Jos ei jaksa hiihtää, voiteluryhmä ottaa syyt niskoilleen

Anonyymi-ap

Näin kävi naisten 30 kilsalla. Pistin kisan talteen ja katsoin ihmetellen uudestaan. Ei Kertullakaan luistossa ongelmia ollut. Loivassa alamäessä ja tasamaalla hän tuli helposti muiden vauhtia. Jyrkässä mutkaisessa alamäessä hän jäi saman verran kuin aina muulloinkin, kun on varovainen laskija. Selostajat eivät huomanneet mitään luisto-ongelmaa. Lipsumista kylläkin, kuten monella muullakin. Kertun isä totesi, että suksi taisi olla hieman herkkä (lipsuva). Ei hänkään luisto-ongelmia nähnyt.

Eikö olisi aika tunnustaa, että on harjoiteltu väärin/liian vähän/väärissä maastoissa? Nyt oli vaikea kestävyyttä vaativa rata. Kaikilla muillakin matkoilla on nähty, että kunto ei riitä, naisilla ja miehillä. Suomessa harjoitellaan ja kilpaillaan aivan liian helpoissa maastoissa. Nämä huiputkin luulevat olevansa kunnossa, kun kylätason kilpailjat jäävät jälkeen.

Entäpä se hiihtäjän pieni ylipaino, 2-4 kg. Kuinka paljon sen mukana kuljettaminen vie sekunteja vaikkapa 10 kilometrin matkalla? Tietoa/arvauksia!

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa katselin ei luistossa vikaa,en tiedä mikä vikana ettei hiihto kulje.

    • Anonyymi

      Suomi sai yhden mitalin......kun nää Ruotsalaiset kahmivat mitaleita olivat varautuneet tuohon kisaa nais voimalla,ja Suomen naiset...viis me noista kisoista välitetään oli tosiaa näkösällä.

    • Anonyymi

      "Kova harjoittelu, sitä pitää tehdä. Suomalaisessa hiihtokeskustelussa kiinnitetään usein huomiota nippeliasioihin, mutta täällä huomattiin, että tarvitaan raakaa kuntoa." Noin oli päävalmentaja nyt sanonut. HALOO. Päävalmenjakin huomasi Planicassa, että tarvitaan raakaa kuntoa. Hän ei siis sitä tiennyt tätä ennen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe