On mustaa valkoisella että kaupunki irtisanoi Lukoilin vuokrasopimuksen ! Sopimus päättyy 28.02. 2023. Viimeksi tänään siellä tankattiin! Onko niin ettei kukaan valvo, tai kukaan ei ole ilmoittanut asiasta Teboilille?
Miksi Putinille pumpataan rahaa?
95
2517
Vastaukset
- Anonyymi
No olkoot auki tai ei, mutta en ymmärrä ihmisiä kun vieläkin käy ryssillä tankkaamassa!
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17769063p
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞 - Anonyymi
VIHOLLISUUDEN JA SODAN VENÄJÄÄN SYNNYTTI VALHEILLA VALTAAN NOUSSUT KOKOOMUS
USA-Nato-maanpetoksensa tekemiseen S. Niinistö valittiin vuonna 2012 peitetarinoiden ja turvin.
Kokoomus eli S. Niinistö synnytti rikollisella tavalla perustuslain vastaisesti vihollisuuden ja sitten sotatilan Venäjään vuodesta 2011 lähtien.
Kokoomus:
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Tästä tulee pitkä sota.
Liittoutuminen
USA:n neokonservatiivit eli neokonistit ovat jo vuodesta 1991 lähtien halunneet sodan Venäjää vastaan.
Vuosi 2014 ja natsit
Naton sotien päälliköksi USA halusi Norjan J. Stoltenbergin.
Kokoomus eli S. Niinistö järjesti salaa vuonna 2014 USA-Natolle maanpetoksellisen vallankaappauksen, jolla USA-Nato pääsee tekemään sodan sytyttäviä provokaatioita.
USA-Nato järjesti samana vuonna 2014 kansainvälisen oikeuden vastaisesti vallankaappauksen Ukrainan natsien avulla.
Venäjän presidentti huomautti S. Niinistölle valtiovierailun yhteydessä vuonna 2015 rauhansopimuksesta, jossa on sovittu, että Suomi pysyy USA:an ja NATO:on liittoutumattomana puolueettomana maana. Sillä turvattiin rauha ja vakaus 80 vuotta.
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelemana. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.be - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VIHOLLISUUDEN JA SODAN VENÄJÄÄN SYNNYTTI VALHEILLA VALTAAN NOUSSUT KOKOOMUS
USA-Nato-maanpetoksensa tekemiseen S. Niinistö valittiin vuonna 2012 peitetarinoiden ja turvin.
Kokoomus eli S. Niinistö synnytti rikollisella tavalla perustuslain vastaisesti vihollisuuden ja sitten sotatilan Venäjään vuodesta 2011 lähtien.
Kokoomus:
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Tästä tulee pitkä sota.
Liittoutuminen
USA:n neokonservatiivit eli neokonistit ovat jo vuodesta 1991 lähtien halunneet sodan Venäjää vastaan.
Vuosi 2014 ja natsit
Naton sotien päälliköksi USA halusi Norjan J. Stoltenbergin.
Kokoomus eli S. Niinistö järjesti salaa vuonna 2014 USA-Natolle maanpetoksellisen vallankaappauksen, jolla USA-Nato pääsee tekemään sodan sytyttäviä provokaatioita.
USA-Nato järjesti samana vuonna 2014 kansainvälisen oikeuden vastaisesti vallankaappauksen Ukrainan natsien avulla.
Venäjän presidentti huomautti S. Niinistölle valtiovierailun yhteydessä vuonna 2015 rauhansopimuksesta, jossa on sovittu, että Suomi pysyy USA:an ja NATO:on liittoutumattomana puolueettomana maana. Sillä turvattiin rauha ja vakaus 80 vuotta.
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelemana. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.beS. Niinistön sotarikoskopla ja Kokoomuksen korruptoima, valehteleva media toimii rauhansopimuksen ja perustuslain vastaisesti sytyttäen tahallaan vihollisuuden ja sotaisan, sotaan johtavan tilan - suuren ydinasevaltion kanssa.
Venäjän on pakko pelastaa Moskova, Pietari ja monet sotilasstrategiset paikat.
Venäjä ei käytä ydinasetta, mutta USA ja Nato, Kokoomuksen sotarikolliset tekevät vaarallisia provokaatioita.
Kokoomuksen keräämä sotarikoskopla ja USA:n neokonistit halusivat sodan.
Kokoomus julistaa:
- Tästä tulee pitkä sota.
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Olemme sotataloudessa.
Tarkoittaa sitä, että asevarustelukierteeseen uppoaa miljardeja loputtomasti.
Ovat jo sodassa, tehneet virheitä, rikoksia ja provokaatioita sodan sytyttämiseksi tahallaan runnomalla Suomen Natoon, mikä ei ole Suomen kansan tahto.
1) Avustamalla Yhdysvaltojen neokonistit ja Victoria Nulandin tekemään peitellysti, tosiasiallisesti vallankaappauksen Suomessa, järjestämällä salaa Suomen kansalta, vuoden 2012 vaalin jälkeen, vuonna 2014 USA-Naton joukot Suomeen.
2) Vielä diktatuurimaisesti läpi viety ts. laiton Nato-jäsenyys.
Venäjä näkee jatkuvasti S. Niinistön, USA:n ja Naton sotatoimet.
ERITTÄIN SUURI, VAKAVA VAARA
Aina kun syntyy Nato-maiden ja USA:n ydinaseita kantavien ohjusten olemassa olosta - lyhyen lentomatkan päässä strategisista kohteista, ohjusasemista, pommikoneista ja hävittäjistä F-16, F-35 - EXISTENTIAALINEN UHKA, UHKA VENÄJÄN OLEMASSA OLOLLE, niin Venäjän on reagoitava siihen harkiten, mutta tilanteen mukaan hyvin nopeastikin.
• Vahingossa voi syttyä molemmin puolin ydinaseiden laukaisut, koska regointiaikaa torjuntaohjusten ampumiseen ei Venäjällä ole lainkaan.
- Tilanteen kehittyessä Venäjälle vaaralliseksi järjestelmä lähettää torjuntaohjuksia ja/tai ydinohjuksia viholliseksi katsottujen Nato-maiden vaaralliseksi tulkittuihin kohteisiin. Analyysin ammattilaisilta tarkempi analyysi.
SCOTT RITTER YK:n ENTINEN ASETARKASTAJA JA ANALYYTIKKO
Finland & Sweden Risk Nuclear War with Russia | Scott Ritter & Richard Medhurst
https://m.youtube.com/watch?v=sRp9fNqZa-M - Anonyymi
NATON 3. MAAILMANSODAN JULISTI
RIKOLLINEN USA-NATO-DIKTATUURI
S. NIINISTÖN NATO ilmoitti äskettäin ampuvansa ohjuksia kauas Venäjän puolelle.
Kokoomus: Tästä tulee pitkä sota.
S. Niinistön, USA:n neokonistien ja EU:n laaja-alainen rikollinen suunnitelma oli tehty jo paljon ennen vuoden 2012 presidentinvaalia. Suomen presidentit, hallitukset ja eduskunta rikkoneet monin tavoin perustuslakia päästäkseen Naton kanssa tähän sotatilanteeseen Venäjää vastaan.
Diktatuuri, totalitarismi, fasismi
S. Niinistön vuonna 2014 perustama Mediapooli - koko sanomalehdistö, tv- ja radiokanavat sensuroivat kaikki totuudet sekä kääntää asioita päinvastaiseksi kuin on totuus.
Alla olevan linkin videolla S. Niinistön läheinen liittolainen neokonisti J. Biden julistaa 3. maailmansodan.
Venäjä ei koskaan halunnut sotaa Ukrainaan eikä Eurooppaan, eikä uhannut Suomea.
Ei ole muuta näyttöä kuin se, että T. Halonen, sd, S. Niinistö, kok, S. Stubb, kok, halusivat sodan Venäjää vastaan jo vähintään 14 vuotta sitten. S. Niinistöllä suunnitelma oli kausilleen valmiina jo ennen 2012 presidentinvaalia. Kokoomuksen Naton alku jo vuonna 2008.
Terrorismia
Uskoivat saavansa Ukrainan ja Venäjän luonnonvarat helposti käyttöön:
NATO-NIINISTÖN sota- ja talousrikoskopla provosoi Suomea sotaan Venäjää vastaan. - S. Niinistön kiireellä Suomeen ja Ruotsiin läpirunnoma NATO räjäytti heti Venäjältä Saksaan ja muualle mantereelle edullista maakaasua johtaneen Nord Streamin neljästä putkilinjasta kolme. Yksi räjähde ei toiminut. Suunnitelman räjäytyksestä teki J. Bidenin työryhmä.
Nyt USA myy 8 kertaa kalliimpaa nesteytettyä kaasua. Seurauksena Saksan, Ranskan ja EU-maiden, ml. Suomen talous on heikko.
S. Niinistö ajoi Ruotsia Natoon. Nato-Ruotsi "teki rikospaikkatutkimukset", vaikka tiesi jo etukäteen tulevasta räjäytyksestä. Norjan J. Stoltenberg tiesi - Ruotsi tiesi - siis S. Niinistö ja kenraalit tiesivät, mutta eivät estäneet rikosta tapahtumasta, mikä on rikos.
Maanpetoksellisen S. Niinistön 3. maailmansodan rikosmotiivi on Ukrainan ja Venäjän luonnonvarojen varastaminen.
- Sen tekemiseksi on tapahtunut vakavat rikokset ihmisyyttä kohtaan.
Tuomiot sodan sytyttäjille, lännen johtajille, ovat kovia.
USA-NATO, ml. maanpetoksellinen S. NIINISTÖ (kok), sytyttivät kansainvälisen oikeuden vastaisen sisällisodan venäjänkielisen Itä-Ukrainan ja Kiovan hallinnon rikollisessa vallankaappauksessa valtansa alle alistaman, USA:n johtaman NATO:n välillä.
Saadakseen USA:n talousrikokset läpi - sekä Ukrainassa että Suomen ja Ruotsin kautta - Naton sotilasdiktatuuria Pohjolassa edustava S. Niinistö höynäytti valtioneuvostosta ja koko eduskunnasta sota- ja talousrikollisen. Mm. perustuslain vastaiset tiedustelulait diktaattori S. Niinistö säädätti rikoksiin höynäyttämällään eduskunnalla. Käyttää itse Pegasus-vakoiluohjelmaa kansalaisiin.
T. HALOSEN, S. NIINISTÖN, A. STUBBIN NATO JA DCA-SOPIMUS OVAT LAITTOMIA, KUTEN HALLITUKSET JA EDUSKUNTAKIN VÄHINTÄÄN VUODESTA 2011 LÄHTIEN.
Suomen perustuslain mukaan Suomen varusmiehet, reserviläiset, eikä kantahenkilökunta, eivät saa joutua S. Niinistön kenraalien rikoskoplan aivopesemiksi eikä koulutetuiksi USA:n, Britannian ja EU-komission talous- ja sotarikollisiin sotiin.
LÄNNEN JOHTAJIEN TEKEMÄ MURHA
- Näin tehtiin murha NATOn valheilla petetylle Ukrainan varusmiehille, jotka vallankaappauksen Ukrainassa järjestänyt länsi johti varmaan kuolemaan. Siitä rehelliset analyytikot ovat yksimielisiä.
- USA:n sotilasdiktatuurin Suomeen ja Ruotsiin järjestänyt maanpetoksellinen S. Niinistö järjesti OMIN PÄIN saman kuin tekivät Ukrainassakin, sytyttivät kansainvälisen oikeuden vastaisen sodan Venäjää vastaan.
Slaughter; lahtaus - analyytikkojen käyttämä ilmaus:
Minskin rauhansopimukset YK:ssa olivat - S. Niinistön lännen - rikollinen petos, jonka surauksena ukrainalaiset varusmiehet kuolivat viimeiseen mieheen.
- Länsi, ml. S. Niinistö eli vaalipetoksellinen Kokoomus, esti kaikki rauhanneuvottelut tähtäimessä Ukrainan ja Venäjän luonnonvarojen rikollinen varastaminen; tähän tarvittiin Ukraina, Ruotsi, Suomi.
3. MAAILMANSODAN S. NIINISTÖN DCA-SOPIMUS, NATO, YDINASEITA KANTAVAT F35 HÄVITTÄJÄT
- Eskalaatio lähestyy ydinsotaa, 3. maailmansotaa.
VIDEOLLA S. NIINISTÖN LIITTOLAINEN, NEOKONISTI J. BIDEN JULISTAA 3. MAAILMANSODAN
https://m.youtube.com/watch?v=_YXPl0x9rkw&feature=youtu.be
"Sota Ukrainaa vastaan ei olisi koskaan voitto. Demokraattien on kohdattava hetki, jossa luotetaan siihen, että maailma kokoontuu rauhan ja turvallisuuden puolelle. Näytämme voimaa emmekä koskaan horju, mutta katsokaa ajatusta ajatusta, että aiomme lähettää hyökkäyskalustoa ja että meillä on lentokoneita ja tankkeja ja junia menossa sinne amerikkalaisilla lentäjillä ja amerikkalaisilla miehistöillä.
Ymmärtäkää vain, älkääkä huijatko itseänne. Ei ole väliä mitä te kaikki sanotte:
Sitä kutsutaan kolmanneksi maailmansodaksi".
NEOKONISTI BIDENIN USA:n SOTILASVALLAN ALLA SUOMI, RUOTSI, UKRAINA. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VIHOLLISUUDEN JA SODAN VENÄJÄÄN SYNNYTTI VALHEILLA VALTAAN NOUSSUT KOKOOMUS
USA-Nato-maanpetoksensa tekemiseen S. Niinistö valittiin vuonna 2012 peitetarinoiden ja turvin.
Kokoomus eli S. Niinistö synnytti rikollisella tavalla perustuslain vastaisesti vihollisuuden ja sitten sotatilan Venäjään vuodesta 2011 lähtien.
Kokoomus:
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Tästä tulee pitkä sota.
Liittoutuminen
USA:n neokonservatiivit eli neokonistit ovat jo vuodesta 1991 lähtien halunneet sodan Venäjää vastaan.
Vuosi 2014 ja natsit
Naton sotien päälliköksi USA halusi Norjan J. Stoltenbergin.
Kokoomus eli S. Niinistö järjesti salaa vuonna 2014 USA-Natolle maanpetoksellisen vallankaappauksen, jolla USA-Nato pääsee tekemään sodan sytyttäviä provokaatioita.
USA-Nato järjesti samana vuonna 2014 kansainvälisen oikeuden vastaisesti vallankaappauksen Ukrainan natsien avulla.
Venäjän presidentti huomautti S. Niinistölle valtiovierailun yhteydessä vuonna 2015 rauhansopimuksesta, jossa on sovittu, että Suomi pysyy USA:an ja NATO:on liittoutumattomana puolueettomana maana. Sillä turvattiin rauha ja vakaus 80 vuotta.
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelemana. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.beItsenäinen Suomi meni – Nato-Suomi tuli, rehellinen kenraali Aarno Vehviläinen
Kenraalimajuri evp
Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus
Itsenäisen Suomen puolustaja
2. heinäkuuta 2022
"Suomessa, joka Nato-jäsenyyden myötä muuttaa Venäjän strategiassa rauhallisena sivusuuntana olleen Pohjolan uudeksi konfliktirintamaksi, olisi tullut arvioida huolellisesti myös jäsenyyden haittoja ja uhkia.
Hätäisesti tehdyn Nato-päätöksen perusteeksi laaditussa selonteossa (”Selonteko Suomen liittymisestä Pohjois-Atlantin liittoon” / VNS 3/2022 vp 15.5.2022) ei haitoista ole riviäkään, ei edes yhtä (1) sanaa.".
Sama kaava kuin Ukrainassa:
Jatkuvasti valtioneuvostossa olevan, rahaa sodasta itselleen haluavan Kokoomuksen juhliminen on irvokasta. Järjestivät sotia ja Venäjän luonnonvaroja haluavan USA:n neokonisteille ja kenraaleille päätösvallan sodasta.
USA, BRITANNIA, EU VIE YDINSOTAAN
Analyysejä: judgenap.com
USA:n VALTA OHITTAA EDUSKUNNAN
Kokoomuksen liittolaiset, USA:n neokonistit, Joe Biden, antoivat Natolle luvan ampua ohjuksilla Venäjän puolelle.
Vastauksena Venäjä muutti ohjusten käytön doktriinia :
REBEKAH KOFFLER, ANALYYTIKKO
Fox Newsille 27.11.2024
Linkin kohdasta 13:12 - 17:11
27.11.2024
Phil Giraldi : The US Attacks Russia, Again.
https://m.youtube.com/watch?v=lc9zFamMLv4
USA:n New Jerseyn korkeimman oikeuden entinen tuomari Andrew Napolitano:
Nainen, jonka sukunimi on Koffler, analyytikko, kuvailee, miten aseet toimivat.
ANALYYTIKKO REBEKAH KOFFLER:
"Me siis pelasimme tätä skenaariota.
Tämä skenaario on analysoitu tiedusteluyhteisössä. Olemme juuri nyt eskalaation jälkimmäisessä vaiheessa:
- Lähestymme ydinsotaa.
Venäläiset ja Yhdysvallat [Nato-Kokoomus] ovat tosiasiassa juuri nyt sodassa.
Miksi?
Se johtuu siitä, että nuo iskut eivät laukea kohteisiin itsestään, vaikka ukrainalaiset - ukrainalainen sotilas [lisäys: SUOMALAINEN SOTILAS] - voi teknisesti painaa nappia.
Mutta asejärjestelmien kohdistus varmistaa, että ohjus on oikealla taisteluradalla, että se tuhoaa oikean kohteen, että saavutetaan todellinen taisteluvahinko. Sen USA haluaa itse suorittaa.
Se kaikki vaatii Yhdysvaltojen henkilöstöä ja Yhdysvaltojen satelliitteja.
Tämän vuoksi venäläiset ovat todenneet, että Yhdysvallat ja eurooppalaiset kohteet ovat nyt tähtäimessä.
Jokainen sota-analyysi, jonka me tiedusteluyhteisössä teimme, päättyi ydinsotaan".
Tuomari Napolitano:
"Tämä nainen, jota en tunne, edustaa itseään entisenä CIA:na ja entisenä DIA:na. Hän vaikuttaa varmasti ymmärtävän, miten nämä aseet toimivat. Se, että iskujen yhteydessä amerikkalaisten fyysinen osallistuminen on ehdottoman välttämätöntä. Sama koskee brittien Storm Shadow -ohjusta.
Kun amerikkalaiset laukaisevat aseen tai lataavat tiedot ja ohjelmoivat aseen, ja kun britit tekevät saman Storm Shadow -aseilleen, he kohdistavat nämä aseet Venäjän alueelle.
Yhdysvalloista ja Isosta-Britanniasta [Suomesta ja Ruotsista] tulee laillisesti oikeutettua riistaa venäläisille.
Analyytikko Phil Giraldi:
Ehdottomasti näin on. Tämä on Washingtonin ja myös Lontoon [Natoa läpi runnoneen Kokoomuksen, presidenttien ja ministereiden] nykyisen hallinnon suuri epäonnistuminen. Sitä ette te [S. Niinistön kenraaleiksi ylentämät, sotaa lietsova koko Suomen sanomalehdistö ja YLE] ette halunneet ennakoida.
Etkö voisi nähdä tätä suurta vaaraa?
Se riski, mitä teette ja mitä pelaatte.
Todennäköinen seuraus voi olla 3. maailmansota. Ydinsota.
Se voisi tuhota maapallon sellaisena kuin se on tällä hetkellä.
Ja te pelaatte pelejä tällä [idioottien Kokoomus].
Totaalisesti kaatopaikka, kun näen ja kuulen mitä Valkoisesta talosta tulee. Mitä Lontoosta tulee [mitä pitkän sodan halunneesta Kokoomuksesta tulee].
Se on aivan uskomatonta. Mikä teitä ihmisiä vaivaa !
On juuri ollut uutinen. En tiedä, oletteko nähneet sitä. Yksi Venäjän tärkeimmistä ICBM-ohjusasemista, on tyhjentänyt ilmatilan koko sen aseman kantaman kattavasti. Toisin sanoen, he antavat varoituksen, että olemme valmiita ampumaan ohjuksia.
Andrew Napolitano:
Mitä tapahtuu, jos he laukaisevat niitä, ja ketä tai mitä kohti he laukaisevat ohjukset?
Phil Giraldi:
Emme tiedä, mihin he tähtäävät.
Toistaiseksi Putin on toiminut hyvin varovaisesti vastatoimiensa suhteen. Hänen ei ole tarvinnut kärjistää tilannetta.
Meidän on siis leikiteltävä tämän kanssa sitä mukaa kuin se etenee.
- Mutta tämä on vain typeryyttä Britannialta ja Yhdysvalloilta [Kokoomukselta] provosoida tätä tilannetta ydinsodaksi. Myös tietysti raportit ranskalaisista ja brittisotilaista, jotka suuntaavat rintamalle Puolan ja Ukrainan kautta.
Tämä on täyttä hulluutta.". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
S. Niinistön sotarikoskopla ja Kokoomuksen korruptoima, valehteleva media toimii rauhansopimuksen ja perustuslain vastaisesti sytyttäen tahallaan vihollisuuden ja sotaisan, sotaan johtavan tilan - suuren ydinasevaltion kanssa.
Venäjän on pakko pelastaa Moskova, Pietari ja monet sotilasstrategiset paikat.
Venäjä ei käytä ydinasetta, mutta USA ja Nato, Kokoomuksen sotarikolliset tekevät vaarallisia provokaatioita.
Kokoomuksen keräämä sotarikoskopla ja USA:n neokonistit halusivat sodan.
Kokoomus julistaa:
- Tästä tulee pitkä sota.
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Olemme sotataloudessa.
Tarkoittaa sitä, että asevarustelukierteeseen uppoaa miljardeja loputtomasti.
Ovat jo sodassa, tehneet virheitä, rikoksia ja provokaatioita sodan sytyttämiseksi tahallaan runnomalla Suomen Natoon, mikä ei ole Suomen kansan tahto.
1) Avustamalla Yhdysvaltojen neokonistit ja Victoria Nulandin tekemään peitellysti, tosiasiallisesti vallankaappauksen Suomessa, järjestämällä salaa Suomen kansalta, vuoden 2012 vaalin jälkeen, vuonna 2014 USA-Naton joukot Suomeen.
2) Vielä diktatuurimaisesti läpi viety ts. laiton Nato-jäsenyys.
Venäjä näkee jatkuvasti S. Niinistön, USA:n ja Naton sotatoimet.
ERITTÄIN SUURI, VAKAVA VAARA
Aina kun syntyy Nato-maiden ja USA:n ydinaseita kantavien ohjusten olemassa olosta - lyhyen lentomatkan päässä strategisista kohteista, ohjusasemista, pommikoneista ja hävittäjistä F-16, F-35 - EXISTENTIAALINEN UHKA, UHKA VENÄJÄN OLEMASSA OLOLLE, niin Venäjän on reagoitava siihen harkiten, mutta tilanteen mukaan hyvin nopeastikin.
• Vahingossa voi syttyä molemmin puolin ydinaseiden laukaisut, koska regointiaikaa torjuntaohjusten ampumiseen ei Venäjällä ole lainkaan.
- Tilanteen kehittyessä Venäjälle vaaralliseksi järjestelmä lähettää torjuntaohjuksia ja/tai ydinohjuksia viholliseksi katsottujen Nato-maiden vaaralliseksi tulkittuihin kohteisiin. Analyysin ammattilaisilta tarkempi analyysi.
SCOTT RITTER YK:n ENTINEN ASETARKASTAJA JA ANALYYTIKKO
Finland & Sweden Risk Nuclear War with Russia | Scott Ritter & Richard Medhurst
https://m.youtube.com/watch?v=sRp9fNqZa-MUSA hoitaa
- Anonyymi
Provoked!! - Scott Horton of AntiWar.com
23. joulukuuta 2024
Analyytikko Larry Johnson
https://sonar21.com/provoked/
Valtavan pitkältä ajalta:
Valtava määrä totuutta tulee vääjäämättä esiin.
Valtava määrä totuutta on sensuroitu rehellisiltä valtiosääntöoikeuden professoreilta, oikeustieteilijöiltä, juristeilta, tuomioistuimilta.
Valtava määrä petosta ja rikosta kohdistuu kansalaisiin, varusmiehiin ja äänestäjiin.
Valtava määrä valehtelevia vaali-, talous- ja sotarikollisia valtioiden johtajia.
Valtava määrä sanomalehtiä, tv- ja radiokanavia tietoisesti mukana valtavan suurissa talousrikoksissa ja sotarikoksissa ihmisyyttä kohtaan. - Anonyymi
Turkki v. 1962 = NATO / Loviisa v. 2025 = Kuuban ohjuskriisi v. 1962 = Kokoomus
Kokoomuksen, presidenttien, ministerien, koko eduskunnan ja S. Niinistön diktatuurimaista tunnetun totalitaristisen mallin,
VALEHTELEVAN MEDIAPOOLIN TÄHDEN, TAVALLISTEN IHMISTEN ON OLLUT VAIKEA YMMÄRTÄÄ
... tätä Suomen maantieteelliseen asemaan liittyvää, seuraavassa alhaalla esitettyä asiaa, miksi Natoa ja DCA-sopimusta ei missään nimessä S. Niinistö ja ministerikopla ei saanut soluttaa Suomeen.
Kokoomuksen presidentit ja ministerit rikkovat kaikki rauhansopimukset Suomessa ja Ukrainassa.
Kokoomus ja kopla on paniikissa, kun totuudet tuodaan esiin.
VENÄJÄN ON PAKKO POISTAA S. NIINISTÖN JA NATON AIHEUTTAMAT UHKAT VENÄJÄN OLEMASSA OLOLLE.
S. NIINISTÖ, A. STUBB, P. ORPO JA EDUSKUNTA OVAT NYT UHKA MYÖS SUOMEN OLEMASSA OLOLLE.
VIHOLLINEN on tässä uudessa S. Niinistön yli 14 vuoden aikana synnyttämässä tilanteessa:
1) Kokoomus.
2) Neokonistien USA ja Nato.
3) Pakotettuna Venäjä, joka ei vihollisuutta halunnut.
HUOMAA: Venäjä ei ollut uhka ennenkuin S. Niinistö lähti vehkeilemään USA:n ja Naton kanssa Ukrainan kansaa, Venäjää, Suomen ja Ruotsin kansoja vastaan.
S. Niinistön sotilasdiktatuuri:
S. Niinistö rikollisilla sopimuksillaan Nato ja DCA-sopimus luovutti vallan sodasta USA:n neokonisteille ja kenraaleille.
USA:n neokonistit haluavat viedä sotaan Venäjää vastaan, kuten tekivät petoksilla Ukrainassakin.
S. Niinistön neokonisteihin liittymisen tähden Venäjän tähtäimessä on Suomi ja Naton tukikohdat - ohjelmoituna valmiiksi satamat ja strategiset kohteet.
T. Halosen, S. Niinistön ja A. Stubbin aiheuttaman ohjuskriisin tausta on sama kuin Turkin ja USA:n aiheuttamassa Kuuban ohjuskriisissä.
Analyytikkojen "mielenvikaiseksi" kuvaama S. Niinistö:
"Tämä on kansan tahto".
Suomen ja Ruotsin kansat eivät varmasti halua vihollisuutta, konfliktia eikä sotaa Venäjää vastaan !
S. Niinistön aivotoiminnassa on vikaa.
- Hän kääntää kaikki päinvastaiseksi kuin on totta ja oikein rauhan säilymiseksi.
S. Niinistö huijasi sotkuunsa mukaan myös Ruotsin, joka ollut 200 vuotta puolueeton, sotilaallisesti liittoutumaton.
Maanpetoksellinen S. Niinistö luovutti rikollisesti vallan sodasta USA:lle, joka on aloittanut 200 konfliktia ja sotaa.
Miksi Venäjä ei halua Natoa rajoilleen eli ei halua 3. maailmansotaa, mutta S. Niinistö ja USA:n neokonistit haluaa?
Miksi selvästi sotaa laajentava S. Niinistö ja hänen diktatuurinsa lehdistö ja Yle - Mediapooli - valehtelee Venäjän sotaan syylliseksi, vaikka sotaan syyllinen on USA ja Kokoomuksen Naton laajeneminen itään?
RAUHA: Venäjän federaatio ei halua Yhdysvaltoja eli Natoa ja sen tukikohtia rajanaapurimaihinsa.
- Siksi, että 2. maailmansodan loputtua sovittiin, nykyisen Venäjän federaation kanssa, että Suomi pysyy puolueettomana, neutraalina sotilaallisesti liittoutumattomana, itsenäisenä maana. Näin turvattiin rauha 80 vuotta.
● Mitä tehdään Mediapoolille, maanpetoksellisille S. Niinistölle, A. Stubbille, P. Orpolle, oikeuskanslerille, eduskunnalle?
Venäjä on halunnut rauhan säilyvän ja käydä kauppaa.
Totuuden vääryyttä vastaan löytää jokainen helposti kunhan vähän ajattelee.
Internetissä:
"Kuuban ohjuskriisi oli maailman kahden supervallan, Yhdysvaltojen ja Neuvostoliiton, välille kehittynyt suurvaltapoliittinen kriisi, jonka tulenarin vaihe oli 16.–28. lokakuuta 1962.
Kuuban kriisin taustalla olivat Yhdysvaltain Turkkiin sijoittamat keskimatkan ydinohjukset ja tähän vastauksena alkanut Neuvostoliiton ydinohjusten sijoittaminen Kuubaan. Kriisi oli lähellä aloittaa avoimen sodan, joka olisi saattanut laajeta ydinsodaksi ja kolmanneksi maailmansodaksi".
Nyt Kuuban ohjuskriisin, ydinsodan, 3. maailmansodan vaara on moninkertainen, koska Yhdysvallat on päässyt "vallankaappauksilla" sijoittamaan ohjuksia moniin maihin.
Diktaattorimaisesti Yhdysvalloille vallankaappauksen järjestäen, S. Niinistö (kok) lähti omin päin runnomaan Suomea Natoon. Vielä teki omin päin salaa maanpetoksellisen DCA-sopimuksen Yhdysvaltojen kanssa. S. Niinistö synnytti erittäin paljon vaarallisemman tilanteen kuin Yhdysvallat teki vuonna 1962 viemällä ohjusasemat Turkkiin.
ANALYYTIKOT
Tilanne nyt on erittäin paljon vaarallisempi kuin Kuuban ohjuskriisissä, koska Yhdysvallat eli NATO / S. Niinistö on sijoittanut ja sijoittamassa tukikohtia paljon lisää Pohjolaan.
Rinnastuksena "Loviisan tilanne"
1.
Loviisa - loviisalaiset - on ajettu väkisin samaan tilanteeseen, jossa Turkki - turkkilaiset - olivat vuonna 1962.
2.
Ukraina - ukrainalaiset - on länsi ajanut väkisin samaan tilanteeseen, jossa Turkki - turkkilaiset - olivat vuonna 1962.
3.
Romania - romanialaiset - on länsi ajanut väkisin samaan tilanteeseen, jossa Turkki - turkkilaiset - olivat vuonna 1962.
4.
Puola - puolalaiset - on länsi ajanut väkisin samaan tilanteeseen, jossa Turkki - turkkilaiset - olivat vuonna 1962.
Maanpetoksellisen S. Niinistön ja koplan tähden Suomi ja Ruotsi ovat petustuslain vastaisessa sodan tilassa. - Anonyymi
NIINISTÖN RIKOSSARJA: MEDIAPOOLI
- WEF:n fasismi - perustuslaki revitty.
Uskomatonta, mutta totta, näytyö löytyy:
S. NIINISTÖN FASISMI JA DIKTATUURI
Eduskunnassa on vain yksi S. Niinistön luoma sotapuolue.
Sensuuri ja kaikki totuus käännetään päinvastaiseksi kuin on totta.
Mediapooli suojelee S. Niinistön maanpetokseen mukaan lähteneitä.
Oikeusksnsleri ja perustuslakivaliokunta ja sinne kutsutut asiantuntijat on korruptoitu.
Valtakunnanoikeus ei toimi.
Mediapooli teke perustuslailliset rehelliset vaalit ja demokratian mahdottomaksi.
Valtaan nousee aina fasistit.
Mediapoolista seuraa erittäin paljon sellaista, mikä ei kuulu oikeusvaltioon, demokratiaan, valtioneuvostoon, hallituksiin, eduskuntaan, aluevaltuustoihin, kuntien valtuustoihin. Eikä EU-komissioon, EU-parlamenttiin.
TOTALITARISTINEN MEDIAPOOLI
S. Niinistö teki vallankaappauksen USA:n neokonisteille ja WEF:n World Economic Forumin ideologialle:
- S. Niinistöllä, joka halusi huijata myös Ruotsin Natoon, oli kiire päästä BOLTOPS 22:een mukaan. Hän on hyvin informoitu siitä, mitä tehdään.
- Nord Streamin räjäytti USA, Britannia, Norja ja Nato. Kesän 2022 merisotaharjoutus BOLTOPS 22
- Naton sotien avulla USA:n neokonistit ja WEF:n jäsenet haluavat tuhota monialaisesti Venäjän.
- S. Niinistön valehtelua, sensuuria ja kiirettä Natoon ovat kaikki voimapolitiikan ja geopolitiikan asiantuntijat pitäneet hulluna tekona.
Niin ajattelevat myös kansalaiset, jotka ovat nähneet, Mediapoolin aivopesusta välittämättä, S. Niinistön toimintatavat.
Mediapoolista seuraa erittäin suuret sodan syttymisen vaarat.
Mediapooli on korruptoitu rahalla:
STT Suomen tietotoimisto, Sanomalehtien Liitto, Suomen kaikki sanomalehdet, paikallislehdet, maakuntalehdet ja valtakunnaliset lehdet sekä radio- ja tv-kanavat, veronmaksajien YLE.
Paras selvitys mediapoolista Suomi24 Sodankylä -osiosta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18224746/pravda--totuus-!
Lainaus alkaa
Suomessa ei ole vapaata mediaa. 2014 Suomi allekirjoitti USAn laatiman sopimuksen USAn joukkojen oikeudesta käyttää Suomen maaperää kauttakulkuliikenteeseen. Ruotsi ei hyväksynyt USAn laatimaa sopimusta koska se ei ollut Ruotsin etujen mukainen. Se alistettiin Valtiopäivien käsittelyyn ja siihen tehtiin merkittäviä muutoksia. Suomessa sopimus allekirjoitettiin sellaisenaan ohi eduskunnan puolustusministeri J. Niinistön teetättämänä virkamiestyönä. Koska sopimus koskee ulkosuhteita niin TP Sauli Niinistö on ollut tietoinen ja hyväksymässä tätä erittäin kyseenalaista sopimusta.
Tuon jälkeen Suomessa Huoltovarmuuskeskus (HVK) otti haltuunsa Suomen median muodostamalla Mediapoolin. Mediapoolin tehtäväksi tuli ”harmonisoida” tiedonvälitystä Suomessa. Käyttöön otettiin sensuuri ja suurvaltojen välisiä suhteita, Natoa ja Venäjää käsittelevät uutiset alettiin saamaan USAsta. Niitä saadaan CNNltä sekä CIAn johtamilta propagandatoimistoilta kuten Radio Free Europe, Radio Liberty, Kyiv Post, Kyiv Independent ja Politico.
Näiden välittämät ”uutiset” levitetään maamme päälehdessä ja YLEllä kautta koko maan. Suomessa ei ole vapaata mediaa.
Mediapooli maalittaa myös niitä poliitikkoja, tutkijoita ja vaikuttajia, jotka eivät ole samaa mieltä USAn ulkopolitiikan suuntalinjojen kanssa. Poliittinen eliittimme Salen johdolla ovat vain koiran asemassa toteuttamassa Suomen totaalista alistamista USAlle. Tästä Suomen Kansa maksaa kovan hinnan kun hyvinvointi-Suomi ajetaan alas ja velkaannumme rajusti.
Presidentinvaalit ovat osoitus siitä, että globalisaatio vaatii rappiota. Katsokaa noita toiselle kierrokselle päätyneitä tyyppejä. Asetelma on sama kuin viime kerralla.
Suomi ei vaan kestä toista kokoomukselaista presidenttiä. Salen aikana menetimme vapaan median ja itsekunnioituksemme.
Tämä kehitys vaarantaa Suomen ja Suomen Kansan turvallisuuden ja hyvinvoinnin.
Ansaitsemme parempaa. Vapaa media on palautettava ja Mediapooli lakkautettava.
Näin olemme menossa kohti diktatuuria ilmeisesti korpraali Stubbin johdolla.
Lainaus loppu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NATON 3. MAAILMANSODAN JULISTI
RIKOLLINEN USA-NATO-DIKTATUURI
S. NIINISTÖN NATO ilmoitti äskettäin ampuvansa ohjuksia kauas Venäjän puolelle.
Kokoomus: Tästä tulee pitkä sota.
S. Niinistön, USA:n neokonistien ja EU:n laaja-alainen rikollinen suunnitelma oli tehty jo paljon ennen vuoden 2012 presidentinvaalia. Suomen presidentit, hallitukset ja eduskunta rikkoneet monin tavoin perustuslakia päästäkseen Naton kanssa tähän sotatilanteeseen Venäjää vastaan.
Diktatuuri, totalitarismi, fasismi
S. Niinistön vuonna 2014 perustama Mediapooli - koko sanomalehdistö, tv- ja radiokanavat sensuroivat kaikki totuudet sekä kääntää asioita päinvastaiseksi kuin on totuus.
Alla olevan linkin videolla S. Niinistön läheinen liittolainen neokonisti J. Biden julistaa 3. maailmansodan.
Venäjä ei koskaan halunnut sotaa Ukrainaan eikä Eurooppaan, eikä uhannut Suomea.
Ei ole muuta näyttöä kuin se, että T. Halonen, sd, S. Niinistö, kok, S. Stubb, kok, halusivat sodan Venäjää vastaan jo vähintään 14 vuotta sitten. S. Niinistöllä suunnitelma oli kausilleen valmiina jo ennen 2012 presidentinvaalia. Kokoomuksen Naton alku jo vuonna 2008.
Terrorismia
Uskoivat saavansa Ukrainan ja Venäjän luonnonvarat helposti käyttöön:
NATO-NIINISTÖN sota- ja talousrikoskopla provosoi Suomea sotaan Venäjää vastaan. - S. Niinistön kiireellä Suomeen ja Ruotsiin läpirunnoma NATO räjäytti heti Venäjältä Saksaan ja muualle mantereelle edullista maakaasua johtaneen Nord Streamin neljästä putkilinjasta kolme. Yksi räjähde ei toiminut. Suunnitelman räjäytyksestä teki J. Bidenin työryhmä.
Nyt USA myy 8 kertaa kalliimpaa nesteytettyä kaasua. Seurauksena Saksan, Ranskan ja EU-maiden, ml. Suomen talous on heikko.
S. Niinistö ajoi Ruotsia Natoon. Nato-Ruotsi "teki rikospaikkatutkimukset", vaikka tiesi jo etukäteen tulevasta räjäytyksestä. Norjan J. Stoltenberg tiesi - Ruotsi tiesi - siis S. Niinistö ja kenraalit tiesivät, mutta eivät estäneet rikosta tapahtumasta, mikä on rikos.
Maanpetoksellisen S. Niinistön 3. maailmansodan rikosmotiivi on Ukrainan ja Venäjän luonnonvarojen varastaminen.
- Sen tekemiseksi on tapahtunut vakavat rikokset ihmisyyttä kohtaan.
Tuomiot sodan sytyttäjille, lännen johtajille, ovat kovia.
USA-NATO, ml. maanpetoksellinen S. NIINISTÖ (kok), sytyttivät kansainvälisen oikeuden vastaisen sisällisodan venäjänkielisen Itä-Ukrainan ja Kiovan hallinnon rikollisessa vallankaappauksessa valtansa alle alistaman, USA:n johtaman NATO:n välillä.
Saadakseen USA:n talousrikokset läpi - sekä Ukrainassa että Suomen ja Ruotsin kautta - Naton sotilasdiktatuuria Pohjolassa edustava S. Niinistö höynäytti valtioneuvostosta ja koko eduskunnasta sota- ja talousrikollisen. Mm. perustuslain vastaiset tiedustelulait diktaattori S. Niinistö säädätti rikoksiin höynäyttämällään eduskunnalla. Käyttää itse Pegasus-vakoiluohjelmaa kansalaisiin.
T. HALOSEN, S. NIINISTÖN, A. STUBBIN NATO JA DCA-SOPIMUS OVAT LAITTOMIA, KUTEN HALLITUKSET JA EDUSKUNTAKIN VÄHINTÄÄN VUODESTA 2011 LÄHTIEN.
Suomen perustuslain mukaan Suomen varusmiehet, reserviläiset, eikä kantahenkilökunta, eivät saa joutua S. Niinistön kenraalien rikoskoplan aivopesemiksi eikä koulutetuiksi USA:n, Britannian ja EU-komission talous- ja sotarikollisiin sotiin.
LÄNNEN JOHTAJIEN TEKEMÄ MURHA
- Näin tehtiin murha NATOn valheilla petetylle Ukrainan varusmiehille, jotka vallankaappauksen Ukrainassa järjestänyt länsi johti varmaan kuolemaan. Siitä rehelliset analyytikot ovat yksimielisiä.
- USA:n sotilasdiktatuurin Suomeen ja Ruotsiin järjestänyt maanpetoksellinen S. Niinistö järjesti OMIN PÄIN saman kuin tekivät Ukrainassakin, sytyttivät kansainvälisen oikeuden vastaisen sodan Venäjää vastaan.
Slaughter; lahtaus - analyytikkojen käyttämä ilmaus:
Minskin rauhansopimukset YK:ssa olivat - S. Niinistön lännen - rikollinen petos, jonka surauksena ukrainalaiset varusmiehet kuolivat viimeiseen mieheen.
- Länsi, ml. S. Niinistö eli vaalipetoksellinen Kokoomus, esti kaikki rauhanneuvottelut tähtäimessä Ukrainan ja Venäjän luonnonvarojen rikollinen varastaminen; tähän tarvittiin Ukraina, Ruotsi, Suomi.
3. MAAILMANSODAN S. NIINISTÖN DCA-SOPIMUS, NATO, YDINASEITA KANTAVAT F35 HÄVITTÄJÄT
- Eskalaatio lähestyy ydinsotaa, 3. maailmansotaa.
VIDEOLLA S. NIINISTÖN LIITTOLAINEN, NEOKONISTI J. BIDEN JULISTAA 3. MAAILMANSODAN
https://m.youtube.com/watch?v=_YXPl0x9rkw&feature=youtu.be
"Sota Ukrainaa vastaan ei olisi koskaan voitto. Demokraattien on kohdattava hetki, jossa luotetaan siihen, että maailma kokoontuu rauhan ja turvallisuuden puolelle. Näytämme voimaa emmekä koskaan horju, mutta katsokaa ajatusta ajatusta, että aiomme lähettää hyökkäyskalustoa ja että meillä on lentokoneita ja tankkeja ja junia menossa sinne amerikkalaisilla lentäjillä ja amerikkalaisilla miehistöillä.
Ymmärtäkää vain, älkääkä huijatko itseänne. Ei ole väliä mitä te kaikki sanotte:
Sitä kutsutaan kolmanneksi maailmansodaksi".
NEOKONISTI BIDENIN USA:n SOTILASVALLAN ALLA SUOMI, RUOTSI, UKRAINA.Kyllä se toimii niin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsenäinen Suomi meni – Nato-Suomi tuli, rehellinen kenraali Aarno Vehviläinen
Kenraalimajuri evp
Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus
Itsenäisen Suomen puolustaja
2. heinäkuuta 2022
"Suomessa, joka Nato-jäsenyyden myötä muuttaa Venäjän strategiassa rauhallisena sivusuuntana olleen Pohjolan uudeksi konfliktirintamaksi, olisi tullut arvioida huolellisesti myös jäsenyyden haittoja ja uhkia.
Hätäisesti tehdyn Nato-päätöksen perusteeksi laaditussa selonteossa (”Selonteko Suomen liittymisestä Pohjois-Atlantin liittoon” / VNS 3/2022 vp 15.5.2022) ei haitoista ole riviäkään, ei edes yhtä (1) sanaa.".
Sama kaava kuin Ukrainassa:
Jatkuvasti valtioneuvostossa olevan, rahaa sodasta itselleen haluavan Kokoomuksen juhliminen on irvokasta. Järjestivät sotia ja Venäjän luonnonvaroja haluavan USA:n neokonisteille ja kenraaleille päätösvallan sodasta.
USA, BRITANNIA, EU VIE YDINSOTAAN
Analyysejä: judgenap.com
USA:n VALTA OHITTAA EDUSKUNNAN
Kokoomuksen liittolaiset, USA:n neokonistit, Joe Biden, antoivat Natolle luvan ampua ohjuksilla Venäjän puolelle.
Vastauksena Venäjä muutti ohjusten käytön doktriinia :
REBEKAH KOFFLER, ANALYYTIKKO
Fox Newsille 27.11.2024
Linkin kohdasta 13:12 - 17:11
27.11.2024
Phil Giraldi : The US Attacks Russia, Again.
https://m.youtube.com/watch?v=lc9zFamMLv4
USA:n New Jerseyn korkeimman oikeuden entinen tuomari Andrew Napolitano:
Nainen, jonka sukunimi on Koffler, analyytikko, kuvailee, miten aseet toimivat.
ANALYYTIKKO REBEKAH KOFFLER:
"Me siis pelasimme tätä skenaariota.
Tämä skenaario on analysoitu tiedusteluyhteisössä. Olemme juuri nyt eskalaation jälkimmäisessä vaiheessa:
- Lähestymme ydinsotaa.
Venäläiset ja Yhdysvallat [Nato-Kokoomus] ovat tosiasiassa juuri nyt sodassa.
Miksi?
Se johtuu siitä, että nuo iskut eivät laukea kohteisiin itsestään, vaikka ukrainalaiset - ukrainalainen sotilas [lisäys: SUOMALAINEN SOTILAS] - voi teknisesti painaa nappia.
Mutta asejärjestelmien kohdistus varmistaa, että ohjus on oikealla taisteluradalla, että se tuhoaa oikean kohteen, että saavutetaan todellinen taisteluvahinko. Sen USA haluaa itse suorittaa.
Se kaikki vaatii Yhdysvaltojen henkilöstöä ja Yhdysvaltojen satelliitteja.
Tämän vuoksi venäläiset ovat todenneet, että Yhdysvallat ja eurooppalaiset kohteet ovat nyt tähtäimessä.
Jokainen sota-analyysi, jonka me tiedusteluyhteisössä teimme, päättyi ydinsotaan".
Tuomari Napolitano:
"Tämä nainen, jota en tunne, edustaa itseään entisenä CIA:na ja entisenä DIA:na. Hän vaikuttaa varmasti ymmärtävän, miten nämä aseet toimivat. Se, että iskujen yhteydessä amerikkalaisten fyysinen osallistuminen on ehdottoman välttämätöntä. Sama koskee brittien Storm Shadow -ohjusta.
Kun amerikkalaiset laukaisevat aseen tai lataavat tiedot ja ohjelmoivat aseen, ja kun britit tekevät saman Storm Shadow -aseilleen, he kohdistavat nämä aseet Venäjän alueelle.
Yhdysvalloista ja Isosta-Britanniasta [Suomesta ja Ruotsista] tulee laillisesti oikeutettua riistaa venäläisille.
Analyytikko Phil Giraldi:
Ehdottomasti näin on. Tämä on Washingtonin ja myös Lontoon [Natoa läpi runnoneen Kokoomuksen, presidenttien ja ministereiden] nykyisen hallinnon suuri epäonnistuminen. Sitä ette te [S. Niinistön kenraaleiksi ylentämät, sotaa lietsova koko Suomen sanomalehdistö ja YLE] ette halunneet ennakoida.
Etkö voisi nähdä tätä suurta vaaraa?
Se riski, mitä teette ja mitä pelaatte.
Todennäköinen seuraus voi olla 3. maailmansota. Ydinsota.
Se voisi tuhota maapallon sellaisena kuin se on tällä hetkellä.
Ja te pelaatte pelejä tällä [idioottien Kokoomus].
Totaalisesti kaatopaikka, kun näen ja kuulen mitä Valkoisesta talosta tulee. Mitä Lontoosta tulee [mitä pitkän sodan halunneesta Kokoomuksesta tulee].
Se on aivan uskomatonta. Mikä teitä ihmisiä vaivaa !
On juuri ollut uutinen. En tiedä, oletteko nähneet sitä. Yksi Venäjän tärkeimmistä ICBM-ohjusasemista, on tyhjentänyt ilmatilan koko sen aseman kantaman kattavasti. Toisin sanoen, he antavat varoituksen, että olemme valmiita ampumaan ohjuksia.
Andrew Napolitano:
Mitä tapahtuu, jos he laukaisevat niitä, ja ketä tai mitä kohti he laukaisevat ohjukset?
Phil Giraldi:
Emme tiedä, mihin he tähtäävät.
Toistaiseksi Putin on toiminut hyvin varovaisesti vastatoimiensa suhteen. Hänen ei ole tarvinnut kärjistää tilannetta.
Meidän on siis leikiteltävä tämän kanssa sitä mukaa kuin se etenee.
- Mutta tämä on vain typeryyttä Britannialta ja Yhdysvalloilta [Kokoomukselta] provosoida tätä tilannetta ydinsodaksi. Myös tietysti raportit ranskalaisista ja brittisotilaista, jotka suuntaavat rintamalle Puolan ja Ukrainan kautta.
Tämä on täyttä hulluutta.".Pitkä kirjoitus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
S. Niinistön sotarikoskopla ja Kokoomuksen korruptoima, valehteleva media toimii rauhansopimuksen ja perustuslain vastaisesti sytyttäen tahallaan vihollisuuden ja sotaisan, sotaan johtavan tilan - suuren ydinasevaltion kanssa.
Venäjän on pakko pelastaa Moskova, Pietari ja monet sotilasstrategiset paikat.
Venäjä ei käytä ydinasetta, mutta USA ja Nato, Kokoomuksen sotarikolliset tekevät vaarallisia provokaatioita.
Kokoomuksen keräämä sotarikoskopla ja USA:n neokonistit halusivat sodan.
Kokoomus julistaa:
- Tästä tulee pitkä sota.
- Suomen aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Olemme sotataloudessa.
Tarkoittaa sitä, että asevarustelukierteeseen uppoaa miljardeja loputtomasti.
Ovat jo sodassa, tehneet virheitä, rikoksia ja provokaatioita sodan sytyttämiseksi tahallaan runnomalla Suomen Natoon, mikä ei ole Suomen kansan tahto.
1) Avustamalla Yhdysvaltojen neokonistit ja Victoria Nulandin tekemään peitellysti, tosiasiallisesti vallankaappauksen Suomessa, järjestämällä salaa Suomen kansalta, vuoden 2012 vaalin jälkeen, vuonna 2014 USA-Naton joukot Suomeen.
2) Vielä diktatuurimaisesti läpi viety ts. laiton Nato-jäsenyys.
Venäjä näkee jatkuvasti S. Niinistön, USA:n ja Naton sotatoimet.
ERITTÄIN SUURI, VAKAVA VAARA
Aina kun syntyy Nato-maiden ja USA:n ydinaseita kantavien ohjusten olemassa olosta - lyhyen lentomatkan päässä strategisista kohteista, ohjusasemista, pommikoneista ja hävittäjistä F-16, F-35 - EXISTENTIAALINEN UHKA, UHKA VENÄJÄN OLEMASSA OLOLLE, niin Venäjän on reagoitava siihen harkiten, mutta tilanteen mukaan hyvin nopeastikin.
• Vahingossa voi syttyä molemmin puolin ydinaseiden laukaisut, koska regointiaikaa torjuntaohjusten ampumiseen ei Venäjällä ole lainkaan.
- Tilanteen kehittyessä Venäjälle vaaralliseksi järjestelmä lähettää torjuntaohjuksia ja/tai ydinohjuksia viholliseksi katsottujen Nato-maiden vaaralliseksi tulkittuihin kohteisiin. Analyysin ammattilaisilta tarkempi analyysi.
SCOTT RITTER YK:n ENTINEN ASETARKASTAJA JA ANALYYTIKKO
Finland & Sweden Risk Nuclear War with Russia | Scott Ritter & Richard Medhurst
https://m.youtube.com/watch?v=sRp9fNqZa-MHieno puhe
- Anonyymi
OLEMME NIINISTÖN NATON SODASSA
S. Niinistö sekä kotimainen ja ulkomainen kopla, muuttivat valtiosäännön USA:n ja Naton vallan alla olevaksi sotilasdiktatuuriksi.
Rikollisen S. Niinistön eli USA:n propaganda Mediapoolissa saa ihmiset pitämään rauhantahtoista Venäjää vihollisena ja vievät petoksella kohti sotaa, kun S. Niinistö toi salakavalasti askel askeleelta hivuttamalla Naton Suomeen.
Aihetta on käsitelty vuosia mm. Suomi24:ssä, mutta on vaikea saada viestiä läpi. Ihmiset ovat massiivisen Mediapoolin propagandan kuristusotteessa. Suomi24:ssäkin on S. Niinistön propagandan sekä uhreja että tuottajia.
Yhteenveto kavaluudesta:
(Asetuksista saa puheesta tuotetun tekstityksen englanniksi).
New PSYOP: Pro-War Propaganda Preps Finns To Die For NATO | Prof. Tuomas Malinen
https://m.youtube.com/watch?v=_YZc3l3rhoY - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsenäinen Suomi meni – Nato-Suomi tuli, rehellinen kenraali Aarno Vehviläinen
Kenraalimajuri evp
Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus
Itsenäisen Suomen puolustaja
2. heinäkuuta 2022
"Suomessa, joka Nato-jäsenyyden myötä muuttaa Venäjän strategiassa rauhallisena sivusuuntana olleen Pohjolan uudeksi konfliktirintamaksi, olisi tullut arvioida huolellisesti myös jäsenyyden haittoja ja uhkia.
Hätäisesti tehdyn Nato-päätöksen perusteeksi laaditussa selonteossa (”Selonteko Suomen liittymisestä Pohjois-Atlantin liittoon” / VNS 3/2022 vp 15.5.2022) ei haitoista ole riviäkään, ei edes yhtä (1) sanaa.".
Sama kaava kuin Ukrainassa:
Jatkuvasti valtioneuvostossa olevan, rahaa sodasta itselleen haluavan Kokoomuksen juhliminen on irvokasta. Järjestivät sotia ja Venäjän luonnonvaroja haluavan USA:n neokonisteille ja kenraaleille päätösvallan sodasta.
USA, BRITANNIA, EU VIE YDINSOTAAN
Analyysejä: judgenap.com
USA:n VALTA OHITTAA EDUSKUNNAN
Kokoomuksen liittolaiset, USA:n neokonistit, Joe Biden, antoivat Natolle luvan ampua ohjuksilla Venäjän puolelle.
Vastauksena Venäjä muutti ohjusten käytön doktriinia :
REBEKAH KOFFLER, ANALYYTIKKO
Fox Newsille 27.11.2024
Linkin kohdasta 13:12 - 17:11
27.11.2024
Phil Giraldi : The US Attacks Russia, Again.
https://m.youtube.com/watch?v=lc9zFamMLv4
USA:n New Jerseyn korkeimman oikeuden entinen tuomari Andrew Napolitano:
Nainen, jonka sukunimi on Koffler, analyytikko, kuvailee, miten aseet toimivat.
ANALYYTIKKO REBEKAH KOFFLER:
"Me siis pelasimme tätä skenaariota.
Tämä skenaario on analysoitu tiedusteluyhteisössä. Olemme juuri nyt eskalaation jälkimmäisessä vaiheessa:
- Lähestymme ydinsotaa.
Venäläiset ja Yhdysvallat [Nato-Kokoomus] ovat tosiasiassa juuri nyt sodassa.
Miksi?
Se johtuu siitä, että nuo iskut eivät laukea kohteisiin itsestään, vaikka ukrainalaiset - ukrainalainen sotilas [lisäys: SUOMALAINEN SOTILAS] - voi teknisesti painaa nappia.
Mutta asejärjestelmien kohdistus varmistaa, että ohjus on oikealla taisteluradalla, että se tuhoaa oikean kohteen, että saavutetaan todellinen taisteluvahinko. Sen USA haluaa itse suorittaa.
Se kaikki vaatii Yhdysvaltojen henkilöstöä ja Yhdysvaltojen satelliitteja.
Tämän vuoksi venäläiset ovat todenneet, että Yhdysvallat ja eurooppalaiset kohteet ovat nyt tähtäimessä.
Jokainen sota-analyysi, jonka me tiedusteluyhteisössä teimme, päättyi ydinsotaan".
Tuomari Napolitano:
"Tämä nainen, jota en tunne, edustaa itseään entisenä CIA:na ja entisenä DIA:na. Hän vaikuttaa varmasti ymmärtävän, miten nämä aseet toimivat. Se, että iskujen yhteydessä amerikkalaisten fyysinen osallistuminen on ehdottoman välttämätöntä. Sama koskee brittien Storm Shadow -ohjusta.
Kun amerikkalaiset laukaisevat aseen tai lataavat tiedot ja ohjelmoivat aseen, ja kun britit tekevät saman Storm Shadow -aseilleen, he kohdistavat nämä aseet Venäjän alueelle.
Yhdysvalloista ja Isosta-Britanniasta [Suomesta ja Ruotsista] tulee laillisesti oikeutettua riistaa venäläisille.
Analyytikko Phil Giraldi:
Ehdottomasti näin on. Tämä on Washingtonin ja myös Lontoon [Natoa läpi runnoneen Kokoomuksen, presidenttien ja ministereiden] nykyisen hallinnon suuri epäonnistuminen. Sitä ette te [S. Niinistön kenraaleiksi ylentämät, sotaa lietsova koko Suomen sanomalehdistö ja YLE] ette halunneet ennakoida.
Etkö voisi nähdä tätä suurta vaaraa?
Se riski, mitä teette ja mitä pelaatte.
Todennäköinen seuraus voi olla 3. maailmansota. Ydinsota.
Se voisi tuhota maapallon sellaisena kuin se on tällä hetkellä.
Ja te pelaatte pelejä tällä [idioottien Kokoomus].
Totaalisesti kaatopaikka, kun näen ja kuulen mitä Valkoisesta talosta tulee. Mitä Lontoosta tulee [mitä pitkän sodan halunneesta Kokoomuksesta tulee].
Se on aivan uskomatonta. Mikä teitä ihmisiä vaivaa !
On juuri ollut uutinen. En tiedä, oletteko nähneet sitä. Yksi Venäjän tärkeimmistä ICBM-ohjusasemista, on tyhjentänyt ilmatilan koko sen aseman kantaman kattavasti. Toisin sanoen, he antavat varoituksen, että olemme valmiita ampumaan ohjuksia.
Andrew Napolitano:
Mitä tapahtuu, jos he laukaisevat niitä, ja ketä tai mitä kohti he laukaisevat ohjukset?
Phil Giraldi:
Emme tiedä, mihin he tähtäävät.
Toistaiseksi Putin on toiminut hyvin varovaisesti vastatoimiensa suhteen. Hänen ei ole tarvinnut kärjistää tilannetta.
Meidän on siis leikiteltävä tämän kanssa sitä mukaa kuin se etenee.
- Mutta tämä on vain typeryyttä Britannialta ja Yhdysvalloilta [Kokoomukselta] provosoida tätä tilannetta ydinsodaksi. Myös tietysti raportit ranskalaisista ja brittisotilaista, jotka suuntaavat rintamalle Puolan ja Ukrainan kautta.
Tämä on täyttä hulluutta.".Liian paljon tekstiä
- Anonyymi
Haluaa on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsenäinen Suomi meni – Nato-Suomi tuli, rehellinen kenraali Aarno Vehviläinen
Kenraalimajuri evp
Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus
Itsenäisen Suomen puolustaja
2. heinäkuuta 2022
"Suomessa, joka Nato-jäsenyyden myötä muuttaa Venäjän strategiassa rauhallisena sivusuuntana olleen Pohjolan uudeksi konfliktirintamaksi, olisi tullut arvioida huolellisesti myös jäsenyyden haittoja ja uhkia.
Hätäisesti tehdyn Nato-päätöksen perusteeksi laaditussa selonteossa (”Selonteko Suomen liittymisestä Pohjois-Atlantin liittoon” / VNS 3/2022 vp 15.5.2022) ei haitoista ole riviäkään, ei edes yhtä (1) sanaa.".
Sama kaava kuin Ukrainassa:
Jatkuvasti valtioneuvostossa olevan, rahaa sodasta itselleen haluavan Kokoomuksen juhliminen on irvokasta. Järjestivät sotia ja Venäjän luonnonvaroja haluavan USA:n neokonisteille ja kenraaleille päätösvallan sodasta.
USA, BRITANNIA, EU VIE YDINSOTAAN
Analyysejä: judgenap.com
USA:n VALTA OHITTAA EDUSKUNNAN
Kokoomuksen liittolaiset, USA:n neokonistit, Joe Biden, antoivat Natolle luvan ampua ohjuksilla Venäjän puolelle.
Vastauksena Venäjä muutti ohjusten käytön doktriinia :
REBEKAH KOFFLER, ANALYYTIKKO
Fox Newsille 27.11.2024
Linkin kohdasta 13:12 - 17:11
27.11.2024
Phil Giraldi : The US Attacks Russia, Again.
https://m.youtube.com/watch?v=lc9zFamMLv4
USA:n New Jerseyn korkeimman oikeuden entinen tuomari Andrew Napolitano:
Nainen, jonka sukunimi on Koffler, analyytikko, kuvailee, miten aseet toimivat.
ANALYYTIKKO REBEKAH KOFFLER:
"Me siis pelasimme tätä skenaariota.
Tämä skenaario on analysoitu tiedusteluyhteisössä. Olemme juuri nyt eskalaation jälkimmäisessä vaiheessa:
- Lähestymme ydinsotaa.
Venäläiset ja Yhdysvallat [Nato-Kokoomus] ovat tosiasiassa juuri nyt sodassa.
Miksi?
Se johtuu siitä, että nuo iskut eivät laukea kohteisiin itsestään, vaikka ukrainalaiset - ukrainalainen sotilas [lisäys: SUOMALAINEN SOTILAS] - voi teknisesti painaa nappia.
Mutta asejärjestelmien kohdistus varmistaa, että ohjus on oikealla taisteluradalla, että se tuhoaa oikean kohteen, että saavutetaan todellinen taisteluvahinko. Sen USA haluaa itse suorittaa.
Se kaikki vaatii Yhdysvaltojen henkilöstöä ja Yhdysvaltojen satelliitteja.
Tämän vuoksi venäläiset ovat todenneet, että Yhdysvallat ja eurooppalaiset kohteet ovat nyt tähtäimessä.
Jokainen sota-analyysi, jonka me tiedusteluyhteisössä teimme, päättyi ydinsotaan".
Tuomari Napolitano:
"Tämä nainen, jota en tunne, edustaa itseään entisenä CIA:na ja entisenä DIA:na. Hän vaikuttaa varmasti ymmärtävän, miten nämä aseet toimivat. Se, että iskujen yhteydessä amerikkalaisten fyysinen osallistuminen on ehdottoman välttämätöntä. Sama koskee brittien Storm Shadow -ohjusta.
Kun amerikkalaiset laukaisevat aseen tai lataavat tiedot ja ohjelmoivat aseen, ja kun britit tekevät saman Storm Shadow -aseilleen, he kohdistavat nämä aseet Venäjän alueelle.
Yhdysvalloista ja Isosta-Britanniasta [Suomesta ja Ruotsista] tulee laillisesti oikeutettua riistaa venäläisille.
Analyytikko Phil Giraldi:
Ehdottomasti näin on. Tämä on Washingtonin ja myös Lontoon [Natoa läpi runnoneen Kokoomuksen, presidenttien ja ministereiden] nykyisen hallinnon suuri epäonnistuminen. Sitä ette te [S. Niinistön kenraaleiksi ylentämät, sotaa lietsova koko Suomen sanomalehdistö ja YLE] ette halunneet ennakoida.
Etkö voisi nähdä tätä suurta vaaraa?
Se riski, mitä teette ja mitä pelaatte.
Todennäköinen seuraus voi olla 3. maailmansota. Ydinsota.
Se voisi tuhota maapallon sellaisena kuin se on tällä hetkellä.
Ja te pelaatte pelejä tällä [idioottien Kokoomus].
Totaalisesti kaatopaikka, kun näen ja kuulen mitä Valkoisesta talosta tulee. Mitä Lontoosta tulee [mitä pitkän sodan halunneesta Kokoomuksesta tulee].
Se on aivan uskomatonta. Mikä teitä ihmisiä vaivaa !
On juuri ollut uutinen. En tiedä, oletteko nähneet sitä. Yksi Venäjän tärkeimmistä ICBM-ohjusasemista, on tyhjentänyt ilmatilan koko sen aseman kantaman kattavasti. Toisin sanoen, he antavat varoituksen, että olemme valmiita ampumaan ohjuksia.
Andrew Napolitano:
Mitä tapahtuu, jos he laukaisevat niitä, ja ketä tai mitä kohti he laukaisevat ohjukset?
Phil Giraldi:
Emme tiedä, mihin he tähtäävät.
Toistaiseksi Putin on toiminut hyvin varovaisesti vastatoimiensa suhteen. Hänen ei ole tarvinnut kärjistää tilannetta.
Meidän on siis leikiteltävä tämän kanssa sitä mukaa kuin se etenee.
- Mutta tämä on vain typeryyttä Britannialta ja Yhdysvalloilta [Kokoomukselta] provosoida tätä tilannetta ydinsodaksi. Myös tietysti raportit ranskalaisista ja brittisotilaista, jotka suuntaavat rintamalle Puolan ja Ukrainan kautta.
Tämä on täyttä hulluutta.".Aika paljon tekstiä
- Anonyymi
NORD STREAM - TODISTAJA LÖYTYI
Nord Streamin kaasupukistojen räjäytykselle ilmaantui todistaja.
Uuden todistajan lausunnot vahvistavat sitä, minkä tutkiva journalisti Seymour Hersh paljasti artikkelissaan, yhdessä salassa pysyvien, operaatiosta suoraan tietävien kanssa.
Suomen ja Ruotsin kansoja vietiin kiireellä diktatuurimaiden mallilla Natoon ja DCA-sopimukseen, Nord Streamin räjäytykseen.
Naton neuvosto, Nato-maat - Yhdysvallat, Norja, Britannia - ratifioivat KIIREELLÄ Suomen ja Ruotsin Natoon tekemään Naton avulla sota- ja talousrikoksia.
Ray McGovern: Blasting news on Nord Stream - Is Israel Actively Pursuing More Defeats against Iran?
https://m.youtube.com/watch?v=ezqG2O2jefo
Toimittaja Nima Alkorshid hastattelee Ray McGovernia.
9. lokakuuta 2024
Ray McGovern: Tämä on iso juttu.
Tässä on lehdistölle juttu, joista meillä oli tapana sanoa: Pitää tieto pois painokoneista.
Al Maydeenilla on raportti, joka on todella vain kaksi viikkoa vanha. Se ilmestyi tanskalaisessa Politiken-sanomalehdessä. Kartoi satamamestarista Tanskassa, melko lähellä sitä, missä räjäytys tehtiin syyskuussa 2022.
Satamakapteeni kertoi, että hänet oli vaiennettu, eikä hän voinut kertoa, mitä hän näki juuri ennen räjähdystä.
Hän sanoo, että Yhdysvaltain sota-alusten transponderit oli suljettu niin, ettei aluksia näkynyt tutkassa. Ne olivat sota-aluksia, jotka hän näki juuri ennen räjähdystä.
Kun he näkivät poikkeavaa toimintaa satamasta Bornholmin läheltä, lähtivät aluksellaan katsomaan. Saivat selville, että nämä alukset, joiden transponderit oli kytketty pois päältä, olivat Yhdysvaltain laivaston sota-aluksia.
Sota-alukset vastasivat radiolla:
- Käänny ympäri, käänny ympäri, älä tule tänne.
Ja sitten häntä käskettiin olemaan kertomatta mitään kenellekään.
Hän on satamapäällikkö tanskalaisessa Christiansøn satamassa, joka sijaitsee Bornholmin lähellä.
Hän on päättänyt julkaista nyt tiedot syyskuun 2022 tapahtumista, putken räjäyttämisestä.
Huolimatta siitä, että alun perin oli uhattu:
- "Älä kerro tapahtuneesta mitään".
Kyseessä on siis ilmiantaja sanan varsinaisessa merkityksessä.
Satamakapteeni:
- Minä tiedän tästä kaikesta.
Näette, että tällaiset asiat voivat aloittaa sotia.
Näen, että tapahtunut tuhoaa Euroopan talouden.
[Ydinsodan vaara on erittäin suuri mm. siksi, että TP Niinistö ja Marinin hallitus järjestivät DCA-sopimuksen ja Naton USA:lle sekä Suomeen että Ruotsiin].
Joten kerron, mitä tiedän siitä, kuka oli paikalla, kun tämä tapahtui. Ne olivat Yhdysvaltain laivaston sotalaivoja.
[NATO:n "merisotaharjoituksessa", BALTOPS 22"].
Aluksia oli jossain vaiheessa neljä, kuten hän sanoo.
McGovern: Tämä on tuore uutinen. Sen vaikutukset ovat valtavat.
Kuten tiedätte, lännen eri tiedustelupalvelut ovat levittäneet kaikenlaisia naurettavia huhuja. Yksi niistä oli, että 6 miestä ja sairaanhoitaja vuokrasivat purjeveneen ja olivat vastuussa neljän North Stream -putken räjäyttämisestä.
Humoristista sinänsä. Mutta erittäin haitallista, että ihmisten halutaan uskoa, mikä ei ole teknisesti mahdollista.
Venäläiset ovat jo kauan sitten sanoneet, ettei heillä ollut mitään tekemistä asian kanssa. Totta kai. Ja tiedämme, kenellä oli !
Yhdysvaltain tiedustelupalvelun entiseltä tiedustelu-upseerilta John Brennanilta kysyttiin heti, kuka todennäköisesti teki räjäytyksen?
Arvatkaa mitä hän sanoi? Ai, sitä ! - "Luultavasti venäläiset".
Miksi venäläiset räjäyttäisivät oman maakaasuputkistonsa ! Mutta se ei ole naurettavin asia, mitä John Brennan sanoi.
Tiedämme, Saksan liittokansleri Olaf Scholz oli Washingtonissa presidentti Bidenin kanssa.
Reutersin rohkea kirjeenvaihtaja kysyi heiltä molemmilta.
Presidentti Biden te sanoitte:
- Nord Streamia ei tule.
Miten aiotte estää sen?
Presidentti Biden sanoi, että jos venäläiset menevät Ukrainaan, Nord Stream -putkea ei tule.
Mutta miten voitte toteuttaa sen?
"Älkää huolehtiko siitä", Biden sanoi. "Me teemme sen."
Olaf Scholz seisoo presidentti Bidenin vieressä.
Kysymys Scholzille: Mitä mieltä olette tästä?
Scholz sanoi: Teemme kaiken yhdessä. Teemme kaiken yhdessä.
Muuta he eivät voineet kiteyttää asiasta.
Kysymys Saksan kansalle on aina: Tiesikö Scholtz tästä, ennen kuin he räjäyttävät putken?
Se on erittäin paha juttu, jos tiesi. Jos et tiennyt siitä, jos Biden ei kertonut hänelle, sekin on paha asia.
Mutta Saksan lehdistö on orjallisesti levittänyt näitä peitetarinoita ukrainalaisista purjeveneellä ja muuta Zelenskyitä syyttävää.
McGovern: On uskomatonta, että länsieurooppalaisilla ja eurooppalaisilla ihmisillä [mm. Suomen ja Ruotsin kansoilla, imatralaisilla] ei ole totuudellista tietoa, eikä myöskään amerikkalaisilla.
Sanoin itselleni, kun näin tämän tänään:
Ajat ovat muuttuneet.
Ja New York Times on muuttunut.".
Mediapooli; päätoimittajat ja toimittajat = diktatuuri = valtiopetosrikos.
Päätoimittajat ja toimittajat syyttävät Venäjää, vaikka ovat itse syyllisiä monin tavoin. Suojelevat rikollista valtiojohtoa. - Anonyymi
WEF-FASISMI = KOKOOMUS
Venäjän hyvistä kauppakumppaneista tuli Venäjälle sotaisan vihamielisiä.
S. Niinistö & kopla toimii valtiosäännön vastaisesti, mikä on valtiopetos.
S. Niinistö muutti valtioneuvoston ja eduskunnan fasismiksi, diktatuuriksi. Eduskunnassa on vain yksi USA:n neokonistien vallan alla oleva sotapuolue.
S. Niinistön kopla, ml. oikeuskansleri ja kaikki eduskuntapuolueet, 200 fasismin edustajaa eduskunnassa ovat sekä maanpetoksellisia että valtiopetoksellisia.
Kuka hoitaa paluun demokratiaan?
Suomen valtiosääntö edellyttää vaalissa ehdokkaaksi asettuvilta ja valitiuksi tulleilta eduskunnalta ja muulta valtiojohdolta ja medialta rehellisyyttä, niin, että Suomen kansa saa tietoonsa demokratiaan kuuluvan totuuden.
- Nyt näin ei ole ollut valtioneuvostossa eikä eduskunnassa hallituskausina vuodesta 2011 alkaen.
Natseihin liittynyt Nato / S. Niinistö rikkoo kaiken:
Jokainen ymmärtää perustuslaillisuuden ja demokratian:
— Naton kenraalit — komentoketju, supo eivät saa olla ministeriöissä, hallituksissa eikä parlamenteissa.
Asiaan perehtyminen vaatii malttia lukea ja kuunnella totuudellisia asiatekstejä.
FASISMIN NOUSU
Lyhyt suomennos
USA:n Eurooppaa vahingoittavan vallankaappauksen suunnittelu
TRANSCEND MEDIA SERVICE
Solutions-Oriented Peace Journalism
TEKNOLOGIALEIRI
Vallankaappauksen takana oleva verkosto oli itse asiassa aloittanut vallankaappauksen suunnittelun jo vuonna 2011.
Silloin Googlen Eric Schmidt ja Jared Cohen, vielä Googlen palveluksessa, mutta jatkoi edelleen, vaikkakin epävirallisesti, USA:n ulkoministerin Hillary CLINTONIN päähenkilönä, jonka tehtävänä oli suunnitella "kansanliikkeitä" sekä Janukovitshin kaatamiseksi Ukrainassa että Assadin kaatamiseksi Syyriassa.
Suunnitelman toteuttaminen alkoi 1. maaliskuuta 2013: ensimmäinen "teknologialeiri", jossa äärioikeistolaisia ukrainalaisia koulutettiin järjestämään verkossa Janukovitshin vastaisia joukkomielenosoituksia, pidettiin USA:n Kiovan suurlähetystössä kyseisenä päivänä, eli yli yhdeksän kuukautta ennen kuin Ukrainan demokraattisesti valitun presidentin syrjäyttämiseksi järjestetyt Maidan-mielenosoitukset alkoivat 20. marraskuuta 2013.
Ukrainan demokraattisesti valitun puolueettoman hallituksen ja venäjämielisen laillisen presidentin korvaaminen helmikuussa 2014 amerikkalaismielisellä, raivokkaasti Venäjän vastaisella hallituksella oli väkivaltainen tapahtuma, joka tuotti paljon ruumiita.
[UKRAINAN SOTA ON LÄNNEN RIKOS]
Tässä esitetään kiistattomia todisteita siitä, että kyseessä oli kansainvälisen oikeuden vastainen vallankaappaus. Sen järjesti USA:n hallitus vieraaseen maahan — USA:n hallitus aloitti uuden sodan".
— Venäjän hallitus reagoi USA:n hyökkäävään provokaatioon, jonka tavoitteena on sijoittaa ydinohjuksia Ukrainaan, alle kymmenen minuutin lentomatkan päähän Moskovasta.
— Vuoden 1962 Kuuban ohjuskriisin aikana USA:lla oli syytä pelätä Neuvostoliiton ydinohjuksia 103 mailin päässä Amerikan rajalta.
— USA:n järjestämän Ukrainan vallankaappauksen jälkeen vuonna 2014 Venäjällä on syytä pelätä Naton ydinohjuksia, jotka eivät ole vain lähellä Venäjän rajaa vaan Venäjän rajalla. Se olisi katastrofaalista maailmalle.
Artikkelin tarkoituksena on kiinnittää huomiota siihen, ketkä ovat päähenkilöt, jotka ovat vastuussa maailmanlaajuisesti megavaarallisen ("kylmän sodan" sytyttävän) vallankaappauksen toteuttamisesta — ja siten maailman myöhemmän kurssin luomisesta yhä enenevässä määrin kohti globaalia ydintuhoa.
— Jos tulevaisuuden historiaa on enää olemassa, juuri nämä henkilöt joutuvat kärsimään historian ankarimmat ja tuomitsevimmat tuomiot. Keitä nämä ihmiset sitten ovat?
[S. NIINISTÖ ja kopla]:
On selvää, että VICTORIA NULAND, USA:n presidentin Barack Obaman keskeinen agentti, [Mr. Bidenin politiikasta vastaava alivaltiosihteeri], joka valvoi vallankaappausta ainakin helmikuun 2014 aikana, jolloin se huipentui, oli ratkaisevassa asemassa paitsi Ukrainan laillisen hallituksen laittomassa syrjäyttämisessä myös sen raivokkaasti venäläisvastaisen korvaajan valinnassa ja asettamisessa.
Tammikuun 27. päivän 2014 puhelinkeskustelu Nulandin ja USA:n Ukrainan suurlähettilään Jeffrey Pyattin välillä oli erityisen merkittävä tapahtuma. Se ladattiin YouTubeen 4. helmikuuta 2014.
Nuland hylkäsi tuolloin EU:n toiveen Ukrainan yhä demokraattisesta mutta vähemmän korruptoituneesta tulevasta hallituksesta. NULAND sanoi tunnetusti tuossa puhelussa:
"Fuck the EU"
ja kehotti Pyattia valitsemaan raivokkaasti venäläisvastaisen ja äärioikeistolaisen Arseni Jatsenjukin.
Tämä keskeinen tapahtuma oli 24 päivää ennen kuin Ukrainan presidentti Viktor Janukovitsh syrjäytettiin 20. helmikuuta ja 30 päivää ennen kuin Ukrainan hallituksen johtoon valittu uusi henkilö, Jatsenjuk, nimitettiin virallisesti hallitsemaan nyt selvästi FASISTISTA maata.
Hän sai tämän virallisen nimityksen 26. helmikuuta. Se oli kuitenkin vain muodollisuus: Barack OBAMAN agentti Victoria NULAND oli jo valinnut hänet 27. tammikuuta. - Anonyymi
Venäjä riisuu aseista - vapauttaa rikollisista USA:sta, Natosta, EU:sta
Ukrainan venäjänkielisten alueiden ihmisten turvallisuuden sekä Venäjän olemassa oloa uhkaavan USA:n johtaman Naton sekä sotaisan EU:n vuoksi, Venäjän federaatio demilitarisoi Ukrainan.
Venäjän on poistettava Kiovasta, kansainvälisen oikeuden vastaisessa, laittomassa vallankaappauksessa lännen vuonna 2014 valtaan nostamat fasistit ja uusnatsit.
Venäjän asevoimat lähtivät puolustusasemastaan etenemään, kun ukrainalaiset olivat menettäneet 700000 miestä.
Venäjän asevoimat otti hallintaansa linnoituskaupungin - vapauttamalla Velikaja Novosjolkan.
Vapautti koko Vremevskin salientin taajaman - Velyka Novosyolka, Vremjevka, Neskuchnoje - Ukrainan asevoimien suurin puolustus- ja logistiikkakeskus.
Velyka Novosyolkan lisäksi venäläiset ovat lähellä vapauttaa Chasov Yarin, Toretskin ja Pokrovskin. Kun nämä kaatuvat, tie Dnepropetrovskiin on auki.
- Anonyymi
Vieläkin?
- Anonyymi
Se mitä valtioneuvosto ja puoluejohtajat ovat syöttäneet meille Natosta ja "Teboil-kontekstiin" Venäjän demonisointia ja paljon muuta tähän liittyen vuodesta 2014 lähtien, niin totuus on päin vastoin, mitä meille on syötetty.
Ensinnäkään Suomea ei uhannut mikään ennen 2012 vaalin voittanutta kokoomuslaista.
Totuus löytyy, mutta ei mediasta.
On seurattava rehellisiä ammattianalyytikkoja, diplomaatteja, tutkivia journalisteja, yliopistojen professoreja, jotka kertovat totuuden.
Vuosi 2014
- Välit poikki Venäjään: Suomi ja Ukraina.
2012 vaalissa voittanut, salaa Suomen kansalta järjesti ja tuotti "vallankaappauksellisesti" USA:n johtamat Naton joukot Suomeen vuonna 2014.
Tilanne muttui täysin sekä Suomelle että Venäjälle uhkaksi:
USA:n Venäjää vastaan sotaa haluavien neokonservatiivien, neokonistien Nato-joukoille Kokoomus antoi omin päin, salassa Suomen kansalta - luvan tulla Suomeen uhkaamaan ja provosoimaan Venäjää.
Tilanne lähti kehittymään jo ennen 2012 vaalia, kun Kokoomus teki salaisen suunnitelman. Sai eduskunnan puoluejohtajat mukaan "maanpetokseen" (linkki alhaalla).
Valtioneuvostossa oli aina koplaan kuuluvien puoluejohtaja pääministerinä. Puoluejohtajat lähtivät juonitteluun mukaan vaalissa valtaan nousseen Kokoomuksen henkilön kanssa.
- Runnoivat väkisin Naton Suomeen. Samalla kaavalla USA-Nato Ukrainaan.
HUIPPUANALYYTIKKO
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelelussa. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.be - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mitä valtioneuvosto ja puoluejohtajat ovat syöttäneet meille Natosta ja "Teboil-kontekstiin" Venäjän demonisointia ja paljon muuta tähän liittyen vuodesta 2014 lähtien, niin totuus on päin vastoin, mitä meille on syötetty.
Ensinnäkään Suomea ei uhannut mikään ennen 2012 vaalin voittanutta kokoomuslaista.
Totuus löytyy, mutta ei mediasta.
On seurattava rehellisiä ammattianalyytikkoja, diplomaatteja, tutkivia journalisteja, yliopistojen professoreja, jotka kertovat totuuden.
Vuosi 2014
- Välit poikki Venäjään: Suomi ja Ukraina.
2012 vaalissa voittanut, salaa Suomen kansalta järjesti ja tuotti "vallankaappauksellisesti" USA:n johtamat Naton joukot Suomeen vuonna 2014.
Tilanne muttui täysin sekä Suomelle että Venäjälle uhkaksi:
USA:n Venäjää vastaan sotaa haluavien neokonservatiivien, neokonistien Nato-joukoille Kokoomus antoi omin päin, salassa Suomen kansalta - luvan tulla Suomeen uhkaamaan ja provosoimaan Venäjää.
Tilanne lähti kehittymään jo ennen 2012 vaalia, kun Kokoomus teki salaisen suunnitelman. Sai eduskunnan puoluejohtajat mukaan "maanpetokseen" (linkki alhaalla).
Valtioneuvostossa oli aina koplaan kuuluvien puoluejohtaja pääministerinä. Puoluejohtajat lähtivät juonitteluun mukaan vaalissa valtaan nousseen Kokoomuksen henkilön kanssa.
- Runnoivat väkisin Naton Suomeen. Samalla kaavalla USA-Nato Ukrainaan.
HUIPPUANALYYTIKKO
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelelussa. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.behehe, kyl sie jaksat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mitä valtioneuvosto ja puoluejohtajat ovat syöttäneet meille Natosta ja "Teboil-kontekstiin" Venäjän demonisointia ja paljon muuta tähän liittyen vuodesta 2014 lähtien, niin totuus on päin vastoin, mitä meille on syötetty.
Ensinnäkään Suomea ei uhannut mikään ennen 2012 vaalin voittanutta kokoomuslaista.
Totuus löytyy, mutta ei mediasta.
On seurattava rehellisiä ammattianalyytikkoja, diplomaatteja, tutkivia journalisteja, yliopistojen professoreja, jotka kertovat totuuden.
Vuosi 2014
- Välit poikki Venäjään: Suomi ja Ukraina.
2012 vaalissa voittanut, salaa Suomen kansalta järjesti ja tuotti "vallankaappauksellisesti" USA:n johtamat Naton joukot Suomeen vuonna 2014.
Tilanne muttui täysin sekä Suomelle että Venäjälle uhkaksi:
USA:n Venäjää vastaan sotaa haluavien neokonservatiivien, neokonistien Nato-joukoille Kokoomus antoi omin päin, salassa Suomen kansalta - luvan tulla Suomeen uhkaamaan ja provosoimaan Venäjää.
Tilanne lähti kehittymään jo ennen 2012 vaalia, kun Kokoomus teki salaisen suunnitelman. Sai eduskunnan puoluejohtajat mukaan "maanpetokseen" (linkki alhaalla).
Valtioneuvostossa oli aina koplaan kuuluvien puoluejohtaja pääministerinä. Puoluejohtajat lähtivät juonitteluun mukaan vaalissa valtaan nousseen Kokoomuksen henkilön kanssa.
- Runnoivat väkisin Naton Suomeen. Samalla kaavalla USA-Nato Ukrainaan.
HUIPPUANALYYTIKKO
USA:n huippuanalyytikko eversti evp Douglas Macgregor Suomelle aiheutuneesta vahingosta toimittajan ja reservin kersantin haastattelelussa. Tekstitys suomeksi.
11.11.2023
https://m.youtube.com/watch?si=hA2KsCoGz3BuVLy9&v=KXeFN9eh3CA&feature=youtu.beMassiivinen valehtelu Suomen ja Ruotsin varusmiehille on erittäin vakava rikos
Niin se rikos tehtiin Ukrainassakin.
Miljoona on kuollut jo tähän mennessä.
Valheilla sotaa laajennetaan.
Kansalaisille ja varusmiehille syötetään Saksan, Ranskan, ja Kokoomuksen narratiivia, väärää kertomusta. Nämä ovat sidoksissa USA:n ja Britannian sotaan lähdön lietsovaan propagandaan.
Suomessa ja Ruotsissa eduskunta ja muu sotaan liittyvä johto valehtelee.
Suomessa STT Suomen tietotoimisto, Sanomalehtien liitto, kaikki sanomalehdet, YLE, MTV on S. Niinistön koplan korruptoima rahalla.
Tarkoittaa sitä, että jättävät alusta lähtien totuudet kokonaan kertomatta - kääntävät systemaattisesti asiat päin vastoin kuin on totta. Suomessa vihollisuutta on hivutettu sytyyväksi rikollisin menetelmin vaalista 2012, lähtien, ja aina vuodesta 2008. USA:ssa vuodesta 1991 lähtien.
Maanpetokselliset saavat ihmiset ymmärtämään asiat päinvastoin kuin on totta. Johdetaan harhaan sodan saamiseksi ja pitkittämiseksi.
Vaalilla valituksi tullut nimittää ja ylentää virkoihin petoksen tekijöitä ja rikollisia suojelevia, jolloin "maanpetokselliset" pääsevät tekemään sotarikoksia.
Fasismi Ukrainassa ja EU:ssa:
- Mitkä keinot jää jäljelle kansalaisille, äänestäjille?
Keskustelut täällä Suomi24:ssä tarvitsevat totuudellisia analyysejä ollakseen Suomi24:n sääntöjen ja perustuslain mukaisia.
New Jerseyn korkeimman oikeuden tuomari Andrew Napolitano haastattelee diplomaatteja, USA:n yliopistojen professoreja, ammattimaisia analyytikkoja.
Hakusanoiksi Judging Freedom Napolitano tai judge nap:
- Useita lähetyksiä jokaisena arkipäivänä. Erityisistä syistä myös muulloin.
- Näitä tietoja ei löydy Suomen valehtelevalta valtiojohdolta, Puolustusvoimilta, Suomen lehdistä eikä tv-kanavilta.
Totuutta löytyy Ukrainaan, USA:n sotiin ja muuhun tähän kaikkeen liittyen. Myös Suomea käsitellään ajoittain. Vaikka kunkin jutun pääotsikossa olisi jotain muuta, niin sisällössä voidaan käsitellä useita ajankohtaisia tärkeitä aiheita. Tuomari Napolitano käsittelee usein samaa kysymystä usean haastateltavan kanssa. Yleensä videoiden asetuksista saa automaattisesti luodun tekstityksen. Jutun otsikon voi hakea myös YouTubesta tekstityksen onnistumiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hehe, kyl sie jaksat.
Raja on pidettävä kiinni
- Anonyymi
Suurin osa maailmaa avustaa Ukrainaa sodassa. Loviisalaiset avustaa Putinia tankkaamalla Teboililla!
- Anonyymi
Siellä tankataan missä hinta on edullisin, eikä se osoita avustusta kenellekään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellä tankataan missä hinta on edullisin, eikä se osoita avustusta kenellekään.
Eikö? Minkä takia kaikki Teboilit Suomessa suljetaan? Kyllä se liikevoitto menee välikäsien kautta Putinille ja sotaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö? Minkä takia kaikki Teboilit Suomessa suljetaan? Kyllä se liikevoitto menee välikäsien kautta Putinille ja sotaan!
Montako Teboilia on Suomessa suljettu Venäjän hyökkäys-sodan alkamisen jälkeen?
Nuo mainitsemasi välikädet on lähinnä vilkkaan mielikuvituksen tuotosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako Teboilia on Suomessa suljettu Venäjän hyökkäys-sodan alkamisen jälkeen?
Nuo mainitsemasi välikädet on lähinnä vilkkaan mielikuvituksen tuotosta.28 kpl tyhjänä, 11 purettu ja sitä mukaan kun vuokrasopimukset umpeutuu, suljetaan lisää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
28 kpl tyhjänä, 11 purettu ja sitä mukaan kun vuokrasopimukset umpeutuu, suljetaan lisää.
Hesinki uusinut ainakin kaksi vuokrasopimusta ja valtio tukenut sadoilla tuhansilla sähköautojen latauspaikkojen rakentamista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesinki uusinut ainakin kaksi vuokrasopimusta ja valtio tukenut sadoilla tuhansilla sähköautojen latauspaikkojen rakentamista.
Niin ne on tehny. Luki oikein hesarissa että niitä vituttaa kun ovat tehneet jonkun ihme sopimuksen aikoinaan. No Munkkivuoren ja Kaupintien asemat on kylminä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako Teboilia on Suomessa suljettu Venäjän hyökkäys-sodan alkamisen jälkeen?
Nuo mainitsemasi välikädet on lähinnä vilkkaan mielikuvituksen tuotosta.Kertauksen vuoksi, kuinka sota Ukrainassa sai alkunsa.
Monien muiden lisäksi yksi tutkijoista on Oregonnin yliopiston professori John Bellamy Foster.
Lyhyt osa suomennoksena hänen pitkästä luennosta.
Foster:
"On tärkeää, miten tämä todella tapahtui.
USA-NATO:n sijaissota alkoi vuonna 2014, kun Ukrainassa tehtiin Yhdysvaltojen suunnitelma Maidanin vallankaappaus, jossa Ukrainan demokraattisesti valittu presidentti syrjäytettiin ja äärinatsit saivat vallan.
Välitön seuraus oli, että Ukraina alkoi hajota. Krim oli ollut itsenäinen, autonominen valtio vuosina 1991-1995. Vuonna 1995 Ukraina repi laittomasti Krimin perustuslain ja liitti sen Krimiin vastoin sen tahtoa. Krimin kansa ei pitänyt itseään osana Ukrainaa, ja se oli suurelta osin venäjänkielistä. Sillä oli syvät kulttuuriset siteet Venäjään.
Kun tapahtui vallankaappaus, jossa ukrainalaiset äärinationalistit olivat vallassa, Krimin väestö halusi siitä pois.
Venäjä antoi heille mahdollisuuden kansanäänestyksellä jäädä Ukrainaan tai liittyä Venäjään. He valitsivat jälkimmäisen. Itä-Ukrainassa pääasiassa venäläinen väestö joutui kuitenkin kiovalaisten äärinationalististen ja natsien sortotoimien kohteeksi. Itä-Ukrainan venäjänkieliseen väestöön kohdistui russofobiaa ja äärimmäistä sortoa, ja surullisen kuuluisa tapaus oli 40 ihmisen räjäyttäminen julkisessa rakennuksessa, jonka Azov-pataljoonaan liittyneet uusnatsit tekivät.
Alun perin oli useita tasavaltoja. Donbassin alueella säilyi kaksi, joissa venäjänkielinen väestö oli hallitsevassa asemassa: Luhanskin ja Donetskin tasavallat.
Sisällisota
Näin Ukrainaan syttyi sisällissota natsihallinnon, läntisen Kiovan ja itäisen Donbassin välille. Kyseessä oli kuitenkin myös valtakirjasota, sijaissota, jossa USA-Nato tuki Kiovaa ja Venäjä Donbassia.
Sisällissota alkoi heti vallankaappauksen jälkeen, kun venäjän kieli käytännössä kiellettiin, niin että henkilöitä voitiin sakottaa siitä, että he puhuivat kaupassa venäjää. Kyseessä oli hyökkäys venäjän kieltä ja kulttuuria vastaan ja Ukrainan itäosien väestön väkivaltainen tukahduttaminen.
Ennenkuin Venäjä tuli paikalle vuoden 2022 alussa puolustamaan Itä-Ukrainan venäläisiä tasavaltoja, ehti sisällissodassa kuolla 14 000 itäukrainan venäläistä ihmistä. Uhrit olivat maan itäosassa, ja noin 2,5 miljoonaa pakolaista virtasi Venäjälle.
Vuosina 2014 ja 2015 tehdyt Minskin sopimukset johtivat tulitaukoon Ranskan ja Saksan välityksellä ja Yhdistyneiden Kansakuntien turvallisuusneuvoston tuella. Näissä sopimuksissa Luhanskin ja Donetskin tasavallat saivat autonomisen aseman Ukrainan sisällä.
USA:n ja EU:n alainen Kiova kuitenkin rikkoi Minskin sopimuksia yhä uudelleen ja uudelleen ja jatkoi hyökkäyksiä Donbassin irtautuneita tasavaltoja vastaan.
Yhdysvallat jatkoi tehostettua sotilaskoulutusta ja aseiden toimittamista.
Lainaus loppu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kertauksen vuoksi, kuinka sota Ukrainassa sai alkunsa.
Monien muiden lisäksi yksi tutkijoista on Oregonnin yliopiston professori John Bellamy Foster.
Lyhyt osa suomennoksena hänen pitkästä luennosta.
Foster:
"On tärkeää, miten tämä todella tapahtui.
USA-NATO:n sijaissota alkoi vuonna 2014, kun Ukrainassa tehtiin Yhdysvaltojen suunnitelma Maidanin vallankaappaus, jossa Ukrainan demokraattisesti valittu presidentti syrjäytettiin ja äärinatsit saivat vallan.
Välitön seuraus oli, että Ukraina alkoi hajota. Krim oli ollut itsenäinen, autonominen valtio vuosina 1991-1995. Vuonna 1995 Ukraina repi laittomasti Krimin perustuslain ja liitti sen Krimiin vastoin sen tahtoa. Krimin kansa ei pitänyt itseään osana Ukrainaa, ja se oli suurelta osin venäjänkielistä. Sillä oli syvät kulttuuriset siteet Venäjään.
Kun tapahtui vallankaappaus, jossa ukrainalaiset äärinationalistit olivat vallassa, Krimin väestö halusi siitä pois.
Venäjä antoi heille mahdollisuuden kansanäänestyksellä jäädä Ukrainaan tai liittyä Venäjään. He valitsivat jälkimmäisen. Itä-Ukrainassa pääasiassa venäläinen väestö joutui kuitenkin kiovalaisten äärinationalististen ja natsien sortotoimien kohteeksi. Itä-Ukrainan venäjänkieliseen väestöön kohdistui russofobiaa ja äärimmäistä sortoa, ja surullisen kuuluisa tapaus oli 40 ihmisen räjäyttäminen julkisessa rakennuksessa, jonka Azov-pataljoonaan liittyneet uusnatsit tekivät.
Alun perin oli useita tasavaltoja. Donbassin alueella säilyi kaksi, joissa venäjänkielinen väestö oli hallitsevassa asemassa: Luhanskin ja Donetskin tasavallat.
Sisällisota
Näin Ukrainaan syttyi sisällissota natsihallinnon, läntisen Kiovan ja itäisen Donbassin välille. Kyseessä oli kuitenkin myös valtakirjasota, sijaissota, jossa USA-Nato tuki Kiovaa ja Venäjä Donbassia.
Sisällissota alkoi heti vallankaappauksen jälkeen, kun venäjän kieli käytännössä kiellettiin, niin että henkilöitä voitiin sakottaa siitä, että he puhuivat kaupassa venäjää. Kyseessä oli hyökkäys venäjän kieltä ja kulttuuria vastaan ja Ukrainan itäosien väestön väkivaltainen tukahduttaminen.
Ennenkuin Venäjä tuli paikalle vuoden 2022 alussa puolustamaan Itä-Ukrainan venäläisiä tasavaltoja, ehti sisällissodassa kuolla 14 000 itäukrainan venäläistä ihmistä. Uhrit olivat maan itäosassa, ja noin 2,5 miljoonaa pakolaista virtasi Venäjälle.
Vuosina 2014 ja 2015 tehdyt Minskin sopimukset johtivat tulitaukoon Ranskan ja Saksan välityksellä ja Yhdistyneiden Kansakuntien turvallisuusneuvoston tuella. Näissä sopimuksissa Luhanskin ja Donetskin tasavallat saivat autonomisen aseman Ukrainan sisällä.
USA:n ja EU:n alainen Kiova kuitenkin rikkoi Minskin sopimuksia yhä uudelleen ja uudelleen ja jatkoi hyökkäyksiä Donbassin irtautuneita tasavaltoja vastaan.
Yhdysvallat jatkoi tehostettua sotilaskoulutusta ja aseiden toimittamista.
Lainaus loppuSaisiko tähän linkin alkuperäiseen lähteeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kertauksen vuoksi, kuinka sota Ukrainassa sai alkunsa.
Monien muiden lisäksi yksi tutkijoista on Oregonnin yliopiston professori John Bellamy Foster.
Lyhyt osa suomennoksena hänen pitkästä luennosta.
Foster:
"On tärkeää, miten tämä todella tapahtui.
USA-NATO:n sijaissota alkoi vuonna 2014, kun Ukrainassa tehtiin Yhdysvaltojen suunnitelma Maidanin vallankaappaus, jossa Ukrainan demokraattisesti valittu presidentti syrjäytettiin ja äärinatsit saivat vallan.
Välitön seuraus oli, että Ukraina alkoi hajota. Krim oli ollut itsenäinen, autonominen valtio vuosina 1991-1995. Vuonna 1995 Ukraina repi laittomasti Krimin perustuslain ja liitti sen Krimiin vastoin sen tahtoa. Krimin kansa ei pitänyt itseään osana Ukrainaa, ja se oli suurelta osin venäjänkielistä. Sillä oli syvät kulttuuriset siteet Venäjään.
Kun tapahtui vallankaappaus, jossa ukrainalaiset äärinationalistit olivat vallassa, Krimin väestö halusi siitä pois.
Venäjä antoi heille mahdollisuuden kansanäänestyksellä jäädä Ukrainaan tai liittyä Venäjään. He valitsivat jälkimmäisen. Itä-Ukrainassa pääasiassa venäläinen väestö joutui kuitenkin kiovalaisten äärinationalististen ja natsien sortotoimien kohteeksi. Itä-Ukrainan venäjänkieliseen väestöön kohdistui russofobiaa ja äärimmäistä sortoa, ja surullisen kuuluisa tapaus oli 40 ihmisen räjäyttäminen julkisessa rakennuksessa, jonka Azov-pataljoonaan liittyneet uusnatsit tekivät.
Alun perin oli useita tasavaltoja. Donbassin alueella säilyi kaksi, joissa venäjänkielinen väestö oli hallitsevassa asemassa: Luhanskin ja Donetskin tasavallat.
Sisällisota
Näin Ukrainaan syttyi sisällissota natsihallinnon, läntisen Kiovan ja itäisen Donbassin välille. Kyseessä oli kuitenkin myös valtakirjasota, sijaissota, jossa USA-Nato tuki Kiovaa ja Venäjä Donbassia.
Sisällissota alkoi heti vallankaappauksen jälkeen, kun venäjän kieli käytännössä kiellettiin, niin että henkilöitä voitiin sakottaa siitä, että he puhuivat kaupassa venäjää. Kyseessä oli hyökkäys venäjän kieltä ja kulttuuria vastaan ja Ukrainan itäosien väestön väkivaltainen tukahduttaminen.
Ennenkuin Venäjä tuli paikalle vuoden 2022 alussa puolustamaan Itä-Ukrainan venäläisiä tasavaltoja, ehti sisällissodassa kuolla 14 000 itäukrainan venäläistä ihmistä. Uhrit olivat maan itäosassa, ja noin 2,5 miljoonaa pakolaista virtasi Venäjälle.
Vuosina 2014 ja 2015 tehdyt Minskin sopimukset johtivat tulitaukoon Ranskan ja Saksan välityksellä ja Yhdistyneiden Kansakuntien turvallisuusneuvoston tuella. Näissä sopimuksissa Luhanskin ja Donetskin tasavallat saivat autonomisen aseman Ukrainan sisällä.
USA:n ja EU:n alainen Kiova kuitenkin rikkoi Minskin sopimuksia yhä uudelleen ja uudelleen ja jatkoi hyökkäyksiä Donbassin irtautuneita tasavaltoja vastaan.
Yhdysvallat jatkoi tehostettua sotilaskoulutusta ja aseiden toimittamista.
Lainaus loppuKirjoituksessa esiintyvä NATO-natsi -retoriikka viittaa vahvasti Moskovan tietotoimiston uutisointiin. Valitettavasti kirjoituksesi sisältö ei uppoa Suomessa kuin vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajiin. Anteeksi siitä.
- Anonyymi
Tottakai Putinilla rahaa!! Kai tekin hyökkäsitte Venäjälle jos se putin alkaisi teloittaa suomalaisia niinkuin zelensky teki venäjän kielisillä Kremlillä. Tässä nähdään kuinka tyhmää suomen kansa on kun uskoo pelkkää mediaa mikä jauhaa meille paskaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saisiko tähän linkin alkuperäiseen lähteeseen.
Enemmän tää on uskottava kun tieto ei tule Yleltä tai iltapaskasta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kertauksen vuoksi, kuinka sota Ukrainassa sai alkunsa.
Monien muiden lisäksi yksi tutkijoista on Oregonnin yliopiston professori John Bellamy Foster.
Lyhyt osa suomennoksena hänen pitkästä luennosta.
Foster:
"On tärkeää, miten tämä todella tapahtui.
USA-NATO:n sijaissota alkoi vuonna 2014, kun Ukrainassa tehtiin Yhdysvaltojen suunnitelma Maidanin vallankaappaus, jossa Ukrainan demokraattisesti valittu presidentti syrjäytettiin ja äärinatsit saivat vallan.
Välitön seuraus oli, että Ukraina alkoi hajota. Krim oli ollut itsenäinen, autonominen valtio vuosina 1991-1995. Vuonna 1995 Ukraina repi laittomasti Krimin perustuslain ja liitti sen Krimiin vastoin sen tahtoa. Krimin kansa ei pitänyt itseään osana Ukrainaa, ja se oli suurelta osin venäjänkielistä. Sillä oli syvät kulttuuriset siteet Venäjään.
Kun tapahtui vallankaappaus, jossa ukrainalaiset äärinationalistit olivat vallassa, Krimin väestö halusi siitä pois.
Venäjä antoi heille mahdollisuuden kansanäänestyksellä jäädä Ukrainaan tai liittyä Venäjään. He valitsivat jälkimmäisen. Itä-Ukrainassa pääasiassa venäläinen väestö joutui kuitenkin kiovalaisten äärinationalististen ja natsien sortotoimien kohteeksi. Itä-Ukrainan venäjänkieliseen väestöön kohdistui russofobiaa ja äärimmäistä sortoa, ja surullisen kuuluisa tapaus oli 40 ihmisen räjäyttäminen julkisessa rakennuksessa, jonka Azov-pataljoonaan liittyneet uusnatsit tekivät.
Alun perin oli useita tasavaltoja. Donbassin alueella säilyi kaksi, joissa venäjänkielinen väestö oli hallitsevassa asemassa: Luhanskin ja Donetskin tasavallat.
Sisällisota
Näin Ukrainaan syttyi sisällissota natsihallinnon, läntisen Kiovan ja itäisen Donbassin välille. Kyseessä oli kuitenkin myös valtakirjasota, sijaissota, jossa USA-Nato tuki Kiovaa ja Venäjä Donbassia.
Sisällissota alkoi heti vallankaappauksen jälkeen, kun venäjän kieli käytännössä kiellettiin, niin että henkilöitä voitiin sakottaa siitä, että he puhuivat kaupassa venäjää. Kyseessä oli hyökkäys venäjän kieltä ja kulttuuria vastaan ja Ukrainan itäosien väestön väkivaltainen tukahduttaminen.
Ennenkuin Venäjä tuli paikalle vuoden 2022 alussa puolustamaan Itä-Ukrainan venäläisiä tasavaltoja, ehti sisällissodassa kuolla 14 000 itäukrainan venäläistä ihmistä. Uhrit olivat maan itäosassa, ja noin 2,5 miljoonaa pakolaista virtasi Venäjälle.
Vuosina 2014 ja 2015 tehdyt Minskin sopimukset johtivat tulitaukoon Ranskan ja Saksan välityksellä ja Yhdistyneiden Kansakuntien turvallisuusneuvoston tuella. Näissä sopimuksissa Luhanskin ja Donetskin tasavallat saivat autonomisen aseman Ukrainan sisällä.
USA:n ja EU:n alainen Kiova kuitenkin rikkoi Minskin sopimuksia yhä uudelleen ja uudelleen ja jatkoi hyökkäyksiä Donbassin irtautuneita tasavaltoja vastaan.
Yhdysvallat jatkoi tehostettua sotilaskoulutusta ja aseiden toimittamista.
Lainaus loppuNATSIT JA NEOKONISTIT
The U.S. proxy war in Ukraine
https://mronline.org/2022/04/09/the-u-s-proxy-war-in-ukraine/
Sotaa Venäjää vastaan halunneet Ukrainan natsit ja USA:n neokonservatiivit.
USA:n presidentti Barack Obama - sotaa Eurooppaan halunneiden lännen johtajien kanssa - surullisen kuuluisan agenttinsa, Venäjää vihaavan Victoria Nulandin sekä ilmeisesen selvästi USA:n Naton pääsihteeriksi vuonna 2014 nostamansa norjalaisen Jens Stoltenbergin kanssa teettivät natsien avulla väkivaltaisen vallankaappauksen Ukrainan Kiovassa helmikuussa 2014. Samana vuonna valmistelivat kaikilta salaa USA:n johtaman Naton joukot Suomeen; proxy-sotaan vieminen, salaa askel askeleelta hivuttaminen, alkoi jo vuoden 2012 vaalista, jossa valituksi tuli itse asiassa Kokoomuksen henkilö, joka sai puoluejohtajat puhutuksi mukaan.
Ukrainassa laillisesti valittu presidentti ja hallinto ajettiin maanpakoon. Valtaan nostettiin kansainvälisen oikeuden vastaisen vallankaappauksen natsit ja heihin liittoutuneet, jotka ovat sekä Venäjälle että Ukrainan venäläisille osille vihamielisiä.
Ylättävää on millä menetelmillä vaalilla valitut presidentit pitkällä aikavälillä ovat saaneet koko median Suomessa, USA:ssa, Britanniassa, kaikissa Nato-maissa ketomaan narratiivia "Venäjän hyökkäyssodasta", vaikka kysymys on USA:n ukrainalaisia hyväksi käyttävästä sijaissodasta, proxy-sodasta.
Tämä johtaa vaalivilppiin, koska äänestäjät, varusmiehet ja kansalaiset saadaan uskomaan narratiivia, väärää kertomusta kaikesta tähän liittyvästä. Väärä tieto vastaa käytännössä suurta ääntenlaskun manipuloutua tulosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
NATSIT JA NEOKONISTIT
The U.S. proxy war in Ukraine
https://mronline.org/2022/04/09/the-u-s-proxy-war-in-ukraine/
Sotaa Venäjää vastaan halunneet Ukrainan natsit ja USA:n neokonservatiivit.
USA:n presidentti Barack Obama - sotaa Eurooppaan halunneiden lännen johtajien kanssa - surullisen kuuluisan agenttinsa, Venäjää vihaavan Victoria Nulandin sekä ilmeisesen selvästi USA:n Naton pääsihteeriksi vuonna 2014 nostamansa norjalaisen Jens Stoltenbergin kanssa teettivät natsien avulla väkivaltaisen vallankaappauksen Ukrainan Kiovassa helmikuussa 2014. Samana vuonna valmistelivat kaikilta salaa USA:n johtaman Naton joukot Suomeen; proxy-sotaan vieminen, salaa askel askeleelta hivuttaminen, alkoi jo vuoden 2012 vaalista, jossa valituksi tuli itse asiassa Kokoomuksen henkilö, joka sai puoluejohtajat puhutuksi mukaan.
Ukrainassa laillisesti valittu presidentti ja hallinto ajettiin maanpakoon. Valtaan nostettiin kansainvälisen oikeuden vastaisen vallankaappauksen natsit ja heihin liittoutuneet, jotka ovat sekä Venäjälle että Ukrainan venäläisille osille vihamielisiä.
Ylättävää on millä menetelmillä vaalilla valitut presidentit pitkällä aikavälillä ovat saaneet koko median Suomessa, USA:ssa, Britanniassa, kaikissa Nato-maissa ketomaan narratiivia "Venäjän hyökkäyssodasta", vaikka kysymys on USA:n ukrainalaisia hyväksi käyttävästä sijaissodasta, proxy-sodasta.
Tämä johtaa vaalivilppiin, koska äänestäjät, varusmiehet ja kansalaiset saadaan uskomaan narratiivia, väärää kertomusta kaikesta tähän liittyvästä. Väärä tieto vastaa käytännössä suurta ääntenlaskun manipuloutua tulosta.Janus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö? Minkä takia kaikki Teboilit Suomessa suljetaan? Kyllä se liikevoitto menee välikäsien kautta Putinille ja sotaan!
Mistä tieto ja missä todisteet, että Teboilit suomessa suljettaisiin?
Ettet vain nyt kuvittelisi omien harhaisten ajatuksiesi olevan totuus? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako Teboilia on Suomessa suljettu Venäjän hyökkäys-sodan alkamisen jälkeen?
Nuo mainitsemasi välikädet on lähinnä vilkkaan mielikuvituksen tuotosta.Ei yhtään
- Anonyymi
Satamaan vuodesta 2021 alkaen suunnitellun kemikaaliterminaalin oli myös tarkoitus tuottaa rahaa Venäjälle. Kaupungin johto viis veisasi Krimin laittomasta vuonna 2014 tapahtuneesta miehityksestä. Kemikaaliterminaalin sijoittumisen mahdollistavaa asemakaavan muutosta myös ajettiin kaupungin johdon toimesta.
- Anonyymi
Laituria kerittiin jo ruopata 800.000,- eurolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laituria kerittiin jo ruopata 800.000,- eurolla.
Pitääkö tuo paikkaansa? Maksoiko kaupunki vaiko Helsingin satama?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitääkö tuo paikkaansa? Maksoiko kaupunki vaiko Helsingin satama?
Sitä on kysyttävä Oker-Blomilta, sillä on suuri intressi satamassa. Miksi hän lähti ohjaamaan V-kolmion suojeltujen talojen ostoa ja kaavamuutosta? Kyseessä on ilmeinen satamatoimea kuppaavan lähipiirin hanke, jonka osallisia voi selvittää raatihuoneelta. Roistovaltion hyökkäys Ukrainaan oli karmea yllätys, joka on vienyt Lovisan sataman syvään henkiseen ja taloudelliseen ahdinkoon. Tavaraliikennettä ei ole, viime vuonna satamaan tuli yksi (1) junalasti.
Aikoinaan Lovisaa mainostettiin tulevaisuuden loistavana logistiikkakeskuksena. Oli satama ja rautatie sekä moottoritie. Tästä logistiikasta on enää jäljellä moottoritie, jonka nopeuttaa Lovisan läpiajoa merkittävästi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitääkö tuo paikkaansa? Maksoiko kaupunki vaiko Helsingin satama?
Kaupunki, pöytäkirjat löytyy, kalaa sieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunki, pöytäkirjat löytyy, kalaa sieltä.
Ei varmaan maksanut. Veron maksajat eli sinä ja minä
- Anonyymi
Mikäli vuokrasopimus on todella päätetty irtisanoa ja se on jätetty vuokralaiselle ilmoittamatta tai irtisanomisen noudattaminen valvomatta, niin viimekädessä asiasta vastuussa kaupunginjohtaja. Hallintosääntö määrää, että kaupunginjohtaja valvoo kaupungin viranhaltijoiden, työntekijöiden ja luottamuselinten toimintaa sekä ryhtyy toimenpiteisiin epäkohtien poistamiseksi.
- Anonyymi
Tosta ei A Henriksson tule puhua pukahtamaan.
- Anonyymi
Pikkukaupungin aviisin mukaan vuokralainen on tehnyt oikaisuvaatimuksen vuokrasopimuksen irtisanomisesta.
Nyt pitää kaikkein suurimman johtajan ja ex. päätoimittajan antaa satikutia vuokralaiselle ja syyttää sitä valittamisesta, viranhaltijoiden työllistämisestä ja kustannusten aiheuttamisesta. Näinhän sitä on toimittu aiemminkin, jos joku kaupunkilainen on "erehtynyt" tekemään oikaisuvaatimuksen. Tosin mikäli kuuluu oikeaan yhdistykseen tai kaapujengiin, niin tehty toimielimen päätös perutaan ja asia käsitellään uudestaan pelkän toivomuksen perusteella ja mitään laissa muilta edellytettyä oikaisuvaatimusta ei tartte vaivautua tekemään.- Anonyymi
Joo. Ukrainan sodasta huolimatta Venäjältä tuotua hiiltä kyllä käsiteltiin ilman tunnontuskia satamassa niin kauan kuin vain rautatievaunut pääsivät rajan yli. Lehtitietojen mukaan yhdellä johtavalla viranhaltijalla on osakeomistuksia satamassa toimivassa yrityksessä, joka ilmeisesti myös osallistui hiilen käsittelyyn..
Samoin jo vuonna 2014 tapahtuneesta Krimin valtauksesta huolimatta venäläisellä pääomalla rahoitettua kemikaaliterminaalia puuhattiin satamaan myös kaupungin johdon toimesta. Putlerin rahat olisivat kyllä kelvanneet. - Anonyymi
Kaikki ei ole tyhjän valittajia vaan menee lakien ja pykälien mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki ei ole tyhjän valittajia vaan menee lakien ja pykälien mukaan.
Se on mielenkiintoinen juttu, että millä laillisilla perusteilla vuokrasopimus on irtisanottu? Tämä voi vielä tulla kaupungille kalliiksi erilaisten korvausten muodossa. Kansalaisten pitäisi pikemminkin äänestää jaloillaan, ohittaa kyseinen jakeluasema ja jättää ostamatta kyseisen yhtiön tuotteita.
- Anonyymi
Sitä hämmästelin iltapäivällä kun musta mitsu ukranalaisilla kivillä kurvasi teboilille tankkaamaan. Luultavasti ei tiennyt että on venäläisten pumppu! Joku pitää ilmoittaa niille jos ovat ruukkilaisia!
- Anonyymi
Teboil hankkii polttoaineensa Nesteeltä Porvoosta sekä Länsi-Euroopasta.
- Anonyymi
Teboilin voiteluainetuotekehitys ja -valmistus tapahtuvat Haminassa sijaitsevassa tehtaassa.
- Anonyymi
Mutta liikevoitosta osa menee Putinille!
- Anonyymi
Kokonaisuudessaan EU-maat ovat maksaneet Energian ja puhtaan ilman tutkimuskeskuksen (CREA) mukaan Venäjälle energiasta hyökkäyksen alun jälkeen lähes 140 miljardia euroa.
- Anonyymi
Bensiinin hinnasta 76 snt/litra ja dieselin 60 snt/litra on valtion perimiä veroja ja maksuja.
- Anonyymi
Kaupunginhallituksella maanantaina kokous missä päätetään että valitus hylätään!
Vastaavaa jakeluasemaa siihen ei voi tulla, silloin Lukoililla olisi etuoikeus vuokraalueelle. Kyllä me ilman Putoilia pärjätään! - Anonyymi
Käytiin Tesjoen kylässä kahveilla. Kotimatkalla Teboilin kohdalla löin jarrut lukkoon!!Mitä nyt kysy vaimo? Sanoin että näin punaista! Asemalla 2 autoa tankkaamassa ja kolmas jonossa! Pensa 1 centti halvempi kun Nesteellä!
- Anonyymi
Säästöä se on pienikin säästö. Järkevät tankkaa sieltä mistä halvimmalla saa.
- Anonyymi
Tieliikennelaki 24§
Liikennettä estävän tai haittaavan ajon kielto:
Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti tai tarpeettomasti äkkiä jarruttamalla.
Hyi sinua, HYI! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tieliikennelaki 24§
Liikennettä estävän tai haittaavan ajon kielto:
Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti tai tarpeettomasti äkkiä jarruttamalla.
Hyi sinua, HYI!25§! Aina kun näkyy punaista jarruta voimakkaasti!
- Anonyymi
tankkaa täyteen säästät 40 senttiä putinille menee euro
- Anonyymi
Tässä kaupunki toimii ryhdikkäästi.
Asukkaat ja ohikulkijat voisivat ottaa mallia.- Anonyymi
Vuonna 2014 tehdystä Krimin valtauksesta huolimatta satamassa käsiteltiin vielä viime vuonna venäläistä hiiltä. Samoin satamaan puuhattiin kaupungin johdon toimesta kemikaaliterminaalia, jonka takana olivat venäläiset tahot.
Silloin kun kyseessä olivat omat intressit, niin ryhtiä ei löytynyt. Kaupunginjohtaja Oker-Blomilla (rkp) on lehtitietojen mukaan osakeomistuksia satamassa toimivassa yhtiössä. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Isotalo (sdp) istuu puolestaan Loviisan Satamakiinteistöt Oy:n hallituksessa ja ei tehnyt elettäkään Venäjältä peräisin olevan lastin käsittelyn lopettamiseksi satamassa.
- Anonyymi
entä kaasu? :D
Voiko neuvottelujen lopputulos olla sellainen sopu, että maakaasua alkaa tulla Suomeen Venäjältä myös putkiston kautta?
– Kyllä tämä on mahdollista, mutta emme kommentoi ratkaisun mahdollisia vaikutuksia neuvotteluiden ollessa käynnissä, Olga Väisänen vastaa.
https://www.apu.fi/artikkelit/venajan-kaasua-tuodaan-suomeen-yha-2023-gasum-kertoo-miksi- Anonyymi
Entä hiili? Saivat roistovaltiolta satamaan hommia, mutta pakoteet nollas hiilen tuonnin ja nyt everstin perilliset pyörittävät peukaloitaan linnassaan. Näin on hyvä, Putin toteutti erikoisoperaatiollaan Valkoon kestävän kehityksen vihersiirtymän, hiiletön Valko! Tämä siirtymä vahvistuu edelleen kun kaavahankeesta poistui kemikaalitetminaali.
Viime vuonna Valkossa kävi uksi juna, tänä vuonna ei uksiakaan, eli kiskot voidaan purkaa ja lahjoittaa ne itäisen Euroopan jälleenrakentajille.
- Anonyymi
Kaupunginhallitus hylkäsi valituksen, silti Putoil saa myydä polttoainetta!! Lovarissa on ehkä selitys, mutta kun on maksumuurin takana, ei aukea! Voiko joku lehden tilaaja valaista?
- Anonyymi
On tehty vuokrasopimuksen jatkamatta jättämispäätös. Teboil tehnyt oikaisuvaatimuksen, jonka kaupunginhallitus nyt hylkäsi. Nyt odotellaan kaupunginhallituksen päätöksen lainvoimaisuutta 7vrk tiedoksianto + 30vrk. Jos valittavat hallinto-oikeuteen niin sitten odotellaan se.
Miten se sopimus on muotoiltu, ettei määräaikainen sopimus pääty määräajan loppuessa on sitten oma juttunsa. Mutta 30 vuotta sitten kirjoitetun sopimuksen tekijää ei varmaan löydy kummastakaan putiikista, että voisi kysyä tai osoittaa sormea.
- Anonyymi
Ukrainan lippu tienhaaraan ja boikot plakaatti pystyyn! Vituttaa kun on köyhiä loviisalaisia kun tankkaa väittäen että on halpaa. Jos niillä on varaa tankata 10 eurolla niin säästää 5 centtiä!
- Anonyymi
Hyvä ehdotus. Ota yhteyttä Oker-Blomiin, hän saa sillä julkisuutta ja Lovisan kartalle. Ei tarvitse lähteä Puolaan näytille kun saa halvemmalla jutun ja kuvan Lovisa Sanomin. Olisi tosi näyttävä tapahtuma kun Jani seisoisi kyltti kädessä PutinOilin asemalla. Soittakaa mtv3: toimitukseen siltä tulee kuvaaja paikalle.
- Anonyymi
Varsin oikein on, varsikin köyhemmän kansanosan tankata juuri siellä missä hinta on halvin. Tosin näinhän taitaa suurin osa kansalaisista menetellä, sinä mukaan lukien, vaikka muuta annat ymmärtää.
Joten säästö se on pienikin säästö.
- Anonyymi
Näen silmissä kuvan kun joku seisoo hajareisin sivutuulessa, Ukrainan lippu tangossa ja käsi varjostaen silmiä kun katsoo suoraan kameraan ja hymyilee! Huulilta voi lukea, tulkaa asuntomessuille!
- Anonyymi
Tämä joku on 20 miljoonan messulaskun aikaansaaja, joka yritti hakea julkisuutta ihan Puolassa asti, mutta ei sitä saanut.
- Anonyymi
Kellään tietoo mikä sopimus Lapinjärvellä on Lukoilin kanssa?
- Anonyymi
Eikö niillä ole ruplia.eihän se ole rahaa
- Anonyymi
Teboil on paras huoltoasema
- Anonyymi
Ei ole mikään huoltoasema! Myydään suomalaista pensaa ja rahat menee Putinille!!
Sais kaivaa makit heti pois koska valitus hylätty korkeamassa hallinto-oikeudessa! - Anonyymi
Lautakunta sanoi, ettei se halua vuokrasopimuksia jatkamalla tukea eikä rahoittaa Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa. Teboilin omistaa suuri venäläinen öljy-yhtiö Lukoil.
ESS:n mukaan Helsingin hallinto-oikeus oli aiemmin päätynyt toisenlaiseen ratkaisuun Loviisan kaupungin päätöksestä olla uusimatta Teboilin määräaikaista maanvuokrasopimusta. Helsingin hallinto-oikeus totesi ratkaisussaan kesäkuussa 2024, ettei Loviisan kaupunginhallitus ylittänyt toimivaltaansa, lehti kertoo.
ESS:n mukaan Lahden kaupungin lakiasiantuntijat tutkivat, onko Lahden ja Loviisan tapauksissa eroavaisuuksia. - Anonyymi
Nii, miksi siellä edelleen myydään pensaa vaikka ei ole sopimusta?
- Anonyymi
Karhulan Rajamarket on myöskin venäläisomistuksessa! Miksei niitten vuokrasopimusta irtisanota? Rahat menee suoraan välikäsien kautta kiemurtaen Putinille!
- Anonyymi
Ko firman omistajat ovat kylläkin PRH:n yritysrekisterissä Suomen kansalaisia, vaikka nimi kalskahtaa ulkomaalaiselta. Firma työllistää nykyään 80 henkeä eri toimipaikoissa. Ei mene raha Putlerille.
- Anonyymi
Helsingin Sanomat, tutkiva journalismi, kertoo toisella tavalla!
- Anonyymi
Hyvin voi olla mahdollista. Saisko kuitenkin linkin uutiseen tai muun luotettavan viittauksen. Ja mielummin ko. firman Y-tunnuksen, että ollaan oikean yrityksen jäljillä.
- Anonyymi
Oli viime vuoden puolella juttu hesarissa. On edelleen kolme firmaa täysin venäläisomistuksessa jotka tuottavat rahaa Putinille. Oli Rajamarket, Teboil ja joku kolmas.
- Anonyymi
On han puutinilla pensaa kilpilahdessa nyt
- Anonyymi
Putin tarvii rahaa
- Anonyymi
Tänään Lovarissa! Sopimus purettu ja alue ennallistettava, mutta bensan myynti voi jatkua, ei ole kiire!!!!!! Eli Putinille rahaa jatkossa! Kuka ihme virkamies voi tehda tämmösen päätöksen, tietääkö joku?
- Anonyymi
Lain pykälien mukaan mennään, ei nyymien mielipiteiden.
- Anonyymi
Eikai se haittaa hyvää menovettä se on
- Anonyymi
Ja Putlerille rahat että voi ostaa koreasta tykinruokaa!
- Anonyymi
Pahimpia pumppaajia ovat rkp:n 5. Kolonnan toimijat jotka liittoutuvat jopa Putinin kanssa sabotoidakseen Suomen asioita. Esimerkkinä vaikkapa rkp:n nykyisen puheenjohtajan vaimo joka pyörittää alumiinisalakuljetusta venäjälle ja varmistaa rengasnastatoimituksilla venäläisten sotilaitten logistiikan pyörimisen talvella.
- Anonyymi
Jaa... panssarivaunuissa nastoja? Ihmekös ne sutii! Heinolan Teboili Tähtihovi meni konkurssiin!! Bravo bravo!!!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1082264- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai501506- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481384Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441314Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111128
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084