Onko universumeja yksi, useampi vai loputon määrää?
Hahmotin pojulle näkemämme universumin rajallisuutta hänen A4 vihkoon. Kun kirjoittaa universumin atomien määrän, 8*10 pot 82, se mahtuu neljälle riville ja vihkossa on edelleen 100 tyhjää sivua…ja kaupassa vihkoja on lisää.
Alussa, näkemämme unversumin energia oli pakkautunut pieneen tilavuuteen. Samalla syntyy minkä koemme tilana ja aikana. ”Avaruus” ei tässä ikuinen ”tila”, missä on meidän ”maailma”.
Meidän aivoille on loogisempaa hahmottaa universumien määrä rajattomana kuin rajallisena, koska se poistaa kysymyksen ”mitå on ulkopuolella”. Ihminen ei myös voi hahmottaa ”tosiolevaista” koska mielemme on kiinni tila-aika-avaruudessa. Sen tiedämme että tämä on syntynyt meidän näkökulmasta ”jollain hetkellä”.
Yksi suomalainen astrobiologi muotoili elämän kiintoisasti kysymällä: mitä jos (meidän tuntema) elämä onkin aineen (energian) ominaisuus, mikä ilmaantuu kun olosuhteet ovat sille otolliset?
Astrobiologit yleensä aina rajaavat termin ”meidän tuntema” hiiliketjuihin perustuva elämä mutta eivät poissulje muutakaan.
Otolliset ne todellakin ovat: elämän vyöhykkeellä olevia planeettoja on lähes loputon määrä.
Jos joku sivilisaatio käy täällä, se perustuu fysiikkaan mitä emme tunne. Hyvä muistaa loogisesti että fyysikkamme kattaa sen todellisuuden josta meillä on havaintoja.
Edelleen jos tieteeseen tulee havaintoja, mitä fysiikamme ei enää selitä, olemme tilanteessa missä paradigma voi murtua. Einstein ei suinkaan ole end game murtaja.
Universumien määrä
11
387
Vastaukset
- Anonyymi
Kukaan ei tiedä universumien määrää.
Itse uskon että niitä on yhtä paljon kuin planeettoja. Eli aika huimasti mutta ei äärettömästi. - Anonyymi
8*10 pot 82 =??
Siis 80 potenssiin 82?
Miksi ei esim. 897 triljoonaa potenssiin 1329? Sehän kuulostaisi lähempänä totuutta olevana lukuna.
Sinä et ole sisäistänyt suurten lukujen lakia.- Anonyymi
10^82
Happy now?
- Anonyymi
Monet uskovat nykyään siihen, että elämme simulaatiossa ja avaruuskin on olemassa vain mielessämme.
Mikään uskomus ei ole näköjään liian järjetön nykyihmiselle, jos vaan on halua uskoa.- Anonyymi
' avaruuskin on olemassa vain mielessämme '
Kuvittele tulevaisuus jossa ihmiset pelaavat tietokonepelejä datakypärän välityksellä. Peliohjelma kykenee tuottamaan suoraan aivoihin näkö-, kuulo- ja tunto- ja liikeaistimuksia. Pelaajan kokemus on että pelimaailma on todellinen. Hänen aistimuksensa kertovat että on olemassa objektiivinen maailma hänen ulkopuolellaan, joka on sama kaikille pelaajille. Maailma on simulaatio ja se on olemassa vain pelaajan mielessä vaikka se tuntuu todelliselta.
Kuvittele sitten että pelaaja on henkiolento jolla ei ole kehoa ja että "Fyysinen maailma" on peli jota hän pelaa. Pelin tuottama fyysinen maailma on simulaatio ja se on olemassa vain pelaajan mielessä vaikka se tuntuu todelliselta.
Kuvittele sitten pelkkä tietoisuus jolla ei ole muotoa. Kuvittele että sekä henkiolento että maailma ovat vain kuvitelmia tietoisuudessa, ne eivät oikeasti ole sellaisenaan olemassa . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
' avaruuskin on olemassa vain mielessämme '
Kuvittele tulevaisuus jossa ihmiset pelaavat tietokonepelejä datakypärän välityksellä. Peliohjelma kykenee tuottamaan suoraan aivoihin näkö-, kuulo- ja tunto- ja liikeaistimuksia. Pelaajan kokemus on että pelimaailma on todellinen. Hänen aistimuksensa kertovat että on olemassa objektiivinen maailma hänen ulkopuolellaan, joka on sama kaikille pelaajille. Maailma on simulaatio ja se on olemassa vain pelaajan mielessä vaikka se tuntuu todelliselta.
