Aki Nummelinin syrjintä puolueesta ulos

Puoluehan ei ole mikään julkinen yhdistys, jossa erilaisuutta suvaitaan. Siellä saa kilpailla ja ulossulkea. Olet siellä vain niin kauan kuin olet suosittu tai hiljainen tavisjäsen.

Tai siis epädemokraattinen tavallinen suomalainen puolue.

Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä.

Aki Nummelin kirjoitti

Vuosien 2015-2016 välisenä aikana minuun alettiin kohdistaa vasemmistoliiton toimesta kaikenlaisia toimenpiteitä, joiden tavoitteena oli ajaa minut ulos puolueesta (olin silloin vasemmistoliiton edustajana Porin kaupunginvaltuustossa, siis jo 1.1.2001 lähtien). Kävin vasemmistoliiton kanssa myöhemmin oikeuttakin, jonka voitin kaksi kertaa.
Ensimmäisen jutun kuulin asiasta syksyllä 2015, jolloin vedin porilaisessa Pormestarinluodon lähiössä työllisyysprojektia. Tuolloin yksi projektiin työllistetty kertoi minulle, että Tapio Furuholm -niminen vasemmistoliiton paikallispoliitikko (oli valtuustoryhmän puheenjohtaja) oli kutsunut koolle isomman kokouksen (myös tämän työllistetyn), missä Furuholm oli kertonut, että "Aki Nummelin sekoittaa koko Porin vasemmistoliiton".
En uskonut miehen juttuihin ja pidin niitä pelkkänä typeränä kehuskeluna, mutta sen jälkeen tapahtui useita asioita, joista yksi viimeisimmistä ennen varsinaista iskua oli se, että kesäkuussa 2016 olin lenkkipolulla ja Furuholm soitti minulle. Hän kertoi minulle, että "sinun pitää vannoa uskollisuutta Raisa Rannalle (nykyään Satakunnan Vasemmistoliiton tosiasiallinen johtaja ja varakansanedustaja)". Olin täysin pöyristynyt ja lähinnä uskoin, että Furuholm oli kännissä. Kieltäydyin tietysti tarjouksesta pikaisesti, koska eihän tällaista vapaamuurarimeininkiä nyt vasemmistossa voi olla.
Meni muutama päivä ja minut erotettiin vasemmistoliiton Porin valtuustoryhmästä erittäin traumaattisten toimien seurauksena.
Tapio Furuholmin poika on Turussa ehdolla vasemmistoliiton ehdokkaana ja Li Andersson tekee kaikkensa, jotta hänet valittaisiin eduskuntaan Yrttiahon sijasta. Uskoakseni tämä selittää Furuholmin toiminnan (lupauksia on jaeltu).

4

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä."

      Voitko kertoa lisää näistä kokemuksista? Mitä sinulle tehtiin jalkapalloseurassa tai rugbyseurassa?

    • Anonyymi

      ”Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä.”

      Ainoa rugbya, poliittisia puolueita, pyöräilyseuraa, jalkapalloseuraa, kouluja, työpaikkoja ja lastensuojelua yhdistävä tekijä olet sinä itse. Onhan sekin selitys tietenkin mahdollinen, että kaikki muut ihmiset kaikissa mahdollisissa paikoissa ovat ilkeitä mulkkuja (ja sitäkin vain ja ainoastaan sinulle, sillä suurin osa ihmisistä ei koe joutuvansa kiusatuksi ja syrjityksi kaikkialla), mutta mielestäni se ei tässä tilanteessa ole yksinkertaisin ja todennäköisimmin oikea selitys.

      • Anonyymi

        Ei, yksinkertaisin selitys on useimmiten valhe ja totuus on monimutkaisempi: esim. Maa näyttää litteältä mutta on vaikea todistaa pyöreäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, yksinkertaisin selitys on useimmiten valhe ja totuus on monimutkaisempi: esim. Maa näyttää litteältä mutta on vaikea todistaa pyöreäksi.

        On toki joitakin tapauksia, jossa havainnot ja perspektiivi ovat puutteellisia ja johtavat siksi väärään päätelmään, kuten Maan litteyteen tai että Aurinko kiertää Maata. Tämä ei kuitenkaan ole sellainen tapaus.

        Matti ja yhdeksän muuta testihenkilöä koeajavat Helkaman, Tunturin, Soliferin ja Jopon uudet polkupyörät. Matti kaatuu Helkamalla, Tunturilla, Soliferilla ja Jopolla. Kukaan muu testihenkilö ei kaadu millään polkupyörällä. On tietenkin mahdollista, että juuri Matille osui kaikista pyöristä ajokelvoton yksilö, mutta todennäköisempää on silti, ettei Matti osaa ajaa polkupyörällä – etenkin kun kaikki Matin testaamat pyörät kulkevat moitteettomasti muiden testihenkilöiden ajamina.

        Voidaan päätellä, että polkupyöriä ei ole suunniteltu Matin erityistarpeita huomioiden. Matti voi luonnollisesti vaatia kaikkia polkupyörävalmistajia muuttamaan kaikki mallinsa Matin tarpeisiin sopiviksi, mutta niin ei tule tapahtumaan. Mustelmien välttämiseksi Matin olisikin järkevintä pysyä kaukana tavallisista polkupyöristä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7275
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      63
      5328
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4914
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4065
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4006
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3893
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3608
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      41
      3253
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2829
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      41
      2407
    Aihe