Jos ei jaksa hiihtää, voiteluryhmä ottaa syyt niskoilleen

Anonyymi-ap

Näin kävi naisten 30 kilsalla. Pistin kisan talteen ja katsoin ihmetellen uudestaan. Ei Kertullakaan luistossa ongelmia ollut. Loivassa alamäessä ja tasamaalla hän tuli helposti muiden vauhtia. Jyrkässä mutkaisessa alamäessä hän jäi saman verran kuin aina muulloinkin, kun on varovainen laskija. Selostajat eivät huomanneet mitään luisto-ongelmaa. Lipsumista kylläkin, kuten monella muullakin. Kertun isä totesi, että suksi taisi olla hieman herkkä (lipsuva). Ei hänkään luisto-ongelmia nähnyt.

Eikö olisi aika tunnustaa, että on harjoiteltu väärin/liian vähän/väärissä maastoissa? Nyt oli vaikea kestävyyttä vaativa rata. Kaikilla muillakin matkoilla on nähty, että kunto ei riitä, naisilla ja miehillä. Suomessa harjoitellaan ja kilpaillaan aivan liian helpoissa maastoissa. Nämä huiputkin luulevat olevansa kunnossa, kun kylätason kilpailjat jäävät jälkeen.

Entäpä se hiihtäjän pieni ylipaino, 2-4 kg. Kuinka paljon sen mukana kuljettaminen vie sekunteja vaikkapa 10 kilometrin matkalla? Tietoa/arvauksia!

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa katselin ei luistossa vikaa,en tiedä mikä vikana ettei hiihto kulje.

    • Anonyymi

      Suomi sai yhden mitalin......kun nää Ruotsalaiset kahmivat mitaleita olivat varautuneet tuohon kisaa nais voimalla,ja Suomen naiset...viis me noista kisoista välitetään oli tosiaa näkösällä.

    • Anonyymi

      "Kova harjoittelu, sitä pitää tehdä. Suomalaisessa hiihtokeskustelussa kiinnitetään usein huomiota nippeliasioihin, mutta täällä huomattiin, että tarvitaan raakaa kuntoa." Noin oli päävalmentaja nyt sanonut. HALOO. Päävalmenjakin huomasi Planicassa, että tarvitaan raakaa kuntoa. Hän ei siis sitä tiennyt tätä ennen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      131
      1269
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe