Lähdössä vaihtoon Zürichiin

Opiskelijatyttönen

Olen lähdössä syksyllä Zürichin yliopistoon vaihto-opiskelemaan kieliä. Haluaisin tietää, onko joku ollut/asunut kaupungissa? Ollut kenties vaihtarina? Onkohan sieltä vaikeaa löytää asuntoa? Onko kokemuksia ko. yliopistosta?

Muutenkin kertokaa kaupungista!!:) Onko hyvät baarit? Pääseekö rinteeseen nopeasti - mikä laskettelukeskus on lähellä?

Olisin kiitollinen jos joku valottaisi asiaa...

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä..

      au pairina ja hyvin oon kaupungis viihtyny =)yliopistoista tai asunnoista en osaa sanoo mitään..sori.Yöelämästä todella tykkään!! kaikkee varmaan löytyy mitä hakee.Klubeilla en oo tosin paljoo käyny kun se maksaa liikaa.Yleensä aina eksyn samaan baariin.rinteistäkään en osaa sanoo.Asun kyl tääl mutten tie melkein mistään mitään =)meen aina sinne minne nenä vie!

    • richti

      Asun ite vuokral hieman zurichin keskustan ulkopuolel ja mun asunnon saamises autto suuresti mun pomo. Ite olis ollu vaikeeta saada asunto ku on just tullu maahan ja ei oo tuloi viel. Asunto kuitenkin on, mukava mutta kallis. Vajaa 50km 1250fr... Saattaa olla sulle helpompaa ku oot tulossa vaihtoon!!!
      Zurichist löytyy iltaelämää kyl jokaisen makuun, et etköhän säkin löydä jotain itselles sopivaa. Oon kierrelly aika paljon sveitsiä ja lasketeltukin on aika monessa paikassa. Tunnin/puolentoista tunnin ajomatkan päässä on monia eri laskettelukeskuksia. Ja junilla niihin pääsee todella helposti, jos autoo ei käytössä.
      Voin kyl kertoo lisääkin jos sua kiinnostaa tietää jotain.

      • richti

        siis piti kirjottaa 50m2, oon hieman unes jo...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe