Lapin Teno- ja Utsjoella taitaa vähän saada kalastaa merilohta ja taimenta. Kyttyrälohi valtaa Lapin kalapaikat. Venäläinen kyttyrälohi pilaa Suomen tunnetut lohijoet. Valtion tulisi ottaa Lapin lohiasiat vakavasti käsittelyyn. Lapissa on merilohta, taimenta, nieriöitä, rautua ja harjusta. Vaikka puhtaita kalavesiä onkin, niin kyttyrälohi pilaamassa joet kalastoltaan.
Kyttyrälohi
Anonyymi-ap
18133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pitää äänestää puoluetta, joka tietää luontoasioista ja on asiantunteva ehdokas.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177664045
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Lapin jokien kalastusmatkailu alkaa mennä pilalle, jos asiaa ei käsitellä vakavasti. Lapin lohista on riittänyt riitaa vuosikymmeniä. Seuraavan hallituksen täytyisi perehtyä kalastukseen ja kalakantojen hoitoon vakavasti. Ei riitä kalanhoitomaksujen kerääminen eli kalastuskorttivarojen keräys pelkästään.
Kyttyrälohet Täytyy savustaa pois Tenosta ja muista Lapin jokiosuuksilta. Savustaminen on varma tapa.
Norjan kasvatuslohella ei tee mitään, kotimainen kala on parempi.
Kasvatetut kalat kotimaassa maistuvat rehulle, jota niille syötetään. Ahven ja muikku sekä kilonen hauki ovat parhaita. Kuha menettelee.
Vieraslajeista on vahinkoa joka paikassa, myös kalavesillä.
Kyttyrälohi on tosi ruma kala, nimensä veroinen
Vihreiden Mika Flöjt tietää vaelluskala-asiat. Vasemmistoliiton Merja Kyllösellä kokemusta paljon. Sdp Kainuu voi myös auttaa. Porvareista ei ole edes kala-asioihin luottamista.
Suomen kalatalousasioissa häpeää tuottavat venäläiset kyttyrälohet Tenossa. Kuusamosta menee purkuun vesivoimalaitos, joten taimenille luontaista vaellusreittiä avautuu.
Ely-keskus on kunnostanut paljon kalavesistöjä, joten Kainuuseen Täytyy saada lisää kalastuskohteita, joita kunnostetaan vuosittain. Kotimaista kalaa ruokapöytään ja kalastusharrastajille turvata tulevaisuus.
Kuusamoon tulee vapaat virrat jokeen. Vesivoimalaitos saa purkutuomion. Vaelluskaloille vapaata vettä.
Kunhan Tenon kalastus avautuu taas turistille, sinne ei köyhällä ole asiaa. Päivälupa on varmasti 120 euroa soutukalastajalle. Siihen venevuokra 40 jos on oma moottori. Jos sekin pitää vuokrata, taas 40 lisää. Majoitus, jos omalla matkapirssillä 30-40 euroa vuorokausi. Eli päivän hinta 200-250 haarukassa. Ja saaliskaan ei ole varma. Herrat siellä kalastaa yrityksen ja sitä kautta verottajan piikkiin.
Suihin!
Kyttyrälohta suihin, nam.
https://yle.fi/a/3-12071437
Nälkäinen syö kyttyrälohtakin.
Syö ja on hyvää
https://yle.fi/a/3-12544100
Tenon ja Utsjoen uistelijat poseeraa kohta kyttyrälohien kanssa kuvissa. Mereltä kai yrittävät pyytää kyttyrälohia vähemmäksi. Ely-keskuksella kohta tutkimista, että onnistuiko poikastuotto Lapin joissa.