Kuvittele sitten että pelaaja on henkiolento jolla ei ole kehoa ja että "Fyysinen maailma" on peli jota hän pelaa. Pelin tuottama fyysinen maailma on simulaatio ja se on olemassa vain pelaajan mielessä vaikka se tuntuu todelliselta.
Kuvittele sitten pelkkä tietoisuus jolla ei ole muotoa. Kuvittele että sekä henkiolento että maailma ovat vain kuvitelmia tietoisuudessa, ne eivät oikeasti ole sellaisenaan olemassa .Ajattelisin niin, että virtuaalimaailmassa kyse on realistisimmillaankin vain kuvajaisista, eikä niin kuin tässä maailmassa, että ainettakin voidaan tutkia tarkasti ja perusteellisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajattelisin niin, että virtuaalimaailmassa kyse on realistisimmillaankin vain kuvajaisista, eikä niin kuin tässä maailmassa, että ainettakin voidaan tutkia tarkasti ja perusteellisesti.
' tässä maailmassa ainettakin voidaan tutkia tarkasti ja perusteellisesti '
Niin myös simuloidussa maailmassa kun simulaatio on riittävän perusteellinen.
- Anonyymi
H.P Lovecraftin ikivanhassa tarinassa sähkömagneettinen väreily voi stimuloida käpyrauhasta niin, että aukeaa toinen päällekkäinen maailma jossa mielellä on valtaa olla mitä haluaa. Tietää mitä haluaa. Entisellä keholla ei niinkään. Kaikki mm. seksuaalisesti halut ja muut vahvistuvat kun kolmas silmä on aktiivisena.
Tehnyt töitä jatkuvassa sähkömagneettisessa ininässä vuosia ja kotonakin jääkaappi tuppaa pitämään aivan yliluonnollista metakkaa jonkun vian vuoksi. Ja yksi sarvi kasvaa juuri oikeassa kohtaa päätä. Näin leffan 10 vuotta sitten ja katsoin osittain uudelleen joku aika sitten. Vähän hymyilytti. Maailma on mielenkiintoinen kun uskaltaa yhdistellä asioita mielikuvituksellaan. Samaan aikaan ymmärtäen, että tieto on aina vajavaista. En oikein tykkää tutkijoiden tai vaikka joidenkin uskovaisten tavasta sanella pelkkää faktaa. Kuin kukaan ihminen tai kone pystyisi ymmärtämään suuria mysteejä. Kun universumista oli puhe niin se on mielenkiintoisia teorioita täynnä. Teorioita kuitenkin. Minäkin voisin sanoa, että universumi on loputon koska se on kuin maatuska toisen universumin sisällä. Keksin sen puoli minuuttia sitten. - Anonyymi
Yksi, jos sitäkään -kun se ei vielä ole kovin iso.
- Anonyymi
Saattaahan universumeja olla enemmänkin, mutta ei nyt sentään loputon määrä kuitenkaan. Jotkut ovat esittäneet, että eläisimme mustan aukon sisällä ja ainakin yksi suomenkielinen kirjakin tästä aiheesta on julkaistu. Jokin selityshän siihen on oltava, että elämme hyvin voimakkaassa voimakentässä ja jo pienikin määrä ainetta sitoo valtavasti energiaa, jonka hallittu vapauttaminen saattaisi ratkaista kaikki energiaongelmat tällä planeetalla. Musta aukko kuulemma on kaikkien galaksien keskustoissa, joten olisikohan se sitten tuon valtavan energian lähde, vai onko kaikkeus olemukseltaan energeettinen? Toiset taas uskovat, että galaksien keskustoista löytyy galaktinen keskusaurinko. Nerokas järjestelmä joka tapauksessa, olipa niin tai näin. Tuo voimakenttä ilmaisee myös useampia ulottuvuuksia kuin tämän jossa täällä elämme. Syntyisikö sattumalta tai ilman suunnitelua ja ohjausta tällainen kaikkeus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6014948Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?252784HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2652371- 1251700
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271453Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3461358Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101193- 121085
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73926- 100853