MLL saa porttikiellon perheiden hoitoon

"Perheiden avustaminen uhkaa heiketä" on puolueellinen tulkinta, joka valehtelee, että MLL:n toiminta vanhempien vikojen kyttäämiseksi huostaanottoa varten on pätevää.

Se ohittaa täysin esityksen perustelun: "Esityksessä päätöstä olla myöntämättä toiminta-avustusta MLL:lle perustellaan sillä, että se ei täytä avustusohjeessa esitettyjä vaatimuksia."

MLL on osa lastensuojeluviraston mielivaltaa vanhempia vastaan ja esitys pyrkii poistamaan heidät lapsiperheiden kentältä.



https://yle.fi/a/74-20021922?utm_campaign=ylejoensuu&utm_medium=social&utm_source=facebook&fbclid=IwAR2eEqyGKe3z0C6aDj-Mu1nAcEsHmiirASQJeXdi3MWxl9r7vvoGhSSo2wQ

Monen lapsiperheen mahdollisuus saada apua lasten hoitoon uhkaa päättyä Pohjois-Karjalassa
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta kokoontuu päättämään toiminta-avustuksista. Esityksen mukaan Mannerheimin lastensuojeluliiton tilapäisen lastenhoitoavun avustaminen loppuu.

Pohjois-Karjalassa yli 130 perhettä oli rekisteröitynyt viime vuonna MLL:n lastenhoitoapuun. Kuva: Susanna Pesonen / Yle
KARINA HUTTUNEN
10.3. 20:22

Perheiden avustaminen lastenhoidossa uhkaa heiketä Pohjois-Karjalassa.
Siun soten hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen lautakunta kokoontuu torstaina 16. maaliskuuta päättämään vuoden 2023 toiminta-avustuksista.
Avustusesityksessä Mannerheimin lastensuojeluliitolle ei myönnetä toiminta-avustusta tälle vuodelle. Jos esitys hyväksytään, MLL:n tilapäinen lastenhoitoapu Pohjois-Karjalassa päättyy.
– Se tarkoittaa, että Pohjois-Karjalan lapsiperheet eivät enää voi saada MLL:n tilapäistä lastenhoitoapua. Samalla Pohjois-Karjalan lapsiperheet joutuvat eriarvoiseen asemaan muuhun Järvi-Suomen piirin alueeseen verrattuna, jossa lastenhoitotoimintaa järjestetään jatkossakin, piirin perhetoiminnan päällikkö Timo Soininen pohtii tiedotteessa.
Esityksessä päätöstä olla myöntämättä toiminta-avustusta MLL:lle perustellaan sillä, että se ei täytä avustusohjeessa esitettyjä vaatimuksia.
Esityksen läpimeno olisi kova isku lapsiperheille
Yli 130 pohjoiskarjalaista perhettä oli rekisteröitynyt vuonna 2022 MLL:n lastenhoitoapuun. Hoitotunteja toteutui lähes 620 tuntia. Järjestön välitysjärjestelmän kautta perhe voi saada apua lasten hoitoon kaikkina vuorokaudenaikoina.
Avustuksen lakkauttaminen voi tulla MLL:n Järvi-Suomen piirin toiminnanjohtaja Päivi Turkian mukaan kalliiksi.
– Esityksen läpi meneminen tulee olemaan kova isku Pohjois-Karjalan lapsiperheille. Perheet kertovat, että lastenhoitoapu auttaa heitä selviämään arjestaan. Tämän kaltaista ennalta vahvistavaa toimintaa, joka tavoittaa laajasti myös haavoittuvassa asemassa olevia perheitä, ei ole juurikaan tarjolla.
Järjestölle avustukset ovat ainoa tilapäisen lastenhoitoavun tulo. Avustuksella rekrytoidaan, koulutetaan ja ohjataan hoitajia sekä välitetään heitä perheille. MLL tarkistaa rikosrekisteriotteet hoitajilta heidän kouluttamisen lisäksi. Avustusta ei mene hoitajien palkkakuluihin, sillä perhe toimii hoitajan työnantajana ja maksaa hänelle palkan.

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HAHA!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe