Mikroaaltouuni

Anonyymi-ap

Kaikkihan tietävät että mikroon ei pida laittaa mitään metallikippoja foliot mukaan lukien. Tulee kipinöitä ja muuta vastaavaa. Saattaa rikkoutua. Eikä myös käyttää tyhjänä.

Sitten. Minun mikroni on täysin sisäpintantaan metallia. Ruostumatonta terästä. Joku tässä yhtälössä ei toimi. Joku viisas voisi selittää.

7

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikroaaltouuni toimii magnetronilla jolloin magneettisuus on se suurin mörkö noissa metalliesineissä. Jos metalli ei ole lainkaan magneettista ei sen käyttö nykyisissä mikroissa ole enää vaarallista. Itse esim. lämmittänyt valmisruokia noissa "alumiini" vuokissaan ilman mitään ongelmia. Ainoa vaara lämpölaajentuminen joka tulee hyvin esiin mm. laittamalla CD-levyn mikroon, jolloin hieman kipinöi ja tulee kivat kuviot ja levy käyttökelvoton. Ei pidä kokeilla kotimikrossa koska ikävä muovinkatku vaikea poistaa jos vielä käyttää ruokien lämmitykseen.

      Ruostumattoman teräksen yleisin tyyppi on 304, joka sisältää rautaa, kromia ja nikkeliä. Kukin metalli on yksinään magneettinen mutta nikkeli muuttaa rakenteen niin, että teräs ei ole magneettista.

      • Anonyymi

        Nykymikroista en tiedä. Onhan tästä aikaa kun tyttöni alkoi lämmittää valmisruokaa paketissaan tuloksena oli kova kipinöinta ja "äänekäs" lämmitys. Kovasti häntä pelästytti. Muistelen että se oli tavallinen alumiininen ruokapakkaus. Voihan tuota varovasti tuossa mikrossa kokeilla.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      hmm.. kyse on tehon absorboitumisesta vs. heijastumisesta eli alumiini heijastaa säteilyä ja voi huonolla säkällä polttaa mikrosta jotakin rikki. Toisaalta, tyhjä mikro ei myöskään syö säteilyä kovin hyvin eli sinne kannattaisi laittaa ainakin vesilasi mukaan, että mikrolle ei käy hullusti. Metallia taitaa noihin pyöriväpohjaisiin mikroihin saada laittaa eli pyörmininen siirtää heijastuvaa säteilyä ja ainakaan kaikki ei mene takaisin synkrotronille, jolloin se ei pääse palamaan.
      Joskus mikrossa(pyörimättömässä) voipalaa sulatellessa näkyi siististi seisova aalto, joka sinne muodostuu eli voi ei sulanut solmukohdissa mutta sulatti siistin ontelon voipalaan ennen kuin köntti romahti kasaan.
      "Isoäidin" kullatuilla reunus kiehkuroilla oleva teevati aiheutti mikrossa todella kauniin kipinäkuvion - valitettavasti kultaukset eivät kestäneet vaan paloivat jossain vaiheessa hiukan karrelle.

    • Anonyymi

      Magneettisella metallilla ja magnetronilla ei ole kyllä mitään yhteistä tekemistä keskenään!!!!!

      • Anonyymi

        Olennainen osa magnetronista on magneetti. Siitä se nimikin tulee.


    • Anonyymi

      Kyllähän nykyään jo kaikien pitäisi tietää että nykymkroihin voi laittaa metallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      93
      1114
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe