Jäte kodit

Anonyymi-ap

Ihmeellistä ohjelmia ihmisten kauhisteltavaksi törky kodeista, suorastaan kaatopaikoista. Jos asunnoissa asuu elämän hallinnan menettäneitä niin eikös ne ihmiset ole jotakin kautta esim.sos toimen, psykiatrian , edunvalvonnan kautta kontrollissa .Sitten vasta puututaan kun naapurit alkaa valittaa pahoista hajuista? Apua pitää ennaltaehkäisevästi kyetä antamaan, joka kai kulunut fraasi , mutta jonka eteen ei liiemmin vaivauduta tekemään kumminkaan mitäänn.HIenoja sivustoja laaditaan erilaistista palvelun kuvauksista ja kieliopillisesti loistavaa suoritusta mutta todellisuus kentällä toinen. Tässä ajassa puhutaan että kaikkialla pulaa osaajista ja nyt tilanne päässyt pahaksi. Mikä rakenteellinen valuvika on tämän Suomen päästänyt rapautumaan? Noin siis kuvaannollisesti,, mutta anna sinä viisas minulle vastaus mikä on?

3

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaalloinen tavaroiden hamstraaminen ja jopa jätteiden kerääminen kertoo mielenterveyden ongelmasta. Mielenterveyden järkkyminen ja ihmisen kyky hallita elämää ja toimiansa on lisääntynyt paljon ja kertoo että kuormittavia tekijöitä on yksityisasioissa ja yhteiskunnan taholta aina vain enemmän. Ongelmat voi ilmetä välinpitämättömyytenä toimeliaisuuden puutteena ja yleisenä toivottomuutena. Tavarat ja esineet niiden liiallinen kerääminen voi johtua henkilön menetyksistä ja kerääminen tuo näennäistä turvaa. Tarpeettomista tavaroista ja joskus siis jopa jätteistäkin luopuminen voi tulla mahdottomaksi ja todellisuudentaju hämärtyy.
      Ihmisillä on oikeus yksityiselämän koskemattomuuteen ja kuka tahansa voi elää miten tahansa eikä kukaan eikä mikään taho tähän puutu ennenkuin henkilön huonon elämänhallinnan seuraukset vaikuttaa ulkopuolisiin, esim hajuhaitat asunnoista tuhoeläimet ym. Kynnys puuttua vaihtelee jos puhutaan esim kuntien terveyslautakunnista ja vastaaavista. Amerikan himohamstraajat sarjassa on ääriesimerkkejä sairaalloisesta keräämisestä. Kyllä sitä on suomalaisissakin asunnoissa ja talouksissa, tosin em sairautta on hyvin eriasteista. Siivottomaan asuntoon ei kukaan puutu jos ei siitä aiheudu ulkopuolisille haittaa. Ongelma on kuitenkin usein henkilökohtainen tragedia.

      • Anonyymi

        Itseäni masentija harmitti ihan saakelisti kotisiivoushommissa se, että vaikeasti mt -ongelmaiset eivät saaneet pidettyä kotiaan puolta päivää pidempään siistinä. Joka viikko oli aloitettava alusta koko kaaoksen siivous, ja os oli vakikohde ja viikoittainen. Usein oltiin kiitollisia ja mukavia kohtaamisia oli suurin osa, mutta oli myös inhottavaa käytöstä ja jopa uhkailua siivoojaa eli minua kohtaan. Kuka jaksaa edes palkan tähden auttaa moisia?? Koko elämä kaadetaan niskaan samalla kun toinen setvii paskan keskeltä asuntoa esiin. Mikseivät voineet poistua vaikka siksi aikaa muualle ja antaa edes työrauhaa siivoojalle??! Normaalia sotkua oli mukavakin siivota, mutta en lähtisi mistään hinnasta enää kotisiivouksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5233
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5034
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3178
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2287
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1904
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      38
      1760
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1618
    Aihe