Onko järkevää maksaa keinottelu viljelystä tukea?
Nääs on järkeä maksaa näille tukeja yleensä,luomuviljelijät.
He jättävät sadot maahan,korjaamatt sitä syksyllä..
Nostetaan toki tuet,järkevään toimintaa.
Tuskin näitä herroja kukaan valvoo!
LUOMUTUOTANNON TUET
2
773
Vastaukset
- Anonyymi
”Tukien käytön ja tuotannon valvonta
EU-tukien myöntämisen ja maksatuksen edellytyksenä on varainkäytön riittävä valvonta. ELY-keskukset organisoivat ja vastaavat omalla alueellaan maaseutuelinkeinoihin liittyvien tukien valvonnasta.”
https://www.ely-keskus.fi/tukien-kayton-valvonta - Anonyymi
Tuet on väärä keino laittaa tuotanto oikeille urille.Tarvitaan välttämättä hintojen nostaminen oikealle tasolle laadun perusteella.Jos ei välitetä mitään myrkkyjen käytön seurauksista niin ihmiset kärsivät lukemattomista sairahksista sen takia.Kysymys on sivistyksen levittämisestä jolla asiat saadaan oikeisdiin uomiin.Nykyään tuet lisäävät vastuutonta tuotantoa ,eikä myrkytöntä ole olemassakaan kun myrkyt leviävät ilmassa kaikkialle.
Myrkkyjä käytetään siksi että on suosittu valtion ja puolueiden taholta yhtiöitä jotka valmistavat ja myyvät niitä yhteiskunnan tukemana monopolina jota opetus levittää koulujen kautta.Kun elintaso romahtaa pian niin seuraa suuri ongelma kun hinnat tulevat ostajille liian kallliiksi. Sopeutumista uuteen tasoon ei ajatella lainkaan vaan luullaan että markkinat ratkaisevat ongelman.. Ehkä ainoa keino on rangaistus jolla estetään myrkkyjen levittäminen ruokaan joka tuntuukin luonnolliselta ratkaisulta. Näin joudutaan palaamaan vanhoihin menetelmiin ja hinta nousee kohdalleen ilman tukiaisia.Taso lienee n kymmenkertainen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190