Pankin maksutapahtuman suojaus on puutteelista

Anonyymi-ap

Suomalaisia huijataan verkossa vuosi toisensa jälkeen ja vieläpä pankkien tilisiirroilla. MIksi pankit ja maksunjärjestäjät eivät aseta yksnkertaista valintapainiketta maksutapahtuman sivulle, jolla asiakas voisi tarkistaa onko kyseinen tilisiirto menemässä oikeaan osoitteeseen?

Muitakin sellaisia keinoja olisi missä pankin asiakas voi suojata itseään, mutta niitä ei edes ehdoteta.

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      BULLSHIT AVERTON, ITSE OLET RAHASI TUHLANNUT!

    • Anonyymi

      Esimerkiksi näin voidaan rahaliikennettä suojata. Olisiko tämä käytäntö hyvä jokaikiseen maksutapahtumaan?

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/tuki/ajankohtaiset-uutiset.html

      "Turvarajat tarkoittavat sinulle sitä, että maksun toteutuminen saattaa edellyttää soittoa Nordea Asiakaspalveluun. Näissä tilanteissa saat tiedon asiasta mobiili- tai verkkopankissa, kun olet vahvistanut maksun. "

      Ja sitten jonottamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3252
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1301
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      180
      1236
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe