Muista äänestää tulevissa eduskuntavaaleissa!
Eduskuntavaalit 2023
33
985
Vastaukset
- Anonyymi
Minä äänestän miestä jolla on puhtaat munat pussissa! Terv. Leskirouva Luhangasta
- Anonyymi
Kummalla seutumme ehdokkaalla on puhtaasti munat pussissa? Leivonmäkisellä vai Pappislaisella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummalla seutumme ehdokkaalla on puhtaasti munat pussissa? Leivonmäkisellä vai Pappislaisella?
Lieneekö munat puhtaat kummallakaan?
- Anonyymi
Vai kellä on suurimmat munat?
- Anonyymi
Strutsia ei voi äänestää!
- Anonyymi
Äänten kalastelupolitiikka on myrkkyä. Äänestäjät voivat mennä ns. halpaan. Ehdokkaat ovat usein mielistelijöitä, jotka lupaavat melkein kuun taivaalta. Ainakin moni lupaa sitä ja tätä, lupaavat siis lisää pysyviä valtion menoja, jotka todellisuudella rahoitetaan velkarahalla. Nuo lisämenot tuntuvat siis mukavilta asioilta, joista itsekin pääsisi nauttimaan vaan kun maksajiksi joutuu jälkipolvet.
- Anonyymi
TÄÄVELLISTÄ AKKOEN TYYVYTYSLUPPAASTA EEOO ANTANA KUKKAA ENOO KYLLÄKÄÄ EHOKKAANAKKAA
- Anonyymi
Kokoomus
- Anonyymi
Kokoomus on tie onneen.
- Anonyymi
Onko tämä fakta tietoa?
- Anonyymi
Persut kovia huutelemaan, mut vastuuta eivät sit kuiteskaan halua/pysty ottamaan.
- Anonyymi
Jos vielä tänään tai huomenna ää'nestätte ennakkoon, älkää poistuko tiskiltä ennen kuin näette, että lippunne sisältämä ruskea kuori on laitettu isoon kuoreen ja kuori suljettu. Olisi hyvä nähdä myös sen kuoren osoite. Jos virkailija yrittää häätää teitä pois prosessin ollessa kesken, älkää poistuko. Itsellä jäi vaivaamaan. Näissä äänestysasioissa pitäisi toimia niin, ettei varmasti jää mitään sanomista. Minulle jäin.
- Anonyymi
Ei sinne asumaan ja patsastelemaan jäädä tarpeet tehdään ja poistutaan ovesta ulos.
- Anonyymi
Vielä nopeammin toimenpiteestä selviät, kun huikkaat ovelta, ketä haluat äänestää. Varmaan luotat, että tytöt sitten täyttävät laput sinun toiveidesi mukaan?
Onko äänestämisessä tärkeintä nopeus vai rehellisyys? Pikkukylän vaalipisteessä ei kovin paljon kävijöitä ollut.
- Anonyymi
Meneekö se ihan sääntöjen mukaan, että kirjekuoret laitetaan laatikkoon järjestyksessä? Näinhän voidaan halutessa tarkistaa, kuka äänesti ketäkin. Se on hyödyllinen tieto seuraavissa vaaleissa. Tällä kertaa esimerkiksi minun äänestäni olisi saanut kätevästi kutistuvan änkyräpuolueen äänen, jos olisi lisännyt eteen ykkösen. Onneksi tajusin sen ja täytin mumerolle varatun tilan niin, että siihen ei voi lisätä mitään.
Eikö vaaleissa tulisi olla poliittisiua tarkkailijoita? Jos on kaksi tytönhuitukkaa kahdestaan, ilman silmälläpitoa, hehän voivat tehdä mitä haluavat. Varsinkin, jos ovat molemmat samaa pataa poliittisesti.- Anonyymi
https://vaalit.fi/aanestaminen-ennakkoon
9. Kun vaalivirkailija on sulkenut äänestysasiakirjasi keltaiseen lähetekuoreen, äänestyksesi on suoritettu ja voit poistua ennakkoäänestyspaikasta.
Eli jos sinut hätistettiin pois ennen kuin näit tuon tapahtuvan, virkailija toimi väärin!
- Anonyymi
"Persut kovia huutelemaan, mut vastuuta eivät sit kuiteskaan halua/pysty ottamaan."
Oletko lähdössä taas hakkaamaan persuja vasaralla? - Anonyymi
Ei sillä ole väliä, ketä äänestetään, vaan sillä, kuka laskee äänet.
- Anonyymi
Demarit rules
- Anonyymi
Tarkistakaa ehdottomasti että on lukittava laatikko ettei ole roskakori sielä.
- Anonyymi
Joku matala laatikko siellä oli, pahvilaatikko tai muovia. Tuskin lukittava.
- Anonyymi
Herra hyvä astelee sisään, kirjoittaa tuloksensa lappuun, asettelee kynän pöydälle, laittaa lappunsa kirstuun, niiaa ja syvästi kumartaa toivottaa siunausta armon paperille.
- Anonyymi
Ennakkoäänestyksessä äänestyslippu suljetaan ruskeaan kuoreen ja se sitten toiseen kuoreen. Se pitäisi kai sitten laittaa lukittavaan laatikkoon, mutta niin ei näy käyvän.
- Anonyymi
Äänestyksessä tulisi olla 70:n vuoden yläikäraja! Vanhuksille on ihan sama kuka on päättämässä, ketään ei kuitenkaan kiinnosta niiden asiat.
- Anonyymi
KYL EUKOT MINNU ÄNESTEE JOS MÄNEN EVOKKAAKS TIÄ SE POEKA! MUKAVA OSSOON OLLA JA HELLÄ EE ONNISTU KAEKILTA .
- Anonyymi
Jos äänestetään seuraavan hirtettävän nimestä, niin olet varmasti keulilla.
- Anonyymi
Eräässä pienessä maalaiskunnassa 50-luvulla. Kommunistien ehdokkaana ollut äijämies oli kommentoinut vain yhden äänen saaneena. "Ku ei tuo akkakaa piruvie häntä ollu äänestäny".
- Anonyymi
Muistakaa nyt että ehdokas Kaistinen istui Joutotuvassa kaljalla sillä aikaa kun valtuuston kokous oli menossa ,jossa perusturvalautakunta oltiin erottamassa. Vastuutonta päätöksentekoa!
- Anonyymi
Vastuuttomuuta koko Suomesta
- Anonyymi
Huom. kaikki, jotka eivät vielä ole äänestäneet!
Kaikki jotka eivät äänestä kokoomusta vaan jotain muuta, äänestävät samalla sen puolesta, että Purrasta tulee pääministeri. Sitäkö haluatte? Ja muistakaa tämä: Pääministeri Purran kanssa vajoamme suohon, mihin Marin ei meitä vielä saanut. - Anonyymi
Onks se kokoomus sit jokin autuus. Ei ainaskaan Joutsassa. Kaikki valittajat ja vastustajat
tulevat just sieltä. - Anonyymi
Valitkaa viisasta. Kokoomus.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794313Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172758Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242597Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod162445Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122404Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102204Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992161Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6191991MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141955Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321706