Energiaremontit

Anonyymi-ap

Joko suunnitelmissa remontti kotitaloon eu-määräysten mukaisesti

36

1087

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tule tyttö kyytiin vaikka kotitalo myytiin..

    • Anonyymi

      Pakko kai se on.

    • Anonyymi

      Ei . Olen rotta , ja sinä maksat minun elämisen .

      • Anonyymi

        Ihan sama.


    • Anonyymi

      Ei ole. Enkä aiokaan remontoida eikä taida moni muukaan vanhemman talon omistaja.

      • Anonyymi

        Ihan sama.


    • Anonyymi

      Saattaapi olla että kunnalla pitää perustaa uusi virka henkilölle joka kartoittaa rakennusten korjaustarvetta

      • Anonyymi00035

        Eikö niitä ollu ennen joka kunnassa korjausneuvojia.


    • Anonyymi

      Nousee ainakin työllisyys prosentti, suunnittelijat, rakentajat, valvojat ja kirjaajat, siinäpä hommaa.

      • Anonyymi

        Rakennetaan ja korjataan lisää sutta ja sekundaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rakennetaan ja korjataan lisää sutta ja sekundaa.

        Näimpä,suojatyöläisten avulla.


    • Anonyymi

      Jos ei hanki talolleen energiatodistusta niin mistä ne tietää tulla remonttia vaatimaan.

      • Anonyymi

        Tuo todistus maksaa ok talossa 5-600 €,Ei tule mittään! Siinäpähän suunnittelevat taas,tuo on taas uus paskalaki.


      • Anonyymi

        🤣🤣🤣 Sinun pitää toimittaa kunnalle määräaikaan mennessä energialuokkatodistus, niin yksinkertaista se on ja todistus voimassa 10 vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo todistus maksaa ok talossa 5-600 €,Ei tule mittään! Siinäpähän suunnittelevat taas,tuo on taas uus paskalaki.

        Ihan oikea laki tällä kertaa.Verrattuna johonkin kompostintarkastajaan niin näillä on eroa kuin yöllä ja päivällä ( talvella).
        Jotkut asunnot on pommeja ,niitä pitää alkaa remppaan pikkuhiljaa.


    • Anonyymi

      Se on vähän kuin talo katsastettaisiin 10 vuoden välein.

    • Anonyymi

      Kepu se vastustaa, pitää ns isot maatilat remontoida

    • Anonyymi

      Olen kerännyt kuivia jänön papanoita ja vienyt ne tasaiseksi matoksi välipohjaan. E arvo nousi huimasti ja enää ei tarvitse lämmittää uunia talvella kuin kerran viikossa.
      Tein jo etukäteen toimet, kun arvasin mihin tämä Saksan energia kriisi meidät vie.
      t.Svante

      • Anonyymi

        Kajaanissa tiivistivät yläpohjan pulun paskalla mutra tuli liian energiatehokas.


    • Anonyymi

      Helpoimmalla tästä tirektiivistä selviää, kun asennuttaa aurinkopanelit katolle, olipa tönö muuten minkälainen harakanpesä tahansa. Tällaisen vinkin antoi meppi Pietikäinen aamun IS:ssa.

      • Anonyymi

        Jos on harva talo niin pittää myös seinät, alapohja, välipohja ja yläpohjakin vuorata aurinkopanneeleilla jotta tiivistyy.


      • Anonyymi

        Se rattijuoppo Pietikäinen.Siltä nyt voi odottaa
        mitä edesottamuksia tahansa.Hyvin näkyvät
        maistuvat viinakset ja lounaat,akkahan on
        kun norsu.Toivottavasti tuota EU:persuksen
        nuolijaa ei kukaan enää äänestä EU:parlamenttiin. Juovuspäissään ja krapuloissa hyväksyy kaikki,mitä parlamentista tuputetaan.Hei Haloo!!!Pitäisi ajaa Suomalaisten etuja.Miksi tuo edes on tuolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se rattijuoppo Pietikäinen.Siltä nyt voi odottaa
        mitä edesottamuksia tahansa.Hyvin näkyvät
        maistuvat viinakset ja lounaat,akkahan on
        kun norsu.Toivottavasti tuota EU:persuksen
        nuolijaa ei kukaan enää äänestä EU:parlamenttiin. Juovuspäissään ja krapuloissa hyväksyy kaikki,mitä parlamentista tuputetaan.Hei Haloo!!!Pitäisi ajaa Suomalaisten etuja.Miksi tuo edes on tuolla.

        Haloo, meppien kuuluu ajaa oman poliittisen ryhmänsä linjaa, ryhmittymiin kuuluu jäseniä monista maista, näin se on valitettavasti, kansanedustajien pitäisi ajaa Suomen asioita mutta Marin petaa vain tulevaa omaa kansainvälistä uraansa ja kotimaa unohtunut.


    • Anonyymi

      Aurinkopaneelien asennuksesta selviää halvimmalla tekemällä rakennusvalvontaan ilmoituksen paneelien asentamisesta. Sitten vaan jättää paneelit asentamatta. Laskun voi värkätä wordilla ja monitoimitulostimella. Sitten vaan kotitalousvähennystä anomaan. Toimii...

      • Anonyymi

        Joo, eihän sitä silmällä huomaa onko talossa aurinkopaneeleja vai ei.


      • Anonyymi

        Olet sitten päättänyt jakaa tuota idioottimaista neuvoasi jokaisen Kainuun kunnan palstalla, tiedoksesi että ei muuten toimi.


    • Anonyymi

      Siinä se on hommaa kun kirkon remontoivat niin että tehokkuus vaatimukset täyttyy.

      • Anonyymi

        Tosiaan, mitenkähän kirkon käypi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan, mitenkähän kirkon käypi.

        Taisin jostain lukea, ettei tämä koske uskonnollisia rakennuksia. Joten siitä vain perustamaan moisia. Esimerkiksi vaikka Kohtuullisen Hutikan Veljeskunnan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisin jostain lukea, ettei tämä koske uskonnollisia rakennuksia. Joten siitä vain perustamaan moisia. Esimerkiksi vaikka Kohtuullisen Hutikan Veljeskunnan?

        Se perustettiin jo yli 100 vuotta sitten.


    • Anonyymi

      Kylätalo ainaki poltetaan, ehkä myös kirkko ja venekin kömmänät.

    • Anonyymi

      Siinähän sitä kunnalle rahan reikää, kun rupeavat hyryn pilvenpiirtäjät, ässän toiselta puolen remppaa

    • Anonyymi

      Pittääkön nuo laavutkin saaha energia tehokkaiksi.

      • Anonyymi00034

        Kyllähän ne EU:n mielestä täytyisi saada koiran koppeja ja ulkohuusseja myöten.


    • Anonyymi00033

      Aika monella tuntuu täällä olevan se käsitys, että nää on taas jotain huuhaata tai pelkkää kiusantekoa, mutta kyllä se todellisuus alkaa pikkuhiljaa tulla vastaan. Turha sitä on päätään pensaaseen tunkea. Jos talo on mallia "harakanpesä", niin se on ihan sama mitä mieltä on EU-direktiiveistä, kun lompakko tyhjenee sähköyhtiön suuntaan joka kuukausi.

      Toi aiempi kommentti aurinkopaneeleista "kikkailemisesta" on muuten ihan älytön neuvo, älkää nyt kukaan oikeasti lähtekö väärentämään mitään kuitteja verottajalle tai kunnalle. Siinä on äkkiä petossyyte niskassa ja sit ne remppakulut on se pienin murhe.

      Sitä paitsi ei näitä juttuja tarvitse aina omasta selkänahasta repiä. Valtio ja kunnat jakaa tällä hetkellä ihan huomattavia avustuksia, jos vaan älyää hakea ne oikeaan aikaan. Esimerkiksi öljystä luopumiseen tai lämpöpumppuihin saa monen tonnin tuet, ja osa pankeista antaa näihin projekteihin lainaa huomattavasti halvemmalla kuin vaikka uuden auton ostoon. Se energiatodistuskaan ei ole pelkkä kulu, vaan se voi olla aika hyvä työkalu nähdä, mistä ne eurot oikeasti karkaa harakoiden lämmikkeeksi.

      Tästä jutusta löytyy aika hyvää juttua noista vihreistä lainoista ja miten se 4 000 euron tuki oikeasti hoidetaan kotiin ilman mitään hämäriä kuitteja: energiaremontti 2026 ja vinkit tuen hyödyntämiseen.

      Mun mielestä on fiksumpaa ottaa ne rahat pois kuljeksimasta nyt kun niitä vielä saa, kuin odottaa sitä päivää, kun on ihan oikeasti pakko ja hinnat on taas nousseet. Se koti on kuitenkin monelle se suurin omaisuus, niin miksi sen antaisi rapistua ja tulla kalliiksi asua.

      Haluatko, että tsekkaan sulle tarkemmin, miten noita eri tukia voi yhdistellä tai mitä se vaatii se 4 000 euron avustuksen saaminen?

    • Anonyymi00036

      Energia todistuksilla ei ole mitään virkaa, ihan tyhjänpäiväinen lanketti. Energiaa menee mikä menee ja sillä siisti. Toisilla enempi toisilla vähempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6523
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      346
      5580
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      168
      5216
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      142
      4993
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4240
    6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      44
      2919
    7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2746
    8. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2518
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2487
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      79
      2166
    Aihe