Mökissä remontti edessä. MIten arvioida tulevan remontin tarpeen? Kuntokartoitus?

Anonyymi-ap

Pitäisi noin 60 neliöstä 1950 rakennettua perintömökkiä remontoida. Siinä on paljon hyvää. Varsin korkea perustus graniittikivien varassa, jotenkuten toimivat pönttöuunit jne. Ongelmana eristämättömän tuulikaapin haju sekä sieltä pääsee myyriä sisään kömpimään. Pitäisi avata lattialaudoitus ja tarkastaa mitä siellä on meneillään ja laittaa uudet..
Tulevaa remonttia varten pitäisi miettiä ja arvioida kaikki kerralla. Ettei käy niin, että ensin pinnat kuntoon, ja kohta uudet tapetit kukkii ja alta seinä vaihtoon.

Ottaisinko yhteyttä johonkin kuntokartoittajaan vai kuka osaisi parhaiten arvioida?

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No mieluummin kuntokartoittaja kuin joku ns. perinnerakentamiseen hurahtanut petrooliöljyhörhö jolle kaikki vanhat epäkäytännöllisyydet ja hölmöydet on ok.
      Kuten mummolan haju ja kuhmut otsassa kun ei aina muista kumartaa oven kohdalla.

    • Anonyymi

      Onko kuntokartoittaja fiksuin vaihtoehto? Toinen vaihtoehto olisi remonttifirman/kirvesmiehen arvio. Saattaa kyllä käydä niin, että "huomaavat" vain helpot ja rahastettavat hommat.

    • Anonyymi

      Jos pintoja on joka tapauksessa tarkoitus uusia, niin nyt vaan rohkeasti lattiaa ja seinää auki. Siitähän se sitten alkaa aukeamaan, paljonko korjattavaa on.

      Metsään mennään juuri siinä, kun säästellään alkuvaiheessa. Ei availla mitään, ettei tarvi paikkailla kurkistusaukkoja, tehfään sitten myöhemmin jne. ja homma menee sitten siihen, että joudutaan myöhemmin purkamaan jo tehtyjä pintoja, kun ongelmat alkavat ilmoitella olemassaolostaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      40
      8587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6378
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4538
    4. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      74
      4531
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      159
      4428
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2983
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2166
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2068
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      151
      1982
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1785
    Aihe