Kela laski asumistuen väärin

Minulla ollut 3kk määräaikainen vuokrasopimus. Sopimusta jatkettiin ja hain asumistukea uudestaan (piti hakea uusi asumistuki, ei siis jatkoa). Vuokra myös nousi vuoden alusta 15e joten laitoin myös siitä tiedon kelalle. Kelalta tuli nyt päätös, että hakemus jatkettu edellisin perustein eli laskettu pienemmän vuokran mukaan (-15e). Eikö uusi asumistukihakemus pidä laskea aina sen hetken vuokran mukaan? laskin, että saisin noin 40e enemmän asumistukea jos tuki laskettaisiin oikein.
261588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

No myös eläkkeet ovat nousseet vuoden vaihteessa, onko asumismenoissasi ja tuloissasi tapahtunut huomattavaa muutosta vuodenvaihteessa. Jos muutosta ei ole tapahtunut, asumistuen määrä ei nouse, vaikka vuokra nousisikin.. Mikä oli päätöksen perustelu? Minulla nimittäin tapahtui samanlainen tilanne. hain tarkistusta vuokran noustua, eikä tuen määrä muuttunut, koska myös tulot olivat nousseet.Tuki tarkistetaan vasta seur. vuositarkistuksessa.

Äänestä
  • Kyse ei ole asumistuen tarkistuksesta vaan uudesta asumistuesta ja kun kyseessä uusi asumistukihakemus se pitää laskea sen hetken vuokran mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kyse ei ole asumistuen tarkistuksesta vaan uudesta asumistuesta ja kun kyseessä uusi asumistukihakemus se pitää laskea sen hetken vuokran mukaan.

    Miksi sinulla olisi uusi hakemus, jos olet jo saanut asumistukea samaan asuntoon, jossa olet aiemmin jo asunut? Jos asut edelleen samassa asunnossa kyseessä on tarkistushakemus samaan asuntoon, jossa olet aiemmin asunut. Uskoisin että tuki on laskettu vuokran korotuksen ajankohdasta lukien.. " myös eläkkeet ovat nousseet vuoden vaihteessa, onko asumismenoissasi ja tuloissasi tapahtunut huomattavaa muutosta vuodenvaihteessa. Jos muutosta ei ole tapahtunut, asumistuen määrä ei nouse, vaikka vuokra nousisikin" Mikä oli päätöksen perustelu? Et kuitenkaan kertonut tuon saamasi tuen perusteluita..

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Miksi sinulla olisi uusi hakemus, jos olet jo saanut asumistukea samaan asuntoon, jossa olet aiemmin jo asunut? Jos asut edelleen samassa asunnossa kyseessä on tarkistushakemus samaan asuntoon, jossa olet aiemmin asunut. Uskoisin että tuki on laskettu vuokran korotuksen ajankohdasta lukien.. " myös eläkkeet ovat nousseet vuoden vaihteessa, onko asumismenoissasi ja tuloissasi tapahtunut huomattavaa muutosta vuodenvaihteessa. Jos muutosta ei ole tapahtunut, asumistuen määrä ei nouse, vaikka vuokra nousisikin" Mikä oli päätöksen perustelu? Et kuitenkaan kertonut tuon saamasi tuen perusteluita..

    Asia on juuri noin. Jos asunto on pysynyt samana, vuokranantaja on pysynyt samana, ja välissä ei ole tuettomia kuukausiakaan, kyse ei ole uudesta asumistukihakemuksesta. Asumistuen tarkastustilanteet on säädetty laissa, ja lain sisältö siltä osin on yleistajuisesti selitetty tässä:
    https://www.kela.fi/yleinen-asumistuki-ilmoita-muutoksista

    Eli asumistuen määrä tarkistetaan, JOS

    "Tulot muuttuvat
    Ruokakunnan tulot nousevat vähintään 400 e/kk.
    Ruokakunnan tulot pienenevät vähintään 200 e/kk.

    Muutat tai asumismenot muuttuvat
    Ruokakunta muuttaa uuteen asuntoon.
    Ruokakunnan vuokran tai vastikkeen määrä muuttuu vähintään 50 e/kk.
    Ruokakuntaan kuuluva henkilö muuttaa ulkomaille tai oleskelee ulkomailla.
    Asunnon hallintamuoto muuttuu, esimerkiksi ostat vuokraamasi asunnon.

    Asunnon asukkaat vaihtuvat"

    Äänestä

Valita päätöksestä. Ei tuohon sen hygieenisempää keinoa ole. Sianpaskaämpäreilläkään ei ole vaikutusta Kelan perseilyä vastaan.

Äänestä
  • Voi pötkis pötkis... Aina voi valittaa päätöksestä ja kaikki saa siihen ohjeet, miten toimia, kun saa päätöksen. Kyl mä ainakin valittaisin, jos en ymmärrä päätöksestä, miks tuki ei ole noussut..

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Voi pötkis pötkis... Aina voi valittaa päätöksestä ja kaikki saa siihen ohjeet, miten toimia, kun saa päätöksen. Kyl mä ainakin valittaisin, jos en ymmärrä päätöksestä, miks tuki ei ole noussut..

    Tuki ei ole noussut, koska vuokra ei ole noussut vähintään 50 €/kk, joka on asumistukilain mukaan minimi sille, että vuokrankorotuksen takia asumistukea tarkistettaisiin. Vuokranantaja on ennallaan, samoin asunto ja vuokra tai vastike on 50 €/kk sisällä aiemmasta päätöksestä. Joten asumistuki pysyy ennallaan.

    Äänestä

Mulla on as.tuki tarkastus aina muutaman viikon ennen kuin saa seuraavan vuoden vastikkeet , millään ei pysty ajankohtaa kuulemma muuttamaan , ihan järjetöntä , vuosikausia siis ottanut muutamia satasia takkiin joka vuosi , onkohan tuo todellakin niin järjenvastaista touhua vai antavatko väärää tietoa tietoisesti , onnistuisikohan jos jättäisi sen kk tuen saamatta ja hakisi uudestaan myöhemmin , menisikö enään tarkastuksena , eikö jokin aika pitäisi takautuvastikin saada ?

Äänestä
  • shit happens

    Äänestä

  • Kyllä se tarkistetaan takautuen, jos tulosi ja asumismenosi ovat muuttuneet niin paljon, että se oikeuttaa tuen tarkistamiseen... Jos haet takautuvasti ei asia ole sen kummempi..

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kyllä se tarkistetaan takautuen, jos tulosi ja asumismenosi ovat muuttuneet niin paljon, että se oikeuttaa tuen tarkistamiseen... Jos haet takautuvasti ei asia ole sen kummempi..

    Eli se vajaa 600e/vuosi tulee jatkuvasti takkiin kun ei muutaman viikon tarkastusajan siirto onnistu millään , ei oo mun mielestä asiallista toimintaa , toteutuuko tasavertaisuus edes ?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Eli se vajaa 600e/vuosi tulee jatkuvasti takkiin kun ei muutaman viikon tarkastusajan siirto onnistu millään , ei oo mun mielestä asiallista toimintaa , toteutuuko tasavertaisuus edes ?

    Jos jättää sen kuukauden asumistuet hakematta jonain vuonna, niin tarkastusajankohta siirtyy myöskin kuukaudella eteenpäin. Vuositarkistus tulee 12 kuukauden välein. Tarkastusajankohta riippuu siitä, milloin asumistuki on viimeksi laskettu.

    Äänestä

Aloituksen perusteella aasiakas ei ole ymmärtänyt täysin kelan päätöstä.

Äänestä

Miksi aloittaja ei mene duuniin ja maksa itse elämistään.

Äänestä
  • Kymmeniä tuhansia, ehkä jo jopa yli sata tuhatta, työssä käyvää joutuu hakemaan asumis- ja jopa toimeentulotukea koska palkka ei riitä elämiseen. Joten duuniin meno ei välttämättä auta siihen että pystyisi itse maksamaan elämisen. Jotkut poliitikot ovat pitäneet jopa vaarallisena sellaista puhetta että työtä saadulla palkalla pitäisi voida maksaa itse elämisestään.

    Äänestä

  • Laiska ihminen

    Äänestä

  • Kardox89 kirjoitti:

    Laiska ihminen

    Kokoomuslainen sadisti!

    Äänestä

Sama asunto, joten tietysti sama tuki. Tarkistus kun olet asunut vuoden asunnossa

Äänestä

Eläkeläisten asumistuki tarkistetaan vain 2 vuoden välein vaikka vuokraa nousisi sinä välissä: Ei vaikuta asumistukeen mitenkään! En tiedä opiskelijoiden tai työttömien asumistuet?

