Moi,
sain sähköpostiini viestin, jossa sanottiin kutakuinkin näin: Sivusi on tehty freimeihin, mikä ei ole kovinkaan hyvä ratkaisu. Näissä freimeissä on tekijänoikeudellinen ongelma, jos ulkoiset linkit aukeavat sivujen "sisään".
Eli auttakaahan nyt tietämätöntä, että mikä tämä tekijänoikeudellinen juttu oikein on, ku minähän ihan säikähin, että oonko nyt tehny jotain kamaluuksia... Ja sitten tämä freimi-juttu, eli miten nyt sitten teen sivut paremmin..?
z
sain sähköpostiini viestin, jossa sanottiin kutakuinkin näin: Sivusi on tehty freimeihin, mikä ei ole kovinkaan hyvä ratkaisu. Näissä freimeissä on tekijänoikeudellinen ongelma, jos ulkoiset linkit aukeavat sivujen "sisään".
Eli auttakaahan nyt tietämätöntä, että mikä tämä tekijänoikeudellinen juttu oikein on, ku minähän ihan säikähin, että oonko nyt tehny jotain kamaluuksia... Ja sitten tämä freimi-juttu, eli miten nyt sitten teen sivut paremmin..?
z
Vastaukset 10
Vanhimmat
jos olet linkittänyt jonkun muun kuin oman sivusi, niin se ei saisi aueta sinun farmeihisi vaan kokonaan uuteen ikkunaan, eli linkitetylle sivulle!
Esimerkki: jos sinulla on linkki vaikkapa mtv3 sivuille, niin se ei saa aueta siihen sinun frameen. Linkistä pitäisi aueta kokonaan uusi ikkuna jossa pekästään mtv3 juttuja.
Omat sivusi voit linkittää avautumaan omiin frameihisi ihan vapaasti...
Eli poista "ulkoisista" (esim. tuo mtv3) linkeistä kohta "target="frameb" tai jotain vastaavaa. Jos pitää laittaa target laita "new window", tms. :)
Sellaisesta ei tarvitse välittää. Jos joku on huolissaan omista tekijänoikeuksistaan, niin hän voi aina laittaa sivuilleen jonkun scriptin, joka poistaa framen.
Minun sivuja saa ympyttää mihin tahansa.
kyllä sellaisesta juuri PITÄÄ välittää!
Omat sivusi on sinun asiasi, mutta entäpä vaikka viranomaisten sivut, julkishallinnon, yritysten, laitosten, koulujen, jne. sivut?
Luepas lisää niistä tekijäoikeuksista...
Oletko tosiaan sitä mieltä, että viranomaiset ovat täysiä aloittelijoita html-sivujen koodauksessa; että He eivät älyä laittaa pienen pientä scriptiä sivuilleen, jotta ne eivät aukenisi kehyksiin?
Voi voi sentään, miten typeriä lainsäätäjät ovat, jos eivät edes tuon vertaa osaa html-koodia!
Tiesitkö, että Sinä syytit tuolla viestilläsi viranomaisia huonoiksi ja epäpäteviksi. Ja sitten vielä kehtaat hyysätä noita rikkaita, jotka ovat alwariinsa palkkakuopassa.
Minun elämäni mukaan hallitsijoiden tulee olla kaikkein parhaimia kaikissa asioissa.
Minäkin olen pätevä 24h/vrk, joten ymmärrän täysin, etten tarvitse siitä penniäkään mitään palkkiota ja palkkaa. Vain typerykset tarvitsevat pätevyydestä rahaa, josta on osoituksena juuri tuollainen helvetillinen lainkäyttö, kun ei tajua hevon paskaa mistään realisesta.
(NT)
Kyllä. Metsässämme on yleinen flame-peikko. Kukaan ei voi tosissaan uskoa tuollaisiin mielipiteisiin.
sinun pienen pieni sriptisi on aivan turha. jos joku haluaa sivusi sisällön omille sivuilleen, onnistuu se varsin vaivattomasti toisella pienellä scriptillä.
hajoa siihen.
Sellainen asia tuli vielä mieleeni, eli onko teillä minkäänlaista käsitystä siitä, kuinka paljon on sellaisia netinkäyttäjiä, joiden selain ei tue kehyksiä?
hyvin hyvin pieni osa
miltä sivulta oot ottanu???