Mitä italialaiset syö arkiruokana?

Anonyymi-ap

Tykkään italialaisesta ruoasta, ja osaan itsekin valmistaa monenmoista. Kuitenkin, siihen menee aikaa jos alkaa tekemään tuoreista aineksista kaiken. En jaksa uskoa että italialaiset näkisivät vaivaa tuntikaupalla joka päivä ruoan tekemiseen.

Siksi kysynkin, mikä on italialaisten arkiruoka. Siis sellainen mikä valmistuu nopsaan eikä aikaa mene valmistukseen ikuisuutta? Suomessa vertailun vuoksi vaikka nakit ja muusi. Aikaa menee sen valmistamiseen reilu puoli tuntia, ja suurin osa ajasta on perunoiden kypsymisen odottelua. Varsinaisiin työvaiheisiin ei mene 10 min enempää.

Että mikä on italialainen vastine tälle? En jaksa uskoa että italialaiset näkisivät joka arkipäivä aikaa ja vaivaa tuntikausia herkullisen ruoan valmistukseen. Ihmisiä hekin ovat, kiireineen.

8

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Italialaiset syövät esimerkiksi lihapullia tomaattikastikkeessa arkiruokana

      • Anonyymi

        Lihapullat tomaattikastikkeessa on secondo. Sitä ei syödä pastan kanssa, vaan pasta syödään ensin (primo).


      • Anonyymi

        Hyvin yleinen Italialainen peruskotiruoka ja useimmiten herkullista. Lihapullat menevät nimellä 'polpette' ja useimmiten lihapullat ovat kastikkeessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvin yleinen Italialainen peruskotiruoka ja useimmiten herkullista. Lihapullat menevät nimellä 'polpette' ja useimmiten lihapullat ovat kastikkeessa.

        Syödään usein myös hevosen lihasta valmistettuna joka on herkullista ja Italialaisten laajasti arvostama liha.


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😋 ­­­N­­­y­­­m­­­f­o­m­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17776105W

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Joka maakunnalla on omat "arkiruokansa",. Alkuun pastaajollain kotitekoisella kastikkeella (sugo) , sitten joko lihaa tai kalaa lisukkeiden kanssa. . NS. NAKIT Ja MUUSI,ei ole Italiassa. Ruuan laittoon käytetään aikaa. Google kertoo.

    • Anonyymi

      Yksi melko nopea Italialainen arkiruoka on Cotoletto eli leivitetty naudan perusleike. Menee useimmiten nimellä Cotoletto alla Milanese. Sen voi syödä esimerkiksi munakoisoviipaleilla jotka on paistettu uunissa tai öljyssä pannulla.

    • Anonyymi

      Calabrialaisessa hotellissa varsinainen ilta-ateria koostui runsaista salaateista, tuoreista, myös paistetuista vihanneksista. Paistettuja perunoita. Myös pastaa. Friteerattuja jotakin, en tiedä mitä. Friteerattuja, falaffelpullan näköisiä pyöryköitä. Sitten jotain kalaa, mm. paistettua miekkakalaa, turskaa tai äyriäisiä (isoja katkarapuja). Oli myös lihatuotteita, ohuita porsaanlihasiivuja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8930
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6217
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1330
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1287
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      939
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe