R-äänne

äiti taas

Poikamme, 4-vuotias, puhuu kaikinpuolin hyvin ja sanavarasto on laaja. Ainoastaan R-äänne on hukassa. Miten sitä voisi opettaa? Onko mitään leikkiä tms.?
Vinkkejä, kiitos!!

13

11736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5n äiti

      Meillä 6v aikoinaan "hukkasi" ärrän. Puheopettajalla kävi tasan YHDEN kerran ja näillä opeilla ärrä löytyi.
      Ärrä sanasta korvattiin d:llä (kieli menee samalla lailla kummassakin).

      Kii kii kidkko. Kidkko kidkko kidkko.
      Maa maa madkka. Madkka madkka madkka.

      Höpöttele näitä niin, että lapsi alkaa toistaa niitä kanssasi. Meillä ainakin poika yht'äkkiä vaan vaihtoi deen ärräksi.
      Kerro meillekin kuinka puheopetus sujuu!

    • sieltä saat varmasti apua

      Kävimme pojan kanssa aina kerran kuussa puheterapeutin luona ja saatiin kivoja monisteita aina mukaan (leikkejä, pelejä jne) Toki niitä voi tehdä itsekin, mutta heillä on varmasti parhaat tiedot, ideat ja matskut. En tiedä lähettävätkö kotiin asti, mutta hakemalla varmasti saat.

    • salmiakki

      Meillä sai poika juuri 5v.-neuvolassa R:n ääntämisohjeita. Siinä lapussa oli mm. että kannattaa äännellä dan-dan-dan, dön-dön-dön, din-din-din... jne. Kieltä kannattaa pyöritellä, "maalata" kielellä kitalakee ja sen sellaista. Neuvolan täti sano vain tyyliin että "jos joskus viitsitte harjoitella..." Vuoden päästä vasta kuulemma otetaan syyniin tarkemmin, jos ei siihen mennessä R luonnistu.

    • anya

      Meillä kaksi vanhinta lasta kävi alle kouluikäisenä puheterapeutilla ärrävian takia, mutta vasta koulun erityisopettajan tunneilla he oppivat ärrän ääntämään. Keskimmäisen ärräopetus aloitettiin vasta koulussa. Neuvolasta häntä ei lähetetty edes käymään puheterapeutin luona. Yksi taas oppi r:n 4-vuotiaana omia aikojaan. Hän äänsi r:n aluksi d:ksi, ja sitä kautta löytyi oikea ääntämispaikka ja pikkuhiljaa r:n tärinäkin. Pitääkö lapsen nykyään osata ärrä ennen kouluikää? Meillä on kunnan puheterapeutille niin pitkät jonot, että mielellään lykkäävät ärräopetuksen koulun ja kodin vastuulle. Ei siellä puheterapiassa meidän lapset tosiaan noilla d-harjoituksilla oppineet, mutta niillä teidän kannattaa yrittää.

      • äiti, Hki

        Meillä ainakin 5v lapsi käy puheterapeutilla muiden kirjaimien takia. Puheterapeutti ei puutu R- ja S-kirjaimiin tässä vaiheessa. Kuulemma sitten vasta pitää "huolestua" jos niitä ei kouluikään mennessä itsestään ilmesty.


      • Tapiiri
        äiti, Hki kirjoitti:

        Meillä ainakin 5v lapsi käy puheterapeutilla muiden kirjaimien takia. Puheterapeutti ei puutu R- ja S-kirjaimiin tässä vaiheessa. Kuulemma sitten vasta pitää "huolestua" jos niitä ei kouluikään mennessä itsestään ilmesty.

        Asun Espoossa ja meillä poika on menossa ens viikolla puheterapiaan nimenomaan R-vian takia. Poika puhuu/ääntää kaikki muut paitsi ei R-kirjainta. Poika on 5 v ja menee kesän jälkeen eskariin.


      • äiti, Hki
        Tapiiri kirjoitti:

        Asun Espoossa ja meillä poika on menossa ens viikolla puheterapiaan nimenomaan R-vian takia. Poika puhuu/ääntää kaikki muut paitsi ei R-kirjainta. Poika on 5 v ja menee kesän jälkeen eskariin.

        Taitaa käytäntö vaihdella kaupungeittain ja jopa ihan puheterapeutista riippuen.

        Meille sanottiin 5-vuotiaasta tosiaan, että R:llä ja S:llä ei ole vielä kiire. Tosin meidän 5v ei olekaan menossa vielä eskariin vaan vasta vuoden päästä. Voi olla että asiaan puututaan kuitenkin eskarivuoden aikana, tai sitten vasta ekalla luokalla.


      • Tapiiri
        äiti, Hki kirjoitti:

        Taitaa käytäntö vaihdella kaupungeittain ja jopa ihan puheterapeutista riippuen.

        Meille sanottiin 5-vuotiaasta tosiaan, että R:llä ja S:llä ei ole vielä kiire. Tosin meidän 5v ei olekaan menossa vielä eskariin vaan vasta vuoden päästä. Voi olla että asiaan puututaan kuitenkin eskarivuoden aikana, tai sitten vasta ekalla luokalla.

        Minä ajattelin että vien mielellään jo nyt että poika osaa sitten kouluun mennessä sanoa R-kirjaimen ei ainakaan sen takia kiusata. Lapsethan ovat joskus aika julmia. Meillä mainittiin 5 v neuvolassa asiasta ja silloin sovittiin että kerron asiasta tarhassa ja tarhan hoitaja sitten sanoi minulle että vois varmaankin varata jo aikaa puheterapeutille. 5 v neuvolassa käytiin vajaa vuosi sitten eli sen aikaa asia ollut hautumassa.


    • mä.

      Ei kiirettä, itsellä r-opetus oli vasta koulussa.

      rrrrrrrrrr-päristely ja kielen oikeaan asentoon pistäminen on hyviä. Tässä saattaa kyllä mennä vikaan, jos opettaa ensin väärin ja terapeutti sitten myöhemmin joutuu korjaamaan tuon. Helpointa apua on kehua, kun 'r' menee oiken!

      Muistanpa sellaisen shampanjavispilän tapaisen härvelin, joka oli kylläkin kyhätty sähköhammasharjoista. Sitä tungettiin suussa oikealle paikalle (missä kielen pitäisi olla r-äänteen aikana).

    • äitee +4

      noi den-den ja sen sellaiset perustuu siihen että lapsen kieli nousee d:ssä samaan paikkaan kuin r:ssä. se on siis oikeastaan kielijumppaa. neuvolasta pitäisi saada ohjeet kyllä kun 5v tarkastukseen menette. tuossa iässä ei vielä kannata.

      puheopetus on aika vaarallista tehdä ilman taitoa. nuo jumppaohjeet ok, mutta usein aletaan opettaa lasta sanomaan Ruusu tms eli korostetaan sitä r-kirjainta. se vaan ei toimi niin ja hommasta voi olla enemmän haittaa kun hyötyä kun lapsi oppii sanomaan kirjaimen väärin.. siis odota vielä ja sitten ohjeilla ja sitten ammattilaiselle oppiin. yleensä tuon oppii nopeasti kun aika on kypsä eli alaluokilla... puheterapiaan saa ueimmilla paikkakunnilla lähetteen vasta useammasta puutoksesta ja eskareissa voi muuten olla r-koulu eli siellä harjoitellaan ryhmässä (ei monella paikkakunnalla kylläkään)

      • äiti kans

        meillä poika 4.5v oppi pari viikkoa "ärrän" ihan ite...oltiin kyllä yritetty opettaa sitä aikaisemmin mutta kun yksinkertaisesti se ei sitä tajunnut. Niinpä annoimme asian olla kunnes yhtenä päivänä traktorileikin yhteydessä poika äänsi "rönn rönn rönn..." Siitä lähtien ärrä on tullut kaikissa sanoissa oikein, hieman ehkä korostettuna kyllä.


      • äitee +4
        äiti kans kirjoitti:

        meillä poika 4.5v oppi pari viikkoa "ärrän" ihan ite...oltiin kyllä yritetty opettaa sitä aikaisemmin mutta kun yksinkertaisesti se ei sitä tajunnut. Niinpä annoimme asian olla kunnes yhtenä päivänä traktorileikin yhteydessä poika äänsi "rönn rönn rönn..." Siitä lähtien ärrä on tullut kaikissa sanoissa oikein, hieman ehkä korostettuna kyllä.

        kaikki ajallaan ja tuossa yhteydessä korostus ihan ok koska se on lapsen tekemää ei opetettua. se on pääasia että ärrä pärisee ja tärisee kieli hammaskaaren takana "kitalaessa" ja mitä komeammin sitä parempi!!


    • ärrä löytyi

      Meilläkin pojalla oli är hukassa 6 vuotiaaksi asti, ja käytiin puheterapeutilla, ei apua. Sitten vaan yhtäkkiä, kesällä juuri ennen kouluun menoa, är tuli ihan itsestään ja puhe oli ihan selvää! Että eipä huolta mitiä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      258
      4901
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      467
      3479
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      16
      2516
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2136
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1323
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1256
    7. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      83
      1145
    8. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1133
    9. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1065
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      996
    Aihe