Entä talouspuoli?

Omaan myös aivan järkyttävän vauvakuumeen! Ihmetyttää vaan, kuinka vauvan kanssa pärjää noin taloudellisesti katsottuna. Molemmat ollaan kyllä vakitöissä, mutta ostimme jokin aika sitten oman asunnon ja tuntuu, että muuhun ei enää rahkeet riitä...Miten teillä?
3484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Paljon puhuttu asia tuo lapset ja rahat. Tosiasia on, että lapsen saaminen vaikuttaa perheen raha-asioihin monella tavalla, tahtoi tai ei. Ensinnäkin äitiysloman aikana saa vain äitiyspäivärahaa joka on aina pienempi kuin palkka, tosin verotuksen pieneneminen kaventaa eroa. Lapsen tarvikkeisiin menee rahaa, vähän jos ostaa/saa käytettynä vain tarpeellisen tai paljon jos haluaa uusinta uutta ja kaikkea mahdollista! Lapsilisä kattaa näitä menoja hyvin jos tyytyy vain tarpeelliseen. Jos äitiysloman jälkeen haluaa jäädä kotiin hoitamaan lasta putoavat tulot kotihoidontuen mukaisiksi ja se ei ole paljoa! Edelleen kukkaron kiristämistä... Jos tuntui ettei ennen rahat riitä niin sitten ei ainakaan!!! Tämä lienee monessa perheessä syy miksi lapsi laitetaan jo pienenä hoitoon. Ellei sitten vanhemmat ole vuorotyössä tms. jolloin toinen on lähes aina kotona hoitamassa lasta.
Menoja voi suunnitella ja pienentää priorisoimalla: mikä on todella tärkeätä meille? Mihin haluamme satsata? Asuntolainaa hakiessa joutuu jo miettimään tuloja ja menoja ja sen voi ottaa pohjaksi taloutta suunnitellessa. Tai sitten pitää esim. kuukauden päivät kirjaa mihin rahat menevät. Lainoihin on yleensä mahdollista neuvotella pienempi maksuerä tai lyhennysvapaata jolloin maksaa vain korot. Ellei sitten lainan määrä ole kovin iso ostettuun asuntoon nähden jolloin lyhennyksiä on tehtävä sovitun mukaisesti esim. jonkun aikaa.
Lapsen vanhempina teillä ei todennäköisesti ole halua/mahdollisuutta jatkaa entisiä kulutustottumuksia (esim ravintolaillat) joten rahaa säästyy sitäkin kautta. Mutta jos pelkäät että rahasta tekee tiukkaa niin kannattaa miettiä asiaa paperilla sillä kun lapsi on tehty on myöhäistä valittaa...
Meillä rupesi esikoisen hoitovapaan loppupuolella hermot kiristyä kun lainoja maksettiin entiseen tahtiin ja nettotulot oli pudonnut noin kolmanneksen eli 5000mk/kuussa. Mutta nyt on tarkoitus ottaa näitä helpotuksia lainojen maksuun joten uskon että pärjäämme paremmin!

Äänestä
  • Paljon oli asiaa tekstissäsi! Kiitos siitä! Ehkä mekin jokin päivä uskallamme yrittää pikkuista!

    Äänestä

  • Kannattaa myös ottaa harkintaan luottokortin hankkiminen. Meidän perheeseen otettiin visa, ja siihen kohtuullinen luottoraja. Tämän rajanylityksen turvin tasaamme taloutta silloin kun on tiukkaa. Esim. kuun lopussa kun kaikki palkkatulot on kulutettu voi ostaa ruokaa visan luotolla.

    Luottokortin kanssa kannattaa tosin olla tarkkana, ettei synny yllätyksiä. Ja rälläilyyn ei visaa kannata käyttää ollenkaan (esim. älä ota sitä mukaan ravintolaan..)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiki kirjoitti:

Omaan myös aivan järkyttävän vauvakuumeen! Ihmetyttää vaan, kuinka vauvan kanssa pärjää noin taloudellisesti katsottuna. Molemmat ollaan kyllä vakitöissä, mutta ostimme jokin aika sitten oman asunnon ja tuntuu, että muuhun ei enää rahkeet riitä...Miten teillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu