1980 painovoimainen talo ja lisäilmanvaihto niin mikä

Anonyymi-ap

Ei tunnu riittävän painovoimainen. Jokin seinään ruuvattavako ilmanvaihtokone lämmöntalteenotolla hintaluokaa n500€ on hyvä ja painovoimainen jää ennalleen tietysti? Jotain hyviä kokemuksia kaipaisin. Talon pitäisi olla kyllä terve rakenteeltaa ei vesivahinkoja yms. korkealla kivijalalla kuivalla paikalla.

4

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä tapahtumasta tai tapahtumaketjusta olet päätellyt että ilmanvaihto ei riitä? Jos ongelmaa ei ole ennen ollut niin miksi sitä nyt yhtäkkiä pitäisi lisätä?

    • Anonyymi

      Miksi on kyselyikä myös samalla kertaa iskenyt ?

    • Anonyymi

      Painovoimaisen ilmanvaihdon pitäisi näin talvella toimia ihan hyvin, kovemmilla pakkasilla jopa liiankin tehokkaasti. Siis olettaen, että talon (poisto)hormeja ei ole tukittu tai "korjattu" väärin. Ja että myös korvausilmaa tulee huoneisiin riittävästi.

      Kesähelteillä painovoimainen sitten ei toimi ollenkaan, silloin käytetään ikkunatuuletusta.

      InsinööriX

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe