ford teg

morjens!
Niin olen hankkinut vm.74 olevan Ford Teg metsäkoneen. Traktoreitten kanssa olen vehtaillut jo ennenki. Ajattelin että täältä löytyy varmaan kokeneempia ford-miehiä jotka osaavat kommentoida esim.fordin tekniikkaa. Kone on mielestäni yllättävän hyväkuntoinen ikäisekseen. Tekniikan puolesta kiinnostukseni koskee lähinnä sitä että mistä ford malleista osat ovat vaihtokelpoisia tähän 74:een tegiin? Esim.perä,vaihdelaatikko,moottori?
55368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni tuo teg on rakennettu Ford 5000 myöhemmin 6600/6700 mallin pohjalle moottorin ja voimansiirtolaitteiden osalta.Jos heikkoja kohtia voisi sanoa, on yksi ainakin tuo putkettomuus moottorissa, syllinterit on työstetty suoraan lohkoon.Jos on jäähdytysnesteiden vaihtoväli päässyt venähtämään, on saattanut korroosio tehdä tuhojaan ja voi tulla syöpymä syllinteriin, jolloin menevät nesteet ja öljyt sekaisin.Noita moottoreita voi kuitenkin putkittaa, jolloin niistä tulee Perkinsin lailla kuivaputkikoneita.

Äänestä
  • Olet oikeassa tämä teg on 5000 mallista värkätty Ruotsissa metsäkoneeksi. Kuormain on Granabin,kärry suomalainen Marttini. Joku edellisistä omistajista on riisunut hehkuvärkit tegistä pois. Osaatko kertoa mistä tulee polttoaineputki hehkutulpalle? Niin ja Massikassa kun ei ole tuota pakkosyöttönappia, niin mitä virkaa tuolla pakkosyötöllä oikeastaan on? Entäpä mitä mieltä olet kestääkö vetoakselit jos vaihdan 30" renkaat 34" tuumaisiin?

    Äänestä

  • ferkumies kirjoitti:

    Olet oikeassa tämä teg on 5000 mallista värkätty Ruotsissa metsäkoneeksi. Kuormain on Granabin,kärry suomalainen Marttini. Joku edellisistä omistajista on riisunut hehkuvärkit tegistä pois. Osaatko kertoa mistä tulee polttoaineputki hehkutulpalle? Niin ja Massikassa kun ei ole tuota pakkosyöttönappia, niin mitä virkaa tuolla pakkosyötöllä oikeastaan on? Entäpä mitä mieltä olet kestääkö vetoakselit jos vaihdan 30" renkaat 34" tuumaisiin?

    Tulipa vaan mieleeni, että MUISTAAKSENI normi 5000:ssa imusarjan hehkun löpöputki tulee suuttimien ylivuotoputkista. Eli kun suuttimien välillä on ylivuotoputket, niin etummaisen pytyn suuttimesta lähtee ylivuotoletku pieneen säiliöön, ja siitä Thermostartille. Ja pakkosyöttöhän on aivan ehdoton väline, sammutin sisään, käsikaasu täysille ja nappi pohjaan, niin luulis lähtevän...

    Äänestä

EN MIE TIIJJÄ

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ferkumies fordin puikoissa kirjoitti:

morjens!
Niin olen hankkinut vm.74 olevan Ford Teg metsäkoneen. Traktoreitten kanssa olen vehtaillut jo ennenki. Ajattelin että täältä löytyy varmaan kokeneempia ford-miehiä jotka osaavat kommentoida esim.fordin tekniikkaa. Kone on mielestäni yllättävän hyväkuntoinen ikäisekseen. Tekniikan puolesta kiinnostukseni koskee lähinnä sitä että mistä ford malleista osat ovat vaihtokelpoisia tähän 74:een tegiin? Esim.perä,vaihdelaatikko,moottori?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu