Sanoma lopettaa NeNaiset radion ja Harjun bulvaani antaa taajuudet Sanoman käyttöön

Anonyymi-ap

Sanoma lanseeraa uuden Easy Hits -kanavan, Me Naiset -kanava lopettaa ja GrooveFM:n kuuluvuusalue laajenee.

Valtioneuvosto myönsi joulukuun lopulla radiotoiminnalle uusia ohjelmistolupia. Kevyt Kanava Oy:lle myönnettiin uusi taajuuskokonaisuus, jonka väestöpeitto on 68,2 %, kun mukaan lasketaan Sanoman oma taajuus Uudellamaalla. Radiolähetykset kanavalla alkavat torstaina 30. maaliskuuta.

”Olemme solmineet Digitan kanssa jakelusopimuksen, ja nyt voimme ilolla ilmoittaa sisältöyhteistyöstä Sanoman radioiden kanssa. Tässä ehti vierähtää pari vuotta, jolloin emme olleet mukana radioliiketoiminnassa, mutta se kuuluisa veri veti takaisin. Nyt on tarkoitus operoida käynnissä olevan toimilupakauden loppuun”, kertoo Kevyt Kanavan toimitusjohtaja Hannu Harju.

Sopimuksen mukaisesti Sanoma tuottaa sisällön käynnistyvälle uudelle kanavalle. Taajuuksilla aloittaa Classic Hits -kanava, jonka musiikki-identiteetti nimensä mukaisesti sijoittuu pääosin 70- ja 80-luvun suurimpiin klassikoihin.

”Hienoa että löysimme yhteisen sävelen Hannu ja Tarja Harjun kanssa. Meillä on yhteistä historiaa jo heidän aikoinaan perustamien ja myöhemmin Sanomalle myytyjen Aito-kanavien kautta. Näkemyksemme tulevasta sisällöstä olivat hyvinkin yhtenäisiä, ja lähdemme todella innoissamme rakentamaan Suomeen uutta radiobrändiä”, hehkuttaa Nelonen Median audioliiketoiminnan johtaja Jussi Suvanto.

Sanoma lanseeraa uuden Easy Hits -kanavan, Me Naiset -kanava lopettaa ja GrooveFM:n kuuluvuusalue laajenee

Radiokentässä ja Sanoman kanavavalikossa tapahtuu maaliskuun lopulla. Me Naiset Radio muuttuu Easy Hits -kanavaksi, ja 80-luvun musiikkiin keskittynyt Helmiradio vaihtuu GrooveFM-formaattiin. Helmiradio jää kuitenkin nettiradioksi Supla-audiopalveluun.

”Tulevat uudistukset pohjaavat tarkkaan analyysiin ja tehdään kuluttajatutkimusten pohjalta. Ne parantavat oman portfoliomme kilpailukykyä jatkuvasti muuttuvassa mediamarkkinassa, ja samalla rikastuttavat koko suomalaista radiokenttää”, kertoo Suvanto.

Reilut kaksi vuotta toiminut Me Naiset Radio pärjäsi hyvin kohderyhmässään. Sen yleisö kuitenkin tavoitetaan hyvin myös Sanoman muulla radioportfoliolla, ja muutoksen tavoitteena on nyt kasvattaa yleisöä ja vahvistaa tavoittavuutta entisestään ydinkohderyhmässä.

”Meidän tavoitteemme on jatkossakin olla kaupallisesti tärkeimmän, 25–54-vuotiaiden, kuuntelukohderyhmän markkinajohtaja, ja kaikki toimenpiteemme tähtäävät tähän. Kun muutoksiin lisätään vielä Kantriradion kuuluvuuden laajentuminen Pirkanmaalta Vaasaan, ollaan hyvien asioiden ytimessä”, päättää Suvanto.

Me Naiset -brändillä on erittäin vahva jalansija naiskohderyhmämediana printtilehdessä, verkossa ja somessa. Myös sen audioulottuvuuden kehittämistä jatketaan osana Sanoman audiostrategiaa.

Nykyinen toimilupakausi alkoi vuoden 2020 alussa. Silloin myönnetyt uudet toimiluvat, samoin kuin nyt myönnetyt, ovat voimassa vuoden 2029 loppuun saakka.

Lähde Sanoman tiedote

14

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli ymmärsinkö nyt oikein ... Eli tämä kevyt kanava on tehnyt sopimuksen sanoman kanssa että sanoma tuottaa sisällön ja kevyt kanava ilmeisesti vuokraa taajuudet sanomalle?

      • Anonyymi

        Juuri näin. Kuten täällä asian uskottiin menevän. Sanomille vielä yksi radio lisää. Harju pelkkä bulvaani. Aika typerä piti olla jos uskoi jotakin muuta.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        😍 ­­N­­­y­­­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17782001b

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Hyvä sanoma! Se pelaa joka osaa. Olen kyllä jäävi kehumaan kun olen sanoman asiakas niin monen tuotteen osalta. Sanomalla on osaamista ja rahaa pyörittää radioita

      • Anonyymi

        Tottakai olet. Melkein uskottava omakehu suoraan sanomatalosta.


    • Anonyymi

      Toisin sanoen aivan täyttä pelleilyä tuo kevyt kanavan touhu. Se pitäisi kyllä mennä niin, että taajuudet uuteen hakuun, jos ei kerran ole mitään meininkiäkään aloittaa omaa radiotoimintaa.

      • Anonyymi

        Lupa pois vaan. Neloselta pitäisi karsia aluksi 5 radiota pois, jotta Suomikin palaisi taas markkinatalouden suuntaan. Sitähän se ei enää ole, jos pian ei ole radionkaan puolella kuin pari toimijaa.


    • Anonyymi

      Eikö Harjuayhtään hävetä? Muistelen, että valehdellut kaikissa toimilupahakemuksissaan. Silti ministeriö antaa tälle bulvaanille lupia. Ollaan perustamassa vaikka ja mitä ihmeellistä radiotaajuuksille. Jos ei radio sitten ole pelkkä tietokone komeron nurkassa, niin Nelonen (ennen Bauer) saa verkot käyttöönsä.

      • Anonyymi

        Jokaisen radion nurkassa on tietokone pyörittämässa asemaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokaisen radion nurkassa on tietokone pyörittämässa asemaa.

        Kirjoittaja mainitsi "pelkkä tietokone". On olemassa näitä kengännauhabudjetilla pyöritettäviä radioita, joissa on pelkkä tietokone. Ei uutisia, ei juontoja koska se maksaa liikaa.


    • Anonyymi

      aik surkeeta toimintaa kevyt kanavalta ja sanomatilta, kevyt kanava- kanan asialla

      • Anonyymi

        Sanoman radiot ovat tylsää kuunneltavaa. Ei mitenkään omalaatuisia.


    • Anonyymi

      Toimilupa on haettu siten, että sen erityisenä kohderyhmänä ovat venäjänkieliset ja ukrainankieliset. Tämä on törkeä vedätys ja osoitus siitä, että kaikki menee läpi ministeriössä, mitä vain sinne keksii syöttää.

      • Anonyymi

        Harju sai joskus aiemminkin luvan samanlaisella hakemuksella. Mukamas oli tarkoitus tehdä venäläisille turisteille ohjelmaa. 10 vuotta vanha hakemus taisi olla edelleen tallessa jonka vain copypastella lähetti ministeriöön. Ehkäpä ministeriössäkin tiedettiin, että nämä luvat menevät ja annetaan Neloselle. Siksi muita taajuuksia ei edellisellä kierroksella taidettu antaa Neloselle. Kieroa on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6333
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      336
      5339
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      165
      5030
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      140
      4824
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4060
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2566
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2348
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2217
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1952
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      224
      1764
    Aihe