksityisyyttä tai näkösuojaa, toisin kuin kerrostaloissa on yksityisyys.
- Anonyymi
Jos kamerat on teille päin, eikä tielle, soita poliisi. Ei toisten pihaan saa kameroita laittaa.
- Anonyymi
Ei taida tuollaiset itse pystyä olemaan pihallaan luontevasti, sitten kostatuttaa sekin.
- Anonyymi
Nyt on näkösuoja rakennettu.
Joku aiempi kommentti oli että tämä olisi vedätystä.
ei ole.
mutta aika kädetön sitä on jos toinen haluaa katsoa ja hallita.
En tiedä miksi, en pääse toisen pään sisälle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101272Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141055Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920