ei vain ministeri.
Alkoholi lamaannuttaa aivokuoren, eli aivojen ns. korkeammat toiminnot, toiminnanohjauksen, päättelykyvyn, harkinnan eli asioiden pohtimisen ja suodattamisen.
Se näkyy käytöksessä nopeasti, saati, jos alkoholin käyttö on tapa .
Päättäjiksi ei pitäisi valita alkoholihakuisia henkilöitä, oli sitten puolue SDP Keskusta tai muu.
Alkoholi lamaannuttaa aivokuoren, eli aivojen ns. korkeammat toiminnot, toiminnanohjauksen, päättelykyvyn, harkinnan eli asioiden pohtimisen ja suodattamisen.
Se näkyy käytöksessä nopeasti, saati, jos alkoholin käyttö on tapa .
Päättäjiksi ei pitäisi valita alkoholihakuisia henkilöitä, oli sitten puolue SDP Keskusta tai muu.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Etanoli on myrkky, joka tuhoaa aivot ja sisäelimet eikä riipu yhtään siitä, kuinka hienossa pullossa etanoli on.
Viineissä on paljon rikkiä.
Jos normaali vanheneminen ja rappeutumisvauhti ei riitä ihmiselle, hänen kannatta käyttää viiniä päivittäin.
Pienessä Suomessamme on nyt puoli miljoonaa alkoholin terveysriskikäyttäjää ja valtaosa heistä on työelämässä.
Kauppa lobbaa nyt vaaleissa voimakkaasti , että viinit saataisiin Alkosta ruokakauppoihin, sehän olisi heille iso tulonlähde.
Eli kaupoista tulisi todellakin paitsi apteekkeja myös "toisenlaisia apteekkeja", seurauksena vain kansanterveyden heikentyminen.
Käyppä kertomassa tuo Soitessa, vaikka esimiehille jos löydät jonkun jolle ei ole jo käynyt noin.
Ei maaliteta, keskustellaan yleisellä tasolla. Joka työpaikalla on lakisääteinen hoitoonohjausvelvoite.
Tilanne on hyvin ristiriitainen kun korkeimman valtiojohdon ,pääministerin ja toisen ministerin oma alkoholikulttuuri on jollain tasolla ylittänyt sopivaisuuden rajat. Samanaikaisesti Aamulehden toimittaja menettää heti pestinsä. Onko laki sama kaikille?
Jos työpaikoilla ei hyssytellä, ei kai "valtiolaivan kapteenejakaan" tai korkeita esimiehiä yleensä, pitäisi hyssytellä.
Heiltä edellytetään arvokkuutta, ettei Suomi joudu naurunalaiseksi.
Entäs tämä. Kun kaupoista juuri on saatu häkä- ja nikotiinituotteet pois, nytkö hyllyt pitäisi täyttää etanolilla ja rikkidioksidilla?
Kun katsoo hyllyjä, " kuolemantarvikkeita" , rasvaa, sokeria, moninkertaisesti teollisesti prosessoituja tuotteita on runsaasti tarjolla elintarvikkeiden seassa, vieläkö tähän etanoli lisäksi?
Mikään rahamäärä ei riitä sairaaloille ja sosiaalitoimelle, jos syömme, juomme ja kessuttelemme itsemme sairaiksi niin, että maksat, munuaiset ja haimat loppuvat ennen aikojaan.
Kannattaa olla kriittinen kuluttaja ja muistaa kaupassa, että oma elämä ja terveys on omalla lautasella ja lasissa.
Joo tulee varmaan paha mieli. Ei tehdä mitään mistä tulee paha mieli eikä mitään mitä kaikki ei igan ymmärrä.
Valta ja vastuu kulkevat käsi kädessä.
Työpaikoilla esimiesten tehtävä on seurata, että kaikki asiat rullaavat, ja että kaikki työntekijät ja ihmissuhteet ovat kunnossa.
No.Jos esimies ei hoksaa, ei tiedä, ei osaa.
Juurihan on luotu kaupungeille (eu määräys) tällainen sisäinen palautepuhelin/ kanava, jonka kautta voi nimettömänä ilmoittaa epäkohdista ja/ tai tehdä korjausehdotuksia. Eli puuttua.
Asioita voi hoitaa niin, ettei riitelemällä tarvitse aloittaa.Helppoahan se ei ole. Niillä, joilla on valta on myös vastuu.
Maan matonen , yksinäinen muurahainen, joita yhteiskunnallisesti olemme suurin osa, voi ainakin viedä epäkohdan niiden tietoon, joilla on mahdollisuus ja valta siihen tarttua. Sekin vaatii rohkeutta ja myös omien motiivien tutkimista.
Raitis ja fiksu mies, kahden viikon kuluttua 20 vuotta ansaitulla ja täydellä eläkkeellä ollut TOSIupseeri kysyy: "Joko olisi aika korkata parasta laatua oleva konjakkipullo, ja ottaa sen kunniaksi parit "hömpsyt". Mitä olette mieltä. Vai pitäisikö odottaa vielä toiset 20 vuotta, että, jotta voisi tuon hurjan tempun tehdä", hah hah haaa!!!...
Kyllä sää voit.
Käyttäytyy joka tapauksessa kuin rapajuoppo sekopää-äälio sitten nähtävästi, otti sanojensa mukaan tai ei. Siellä on kuitenkin ollut naapureiden ja poliisien kanssa rähinää sun muuta. Naapurin seinäänkin on autoiltu ja silleen.
Vain persuna on varaa sekoilla päissään täysin ymmärrettävästi. Muuten siitä EU:n äänestämästä mummonmökki remonttiuudistuksesta paikallaolijoista olivat poissa ainakin persujen L. Huhtasaari ja Hakkarainen ties missä teillä tietymättömillä kun ei mainittu edes poissaolevana. Melkoinen turhake..
Lampilla juovat jatkuvasti ministerin viinoja .
Lampilaiset juo kermaa.
Vannottakaamme nyt vaan toinen toistamme pysymään raittiina. Se on helepompaa niin.
Huonoon suuntaan mennään täällä keskipohjanmaallakin yleisötapahtumissa, vaikuttaa siltä että tärkein asia on näiden huumaavien aineiden käyttö tapahtumissa. Alkoholihan on vaarallinen huume kaikissa muodoissaan.
On tämä edelleen naurettavaa holhoamista. Juokoon se joka haluaa juoda. Saatanaako se muille kuuluu. Saati "valtiovallalle. Odotan lähikaupan nurkkaan ihmisapteekkia, ja toiseen nurkkaan "sotilasapteekkia". Ensimmäisestä saa kamferintippoja, ja toisesta konjakkitippoja, hah hah haaa!!!...
Kyllä se nimenomaa kuuluu, muuthan ne maksaa nämä alkoholihaitat, sekä perheissä, että yhteiskunnassa.
Juuri uutisissa kaikki lääkärit ja terveydenhuollon vastuuhenkilöt antoivat julkilausuman, että EI VIINEJÄ RUOKKAUPPOIHIN.
Terveydenhuollon kapasiteetti ei kestä alkoholin aiheuttamien sairauksien hoitoa, ne ovat jo lisääntyneet muutenkin.
Tän haluisin nähä
Alkoholipitoiset juomat aiheuttaa valitettavan huumeongelman yhteiskunnalle.
Eihän niissä ole huumeita. ihan hyvin voi käyttää alkomaholia ilman et törmää ikään huumeisiin
Alkoholihan itsessään on vahva huume.
Nyt ryyppäämään ryyppäämään …
Kiljua toholammilla .Tuotanto aloitettu .
Keskustassa, siis keskikaupungilla, ollaan yleensä humalassa.
Viinakaapilla käydään usein...
Kinnulasta pontikkaa Toholammille .