Nuorisolla vaikeuksia kasvaa aikuisiksi, yhteiskunta huolissaan, siitä huolimatta kokonaiskuvassa rikollisuus ja alkoholin käyttö vähentynyt nuorten keskuudessa.
Katujengit 100-200 jengiläistä muodostaa pienen ruman ilmiön, kyllä se saadaan kuriin, on jo saavutetettu tuloksia kun poliisi pääsee siihen puuttumaan heti alkuunsa.
Katujengiä huomattavasti on ammatti rikollisuus kymmenen kertaa suuremmalla määrällä, huumeet ohjaa näitä kumpaakin rikollisryhmää, katujengi saa huumeet ammattirikollisilta.
Kuinka on nuoriso huumekuolemien tilanne, viime vuonna kuoli huumeisiin 5 nuorta joka viikko, vuositasolla yli 250 nuorta kuoli turhaan vuodessa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009453443.html
pe
Katujengit 100-200 jengiläistä muodostaa pienen ruman ilmiön, kyllä se saadaan kuriin, on jo saavutetettu tuloksia kun poliisi pääsee siihen puuttumaan heti alkuunsa.
Katujengiä huomattavasti on ammatti rikollisuus kymmenen kertaa suuremmalla määrällä, huumeet ohjaa näitä kumpaakin rikollisryhmää, katujengi saa huumeet ammattirikollisilta.
Kuinka on nuoriso huumekuolemien tilanne, viime vuonna kuoli huumeisiin 5 nuorta joka viikko, vuositasolla yli 250 nuorta kuoli turhaan vuodessa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009453443.html
pe
Vastaukset 16
Vanhimmat
Suvakki puolustelee idoleidensa tekoja.
Ei se siitä miksikään muutu, paskasakkia matujuipit kuten vanhempansakin.
H-44
Minäkö puolustaisin katujengiläisiä! Missä kohtaa.
Astuinko persujen reviirille, en astunut vaikka teette sillä pelottelu politiikkaa. Maahanmuutto jolla tehdään politiikkaa kun ei osata tehdä valtakunnallista asia politiikkaa.
Uskon vakaasti poliisin kykyyn ehkäistä katujengiläisyyden, nuorten pahoinvointi on huomattavan vaikeampi korjata. Huume ongelmaa ei taideta onnistua ehkäisemään, huumeet johtaa rikollisuuteen.
Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Jonne Rinne kertoo, että tällä hetkellä Suomessa toimii 11 katujengiä, joissa on noin 200 jäsentä.
Ymmärtääkö suvakkihumanisti, kuinka paljon jo yksi tälläinen lössi saa aikaiseksi ympäristössään, vaikka poliisi saisi jossain vaiheessa hajotettua.
Kierre tahtoo noilla jatkua vankilan jälkeen, kuten konnilla yleensä.
Omasta takaa olisi riittävästi, ei tarvittaisi enää maahantuontia. Niillä on lisäksi rajummat tavat.
Kukaan ei ole vähätelly mitään rikollisuutta, katujengit vain osa kokonaisuutta. Suomessa tehdään noin 500 000 rikosta vuodessa jokainen ymmärtää mihin lokeroon jengit sijoittuu. Liivi- ja moottoripyöräjengit sun muut on vähintään kymmenkertainen uhka, järjestäytynyt rikollisuus johon poliisien vaikea puuttua on todellinen uhka huumeitten takia.
Nuoriso katujengit saadaan kuriin.
Maahanmuutto on suomen taloudelle elinehto, 80 % työllisyys ei onnistu ilman sitä, näin on muissakin länsimaissa tapahtunut, ilman ulkopuolista työvoimaa suomi on tässä suhteessa huonon syntyvyyden takia kaikkein heikommassa tilanteessa.
Persuilla kun ette huolehdi maahanmuuttoa, ette osaa hoitaa työllisyyttä, ette energia huoltoa, ette ilmasto kysymystä mutta osaatte esttää epäkohtia mutta ette osaa esittää oikeita ratkaisuja. Ainoa minkä ei maahanmuuttoa.
Ei maahanmuutto, työllisyys, energiahuolto ja ilmastokysymys ole persujen vastuulla.
Ne kuuluvat hallituksen tehtäviin ja siihen se ei ole kykenevä.
Kuten et ole sinäkään asialliseen arvosteluun ja tosiasioiden myöntämiseen.
Vastuu on yhteisistä asioita koko eduskunnalla joka viime kädessä tekee päätöksiä, äänestys tilanteessa tulee ratkaisut.
Sinä olet melko ärsyttävä jankkaaja.
Näköjään vanhemmillakin on vaikeuksia olla ihmisiksi.
Persuilla ei ole hajuakaan mitä se tarkoittaa.
Kapitalistinen vahvemman oikeuden yhteiskunta vaatii kaduilla liittoutumisen ja asevarustelun. Tätähän te Suomalaiset olette halunneet, Amerikan mallia.
Ruotsissa ollaan jo niin pitkällä, että jengirikollisten omaiset joutuvat pakenemaan kotoaan. Eivät jengiläiset enää tapa vain toisiaan, vaan toisten jengiläisten perheitä ja sukulaisia.
Voi kohta alkaa tulla Suomeenkin Ruotsin pakolaisia ja niitten perässä sitten siirtyy väkivaltaisuudetkin.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/JQpykR/valdsvag-i-stockholm-anhoriga-livradda
Suomen katujengiläisyyden hoitaa poliisi, tuskin ihan kokonaan saa kitkettyä, tarvii ottaa säilöön jengien johto porukan niin muut hiljenee.
Vaatii jatkuvaa seurantaa, tilanne vaatii mutenkin hoitaa nuorison pahoinvointia, ongelma nuoria on ollut ennenkin syrjäytyminen tuo ilmiöitä varmasti eniten maahanmuuttajataustaisille. Muutama viikko sitten eduskunnassa äänetettiin uudesta kotoutus laista, Persut oli ainoa puolue joka vastusti, en ymmärrä kun halutaan kotoutuksen avulla ehkäistä syrjäytymistä niin mitä persut tällä aikoo saada aikaan.
Ei maahanmuuttajat lähde suomesta, päin vastoin tulee lisää. Suomeen ei synny läheskään ruotsin kaltaista maahanmuuttaja vähemmistöä, emme ole poikkeus eeuu alueella.
Suvakki suvaitsevaisuus äärioikeiston mielestä syyllisiä, katinkontit äärioikeisto suurin syyllinen.
""" ...tarvii ottaa säilöön jengien johto porukan niin muut hiljenee."""
Untako näät? Niitä jengejä johdetaan ulkomailta. Otapa sieltä kiinni.
Hitsi, millainen jankkaaja tomppeli Savosta sikissyt.
Nii persutkin, tarvittiin äärioikeisto ruotsidemokraatit suomeen auttamaan suomen äärioikeistoa.
Mitä hyötyä kumpikin oppositioon hylätty, uusnatsien paikka ei ole hallituksessa.
Just, kuten Tellukka sanoi, noita johdetaan ulkoa , toimittavat huumeita maahan, jonka jakeluportaana nämä mamulaiset gangstat toimivat.
Ruotsin tiellä valitettavasti olemme, ja näin ikärinä harmittaa , millaista touhu on pääkaupunkialueella.