Aki Nummelinin syrjintä puolueesta ulos

Puoluehan ei ole mikään julkinen yhdistys, jossa erilaisuutta suvaitaan. Siellä saa kilpailla ja ulossulkea. Olet siellä vain niin kauan kuin olet suosittu tai hiljainen tavisjäsen.

Tai siis epädemokraattinen tavallinen suomalainen puolue.

Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä.

Aki Nummelin kirjoitti

Vuosien 2015-2016 välisenä aikana minuun alettiin kohdistaa vasemmistoliiton toimesta kaikenlaisia toimenpiteitä, joiden tavoitteena oli ajaa minut ulos puolueesta (olin silloin vasemmistoliiton edustajana Porin kaupunginvaltuustossa, siis jo 1.1.2001 lähtien). Kävin vasemmistoliiton kanssa myöhemmin oikeuttakin, jonka voitin kaksi kertaa.
Ensimmäisen jutun kuulin asiasta syksyllä 2015, jolloin vedin porilaisessa Pormestarinluodon lähiössä työllisyysprojektia. Tuolloin yksi projektiin työllistetty kertoi minulle, että Tapio Furuholm -niminen vasemmistoliiton paikallispoliitikko (oli valtuustoryhmän puheenjohtaja) oli kutsunut koolle isomman kokouksen (myös tämän työllistetyn), missä Furuholm oli kertonut, että "Aki Nummelin sekoittaa koko Porin vasemmistoliiton".
En uskonut miehen juttuihin ja pidin niitä pelkkänä typeränä kehuskeluna, mutta sen jälkeen tapahtui useita asioita, joista yksi viimeisimmistä ennen varsinaista iskua oli se, että kesäkuussa 2016 olin lenkkipolulla ja Furuholm soitti minulle. Hän kertoi minulle, että "sinun pitää vannoa uskollisuutta Raisa Rannalle (nykyään Satakunnan Vasemmistoliiton tosiasiallinen johtaja ja varakansanedustaja)". Olin täysin pöyristynyt ja lähinnä uskoin, että Furuholm oli kännissä. Kieltäydyin tietysti tarjouksesta pikaisesti, koska eihän tällaista vapaamuurarimeininkiä nyt vasemmistossa voi olla.
Meni muutama päivä ja minut erotettiin vasemmistoliiton Porin valtuustoryhmästä erittäin traumaattisten toimien seurauksena.
Tapio Furuholmin poika on Turussa ehdolla vasemmistoliiton ehdokkaana ja Li Andersson tekee kaikkensa, jotta hänet valittaisiin eduskuntaan Yrttiahon sijasta. Uskoakseni tämä selittää Furuholmin toiminnan (lupauksia on jaeltu).

4

613

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä."

      Voitko kertoa lisää näistä kokemuksista? Mitä sinulle tehtiin jalkapalloseurassa tai rugbyseurassa?

    • Anonyymi

      ”Minulle on tehty niin rugbyssä, poliittisissa puolueissa, pyöräilyseurassa, jalkapalloseurassa, kouluissa, työpaikoilla, lastensuojelussa ja aina valheita käyttämällä.”

      Ainoa rugbya, poliittisia puolueita, pyöräilyseuraa, jalkapalloseuraa, kouluja, työpaikkoja ja lastensuojelua yhdistävä tekijä olet sinä itse. Onhan sekin selitys tietenkin mahdollinen, että kaikki muut ihmiset kaikissa mahdollisissa paikoissa ovat ilkeitä mulkkuja (ja sitäkin vain ja ainoastaan sinulle, sillä suurin osa ihmisistä ei koe joutuvansa kiusatuksi ja syrjityksi kaikkialla), mutta mielestäni se ei tässä tilanteessa ole yksinkertaisin ja todennäköisimmin oikea selitys.

      • Anonyymi

        Ei, yksinkertaisin selitys on useimmiten valhe ja totuus on monimutkaisempi: esim. Maa näyttää litteältä mutta on vaikea todistaa pyöreäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, yksinkertaisin selitys on useimmiten valhe ja totuus on monimutkaisempi: esim. Maa näyttää litteältä mutta on vaikea todistaa pyöreäksi.

        On toki joitakin tapauksia, jossa havainnot ja perspektiivi ovat puutteellisia ja johtavat siksi väärään päätelmään, kuten Maan litteyteen tai että Aurinko kiertää Maata. Tämä ei kuitenkaan ole sellainen tapaus.

        Matti ja yhdeksän muuta testihenkilöä koeajavat Helkaman, Tunturin, Soliferin ja Jopon uudet polkupyörät. Matti kaatuu Helkamalla, Tunturilla, Soliferilla ja Jopolla. Kukaan muu testihenkilö ei kaadu millään polkupyörällä. On tietenkin mahdollista, että juuri Matille osui kaikista pyöristä ajokelvoton yksilö, mutta todennäköisempää on silti, ettei Matti osaa ajaa polkupyörällä – etenkin kun kaikki Matin testaamat pyörät kulkevat moitteettomasti muiden testihenkilöiden ajamina.

        Voidaan päätellä, että polkupyöriä ei ole suunniteltu Matin erityistarpeita huomioiden. Matti voi luonnollisesti vaatia kaikkia polkupyörävalmistajia muuttamaan kaikki mallinsa Matin tarpeisiin sopiviksi, mutta niin ei tule tapahtumaan. Mustelmien välttämiseksi Matin olisikin järkevintä pysyä kaukana tavallisista polkupyöristä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      579
      1390
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      743
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      519
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      474
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      149
      434
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      412
    Aihe