Terveydenhuollon puhelinpalvelu ei pelaa.

Anonyymi-ap

Minulla on vanha Nokia, jossa on vain puhe ja tekstarit. Yritin soittaa terveyskeskukseen. En päässyt valikossa eteenpäin, juutuin "paina ykköstä" kohtaan.
Oli pakko kävellä terkan neuvontaan ja istua siellä 40 minuuttia, että sain asiani hoidettua. Yritin 5 kertaa.

Kuulemma muillakin karvalakkimallin käyttäjillä on ollut samaa vaikeutta. Lääkäriaikaa ei saa varattua enää vanhalla puhelimella, kun ei voi jättää terkkaan soittopyyntöä varauksen tekemiseksi. Kun siellä on se monivalinta vastassa. Siitä ei ole tiedotettu. Miksi näin käy?

Vanha sukulaiseni ei pysty liioin käyttämään sitä monivalintaa, huono kuulo ja ikä estää. Tekstiviestejäkään hän ei pysty lukemaan. Meille pitäisi olla eri numero, josta pääsee suoraan puheisiin jonkun kanssa. Kun viimein sain jonkun langan päähän, hän lupasi yhdistää ja puhelu katkesi.

Uusia reseptejä ei luonnollisesti liioin saa netin kautta. Olisin tarvinnut tietyn rokotteen.

Olen jättänyt palautteen netitse terveystoimeen.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omalla nokialaisellani pääsee ainakin täällä Helsingissä terveysasemalle painelemalla ohjeiden mukaisesti pyydettyjä numeroita. Ehkä eri puolilla maata on käytössä erilaisia järjestelmiä.

    • Anonyymi

      Kyllä pelaa kaikilla puhelimilla

    • Anonyymi

      Kuulostaa oudolta, sillä kyllähän perusluureissa numerropainikkeet toimivat, sillä eihän niillä muutoin voisi soittaakaan.

      Mikäli vanhalla luurilla pääsee ylipäätään soittamaan, niin kyllähän ne valikkojen numeroiden painamisien tulisi toimia, eivät liene verkkoteknologiaan sidottuja (2G - 3G - 4G - 5G) ?

      Mutta onhan tuollainen tilanne kiusallinen, joskaan avaaja ei kertonut Nokia-puhelimen mallia.

      Olisiko jotakin kaveria jolla olisi hieman uudempi perusluuri jolla voisi samaa testata. Mikäli uuden Nokian perusluurin tarvitsisi hommata, niin ne eivät paljoa maksa, niin asiat helpottuisivat, mikäli kapulasta kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7119
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      119
      6488
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5568
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      62
      5540
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    7. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5265
    8. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5234
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4646
    Aihe