Töpseli netin vauhti kiihtyy.

Anonyymi-ap

G.hn on ITU:n standardoima tekniikka, joka toimii minkä tahansa kaapelin yli. Siirtotieksi käyvät koaksiaalikaapelit, puhelinlinjat, CAT5-luokan ethernet tai vanha sähkölinja. Nyt tekniikan maksimikaista on kasvamassa nykyisestä 2 gigabitistä 10 gigabittiin sekunnissa.

G.hn-tekniikkaa tukevia laitteita on jo markkinoilla paljon. Osa mahdollistaa ethernet-yhteydet ja sitä kautta esimerkiksi 4K-videoiden jakamisen kaikkiin huoneisiin, osa jatkaa nettiä Wi-Fin välityksellä. Laitteiden sertifioinnista vastaa HomeGrid Forum.

Uudessa teknisessä paperissa esitellään tapoja käyttää G.hn-tekniikkaan teollisuuden IoT-verkkojen pohjana. Jos tarvitaan maltillisia nopeuksia, kuten alle 100 megabitin linkkejä ja verkossa pitää olla maksimissaan 14 laitetta, G.hn sopii tarkoitukseen hyvin.

6

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on hyvä uutinen.

    • Näiden parisuojaamattomien yms tiedonsiirtokaapeleiden suurin ongelma on linjan vaimennus / häiriöt. Saattaa toimia luvatulla nopeudella vain muutamien senttien päähän ja jo kymmenen metrin päästä nopeudesta jäljellä vain murto-osa. Tekniikka on kyllä kehittynyt vuosien saatossa, mutta en itse suosittelisi missään tapauksessa jo valmiin järjestelmän pienessä laajennuksessa. Siinä ei menetä kauheasti, jos joutuu toteamaan kikkareet turhiksi.

    • Anonyymi

      Eihän puhelinkuparikaapeleita kohta enää ole missään kun operaattorit vetää kuparit pois! Kuitua tulee tilalle, JOS tulee.

    • Anonyymi

      Mihin siinä mitää Guggenhein kaapelia sitten tarvitaan jos siirto tapahtuu kaapelin yli?

    • Anonyymi

      Tämän vapusen ideana on että voi laittaa useita kaapeleita rinnakkai modeemin eteen poikittain niin siitä töpselivapunen hyppää kevyesti yli! Onnistuuhan se keneltä hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1697
    2. 210
      1537
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      845
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      794
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      735
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      735
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      732
    Aihe