Töpseli netin vauhti kiihtyy.

Anonyymi-ap

G.hn on ITU:n standardoima tekniikka, joka toimii minkä tahansa kaapelin yli. Siirtotieksi käyvät koaksiaalikaapelit, puhelinlinjat, CAT5-luokan ethernet tai vanha sähkölinja. Nyt tekniikan maksimikaista on kasvamassa nykyisestä 2 gigabitistä 10 gigabittiin sekunnissa.

G.hn-tekniikkaa tukevia laitteita on jo markkinoilla paljon. Osa mahdollistaa ethernet-yhteydet ja sitä kautta esimerkiksi 4K-videoiden jakamisen kaikkiin huoneisiin, osa jatkaa nettiä Wi-Fin välityksellä. Laitteiden sertifioinnista vastaa HomeGrid Forum.

Uudessa teknisessä paperissa esitellään tapoja käyttää G.hn-tekniikkaan teollisuuden IoT-verkkojen pohjana. Jos tarvitaan maltillisia nopeuksia, kuten alle 100 megabitin linkkejä ja verkossa pitää olla maksimissaan 14 laitetta, G.hn sopii tarkoitukseen hyvin.

6

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on hyvä uutinen.

    • Näiden parisuojaamattomien yms tiedonsiirtokaapeleiden suurin ongelma on linjan vaimennus / häiriöt. Saattaa toimia luvatulla nopeudella vain muutamien senttien päähän ja jo kymmenen metrin päästä nopeudesta jäljellä vain murto-osa. Tekniikka on kyllä kehittynyt vuosien saatossa, mutta en itse suosittelisi missään tapauksessa jo valmiin järjestelmän pienessä laajennuksessa. Siinä ei menetä kauheasti, jos joutuu toteamaan kikkareet turhiksi.

    • Anonyymi

      Eihän puhelinkuparikaapeleita kohta enää ole missään kun operaattorit vetää kuparit pois! Kuitua tulee tilalle, JOS tulee.

    • Anonyymi

      Mihin siinä mitää Guggenhein kaapelia sitten tarvitaan jos siirto tapahtuu kaapelin yli?

    • Anonyymi

      Tämän vapusen ideana on että voi laittaa useita kaapeleita rinnakkai modeemin eteen poikittain niin siitä töpselivapunen hyppää kevyesti yli! Onnistuuhan se keneltä hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2151
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      1992
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1920
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      386
      1645
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe