Hei.
Osaako kukaan kertoa miten vw kuplan ajokorkeuden säädöt toimivat?
Moderneissa autoissa korkeutta säädetään hankkimalla alustasarja, jossa on joko korkeammat tai matalammat jouset, sen mukaan mihin ollaan pyrkimässä.
Itse asun seudulla jossa tieverkosto on lievästi sanottuna aivan hirveä, ja haluaisin palauttaa kuplan ajokorkeuden vakiotasolle, kenties jopa pykälää korkeammaksi.
Ajoneuvoa on edellisen omistajan mukaan madallettu, mutta jäi mainitsematta miten, kuitenkin ajaessa sen tuntee.
Takajousien osalta ilmeisesti pystyy korkeuden muuttamaan ottamalla "tukivarren" irti/ulos ja siirtämään sen "hammastusta" pykälän ylös tai alas?
Jos haluan siis nostaa perää, siirränkö tukivartta pykälän ylös vai alaspäin?
Entä etujousituksen suhteen, kyseessä yksittäinen neste/kaasu jousi eikä varsinaisia kierrejousia, joten ajokorkeutta säädetään jollain muulla tavalla?
Ennenkaikkea haluaisin tietää osaavimmilta, ovatko tälläiset muutokset helposti toteutettavissa, vai pitääkö pyytää ammattilainen tekijäksi?
Suuret kiitokset, mukavaa kevättä.
Kuplan ajokorkeus
Anonyymi-ap
3
488
Vastaukset
- Anonyymi
Etupäässä on periaatteessa samanlainen vääntösauvajousitus. Hanki kuplan korjsuskäsikirja, niin asia selviää, ja moni muukin asia.
- Anonyymi
Youtubessa paljon ohjeita sieltä löytyy.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17781650z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663816Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään763014Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442101Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka221934Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461828TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851311- 401250
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738