Äänestä
  • Sama juttu noillakin..

    Äänestä

  • Sekä eläkeläisen- että yleisessä asumistuessa o välitarkistus jota voi hakea silloin kun tulot tai asumismenot muuttuvat paljon. Kun tuo välitarkistus tehdään niin samalla muuttuu vuositarkistuksen ajankohta.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Sekä eläkeläisen- että yleisessä asumistuessa o välitarkistus jota voi hakea silloin kun tulot tai asumismenot muuttuvat paljon. Kun tuo välitarkistus tehdään niin samalla muuttuu vuositarkistuksen ajankohta.

    Mulla oli aikoinaan pari kertaa vuodessa ylimääräinen yhtiövastike, kesä- ja lokakuussa, normaalisti yhtiövastike muuttui toukokuun alusta. Kela teki yhden asumistukipäätöksen siten että ensin oli toukokuulle, sitten kesäkuulle, sitten heinä-, elo- ja syyskuulle, sitten lokakuulle ja lopuksi vielä marraskuusta seuraavan vuoden huhtikuulle. Onnistui tuollainenkin ja kerran päätös tehtiin 3 päivässä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Mulla oli aikoinaan pari kertaa vuodessa ylimääräinen yhtiövastike, kesä- ja lokakuussa, normaalisti yhtiövastike muuttui toukokuun alusta. Kela teki yhden asumistukipäätöksen siten että ensin oli toukokuulle, sitten kesäkuulle, sitten heinä-, elo- ja syyskuulle, sitten lokakuulle ja lopuksi vielä marraskuusta seuraavan vuoden huhtikuulle. Onnistui tuollainenkin ja kerran päätös tehtiin 3 päivässä.

    Juuri näin, se menee, Mutta kun joidenkin ääliöiden jakeluun tämäkään ei mene.

    Äänestä

Lyöntivikaa arvatenkin. Kuten laitoksilla on totuttu maan tapaan aina tekemään. Väärää ei enää suoraksi saa kukaan.

Äänestä
  • Ota selvää asioista ennenkuin lässytät paskaa. Lue vaikka aluksksi nuo aikaisemmat kommentit ja lässytä sitten omia luulojasi. Voit tehdä tarkistuskakemuksen aina, kun vuokrasi nousee. Kyllä se tarkistetaan. Jos ei ole perustetta korotukseen, asumistuki ei nouse.

    Äänestä

Sama täällä..
Vuosittain asumistuen vuositarkastus järestäin aina 1.5kuukautta ennen uusia vuokralappuja..
Kelaha pääsee kattomaan ja suoraan hekalta oikeat vuokrat.
Silti laskevat aina seuraavan vuoden asumistuen edellisvuoden vuokramenojen mukaan..Tää on tarkouksellista..ei oo vuoden asumisajasta kiinni vaa ajotettu tarkotukslla noin. Itellä on asumistuki mennu noin 15 vuotta..lukuisia valituksia eikä yhelläkään vaikutusta..viime vuonna nous vuokra 100 hekan asunnoissa..
Pystyy kaupunki rakentaa matuille lisää tarhoja,asuntoja,kouluja ym..
Tosiia 100 nous vuokra viimevuonna ja mun asumistuki samalla pieneni..
Nyt just oli taas vuositarkastus..ja se laskettu tän vuoden vuokra -20egeä alakanttiin..Noil on merkitystä silloku tekee pätkätöitä, silloku tulee veronpalautukset ja kela varastaa 3 kuukauden perustoimeentulot.. Joku noi pistää omaan taskuun valitovallan siihe puuttumatta..Orpon oikeusvaltio.
Tein valituksen..Odotan mielenkiinnolla vastausta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minulla ollut 3kk määräaikainen vuokrasopimus. Sopimusta jatkettiin ja hain asumistukea uudestaan (piti hakea uusi asumistuki, ei siis jatkoa). Vuokra myös nousi vuoden alusta 15e joten laitoin myös siitä tiedon kelalle. Kelalta tuli nyt päätös, että hakemus jatkettu edellisin perustein eli laskettu pienemmän vuokran mukaan (-15e). Eikö uusi asumistukihakemus pidä laskea aina sen hetken vuokran mukaan? laskin, että saisin noin 40e enemmän asumistukea jos tuki laskettaisiin oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu