Näin kävi naisten 30 kilsalla. Pistin kisan talteen ja katsoin ihmetellen uudestaan. Ei Kertullakaan luistossa ongelmia ollut. Loivassa alamäessä ja tasamaalla hän tuli helposti muiden vauhtia. Jyrkässä mutkaisessa alamäessä hän jäi saman verran kuin aina muulloinkin, kun on varovainen laskija. Selostajat eivät huomanneet mitään luisto-ongelmaa. Lipsumista kylläkin, kuten monella muullakin. Kertun isä totesi, että suksi taisi olla hieman herkkä (lipsuva). Ei hänkään luisto-ongelmia nähnyt.
Eikö olisi aika tunnustaa, että on harjoiteltu väärin/liian vähän/väärissä maastoissa? Nyt oli vaikea kestävyyttä vaativa rata. Kaikilla muillakin matkoilla on nähty, että kunto ei riitä, naisilla ja miehillä. Suomessa harjoitellaan ja kilpaillaan aivan liian helpoissa maastoissa. Nämä huiputkin luulevat olevansa kunnossa, kun kylätason kilpailjat jäävät jälkeen.
Entäpä se hiihtäjän pieni ylipaino, 2-4 kg. Kuinka paljon sen mukana kuljettaminen vie sekunteja vaikkapa 10 kilometrin matkalla? Tietoa/arvauksia!
Jos ei jaksa hiihtää, voiteluryhmä ottaa syyt niskoilleen
4
170
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa katselin ei luistossa vikaa,en tiedä mikä vikana ettei hiihto kulje.
- Anonyymi
Suomi sai yhden mitalin......kun nää Ruotsalaiset kahmivat mitaleita olivat varautuneet tuohon kisaa nais voimalla,ja Suomen naiset...viis me noista kisoista välitetään oli tosiaa näkösällä.
- Anonyymi
"Kova harjoittelu, sitä pitää tehdä. Suomalaisessa hiihtokeskustelussa kiinnitetään usein huomiota nippeliasioihin, mutta täällä huomattiin, että tarvitaan raakaa kuntoa." Noin oli päävalmentaja nyt sanonut. HALOO. Päävalmenjakin huomasi Planicassa, että tarvitaan raakaa kuntoa. Hän ei siis sitä tiennyt tätä ennen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881531
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141420Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras681282- 301141
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118982Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46928- 19882
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks316783- 46733