Nainen vei hameen alle piilottamalla yhteensä 12 kiloa sisäfileetä - hovioikeus katsoo, etteivät lih

Anonyymi-ap

Vaasan hovioikeudessa käsitelty elintarvikeliikkeisiin kohdistunut rikossarja sattui eri puolilla Satakuntaa keväällä 2016. Yksittäisiä rikoksia oli parikymmentä. Sisäfileet varastettiin huittislaisesta K-Marketista ja joulukinkut eurajokelaisesta osuuskaupasta.

47-vuotias nainen sai viiden kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen 11 varkaudesta ja muista lievemmistä teoista.

Porilaisnainen sai tuomionsa alun perin Satakunnan käräjäoikeudessa. Käräjäoikeus piti tekoja varkauksina - ei naisen myöntäminä näpistyksinä - niiden toistuvuuden vuoksi. Käräjäoikeus myös katsoo, että ainakin osa anastetuista lihatuotteista meni jälleenmyyntiin.

Nainen valitti tuomiostaan Vaasan hovioikeuteen. Hänen mukaansa anastusrikoksen kohteena oli vain vähäinen omaisuus eli kyse on näpistyksistä. Teot eivät myöskään olleet suunnitelmallisia eivätkä lihatuotteet olleet tarkoitettuja jälleenmyyntiin vaan omaan käyttöön.

Kinkkuvaras yhdyskuntapalveluun
Hovioikeus käsitteli valituksen, mutta päätyi viime viikolla samalla kannalle kuin käräjäoikeus.

Hovioikeus toteaa, että tekoihin liittyi jonkinlainen etukäteissuunnitelma. Anastetun omaisuuden laatu ja määrä puhuu sen puolesta, että elintarvikkeet on anastettu jälleenmyyntiä varten.

Hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden tuomiota.

Sisäfileevarkauteen osallistunut 54-vuotias porilaismies sai 50 päiväsakon rangaistuksen. Hänen tuomionsa luettiin kolmesta varkaudesta.

Kinkkuvarkaudessa mukana ollut toinen nainen sai viidestä varkaudesta puoli vuotta vankeutta. Vankilaan tämä porilainen 53-vuotias nainen ei joudu, sillä oikeus muutti rangaistuksen 180 tunniksi yhdyskuntapalvelua.

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt ne asuu Kannuksessa. Ei tarvitse ihmetellä jos kivijalkakaupat vähenee sillä ainakin osasyynä nämä ja toinen ryhmä on narkkarit.

    • Anonyymi

      Vainot vainot vainot...

    • Anonyymi

      En ihmettele jos varastetaan onhinnat noussu joka yö.Voisko joku kertoa miksi näin on...Eli rahan ahneus.Kysyin kaupassa asiaa tytöltä lähti karkuun..

      • Anonyymi

        "Kysyin kaupassa asiaa tytöltä lähti karkuun"

        Niin... eihän yksittäiset myyjät päätä kaupan hinnoista.

        Syyt hinnankorotuksiin ovat muualla.

        Esim. vielä kesällä 2021 24 rullan pakkaus 3-kertaista WC -paperia (Rainbow, Prismassa) maksoi 6,99 €. Helmikuussa 2023 saman tuotteen hinta 12,90 €.

        Suurin syy: Myös paperitehtaalle sähkö on kallista. Eli sen lisäksi, että maksat kallista sähkölaskua, kallis sähkön hinta näkyy monen tuotteen hinnassa. Samoin kotimaiset tomaatit ovat kalliita, ja sekin johtuu samasta syystä: Kun tomaatteja viljellään kasvihuoneessa talvella, niin sähköä kuluu paljon. Ja kun sähkö on ennätyskallista, niin tomaatitkin ovat ennätyskalliita.

        Jos päättäjät olisivat kansan puolella, asialle pitäisi välittömästi tehdä jotain, että saataisiin sähkön hinnat niin kuluttajille, teollisuudelle kuin maataloudellekin kohtuulliselle tasolle.

        Mutta kun päättäjät haluavat ajaa ilmastoagendaa, niin tämä takaa kalliit sähkönhinnat jatkossakin.

        Jos haluat saada jatkossa kohtuuhintaista sähköä, niin äänestä puoluetta, joka vastustaa ilmastoagendaa eikä lähde mukaan tekemään ilmastoagendan mukaisia päätöksiä, jotka käytännössä tarkoittavat kallista sähköä. ja sitä myötä myös kalliita hintoja, sillä kallis sähkö nostaa monen tuotteen tuotantokustannuksia huomattavasti !


    • Anonyymi

      Kannuksessa ei edes oo 12kg sisäfilettä. Voisitko seuraavaksi kirjoittaa KANNUS palstalle vaikka ruotsin huumerikollisuudesta?

    • Anonyymi

      Ei voi pitää kaupoissa valikoimissa kun nuo varastaa ne ja normaali kuluttaja joutuu ostamaan fileet tuottajilta.

    • Anonyymi

      Jokainen varkaus nostaa pitkässä juoksussa hintoja, hävikki menot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1762
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1348
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1193
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1102
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1019
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe