pistokokeet ovat rikkautta

Anonyymi-ap

antoisinta opettajan työssä on pistokokeiden järjestäminen.
Viikonlopun jälkeen maanantaina ihan aamusta kun tunti alkaa ja tiedonjanoiset nappisilmät istuvat jo tuoleissansa. Silloin opettaja sanoa paukauttaa:
" ja seuraavaksi on vuorossa ruotsinkielen sanastokokeet. Kännykät pulpettiin piiloon " . Ne ilmeet kasvoilla. Se on hunajaista herkkua. Siihen ei kyllästy koskaan.
On kyllä paras syy miksi jatkan näitä hommia ihan eläkkeelle asti. Perinteistä tulee pitää kiinni. Mikä teitä muita motivoi jatkamaan.

2

349

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä ihme, että osa teidän ammattikuntaa vihaakin. Mulkkuja tunnutte olevan.

    • Anonyymi

      Itseäni motivoi se, että oppilaat aidosti oppivat. Tykkään tunteesta huomata ja kuulla, että arvosanat nousee. Minua myös motivoi oppilaat, joiden kanssa voi keskustella hieman ylioppimäärän esimerkiksi syvällisesti miten jokin laite toimii fysiikassa tai luonnontieteen filosofiaa.

      Olen kuulemma liian kiltti kollegani mukaan, mutta luokassani on työrauha eikä oppilaat/vanhemmat valita. Wilmaa en jaksa kauheasti täytellä. Jotkut kollegat kirjaavat myös vessatauon pituudet, mutta itse en pysty keskittymään kahteen asiaan tunnilla, joten olen valinnut sen, että merkitsen vain isot asiat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe