LP soitin on hifistin numero yksi suosituin ohjelma lähde.
Numero kakkosena tule Dac.
Ja numero kolmosena CD soitin.
Ja numero nelosena Strimeri.
Nämä on nämä ohjelma lähteet mitä hifistit nykyän käyttä ja se on kiistaton että LP soitin on suosituin ohjelma lähde ja Dac toiseksi suosituin ohjelma lähde.
Ja monella hifisteillä on vain nämä mutta nillä voi olla myös CD soitin ja Strimeri mutta näiden välillä on tasaväkistä ja se vaihtele missä järjestyksessä nämä kaksi vimeistä ovat.
LP soitin hifistin suosituin ohjelma lähde.
12
265
Vastaukset
- Anonyymi
Hifi harrastus ukkontu eli suurin osa hifi harrastajista on vanhoja ukkoja sen takia LP soitin on numero yksi ohjelma lähde.
Mutta nämä nuoremmat hifi harrastajat on varman numero yksi ohjelma lähde Dac.
Ja numero kaksi ohjelma lähde Strimeri eikä näillä nuoremailla hifi harrastajilla ole CD soitinta vaan ne soitta CD levyt pelikonsolilla tai läppärillä. - Anonyymi
LP levy on häviötöntä sen takia jotkut nyös nuoremmat hifi harrastajat tykkä LP levyistä.
Digitalinen vastine on Loseless eli häviötöntä.
Jatkuvasti hifi harrastajat käyvät kiista sittä kumpi näistä on parempi.
Mutta jos kaiuttimet on tehty LP levy kuntelua varten niin nissä on paketti kaiuttimien diskantit että ei LP levyn diskantti virhet huoma muiltta osin kaiutin on hifi tasoa.- Anonyymi
LP ei ole häviötön..
- Anonyymi
En ole koskaan nähnyt LP-soitinta. Itselläni on vuodesta 1958 alkaen ollut vinyylilevysoitin, jolla voi soittaa singlejä, EP- ja LP-levyjä. Miksi kukaan valmistaja tekisi soittimen, jolla voi soittaa vain LP-levyjä? Ostajat olisivat harvassa!
- Anonyymi
Putki vahvari ja LP soitin on monen hifistin unelmien täyttymyys.
LP soitin on sama kun vinyli soitin eli tarkoitta sama asia LP on lyhenne Long Play. - Anonyymi
Magnat Transpuls 1500 kaiuttimet ovat ulkomailla sannut sekä testeissä että käyttäjilttä paljon hyviä arvosteluja ja se on yksi niistä suosituimista kaiuttimista ja ulkomailla hifi harrastajat ottavat kyseiset kaiuttimet vakavasti esim youtube löyty videoitta vaikka kuinka.
Mutta Suomalaisten mielestä ne on pahinta kuura mitä voi osta.
Miksi kyseiset kaiuttimet on sannut Suomessa niin huono maine?
Ulkomailla on kymmenen kerta enemään hifi harrastajia väestömäärän suhteutettuna kun Suomessa että kyllä ulkomailla on enemään kokemuusta hifi harrastuksesta kun suomessa.
Että kunnelkka nittä ulkomalaisia hyvä arvosteluja mitä ne on sannut testeissä ja käytäjilttä.
Ja älkä kunnelkon nittä suomalaisia mitä väittä että ne on pahinta kuura mitä voi osta koska se väitte on Suomalaista propaganda eikä perustu faktoihin.
Mutta se kaiutin ei ole pelkkä bile rasia. - Anonyymi
JBL on ihan ok ääni matka kaiuttimeksi eli niin hyvä kun matka kaiutin saa kuuluman ulkona sinä on basso korostus että bassot kuulu ulkona kun ulkona pitä olla enemään energia että bassot kuulu mutta ääni on niin hyvä kun saa kuuluman ulkona mutta monella on sellainen makuasia että bassoa on aika reilusti kun kuntele sisällä mutta se on maku asia eikä ole mikän vika mutta se ei ole mikän neutrali kaiutin vaan se elävyittä muusikki bassolla että on kiva kunnella mutta se ei ole mikän neutrali ääni analyysi työkalu mutta ei se ole sellaiseksi tehty.
- Anonyymi
Katsoka noitta youtube videoitta ja oheislaittet että kuinka vakavasti ulkomalaiset hifi harrastajat ottavat Magnat Transpuls 1500 kaiuttimet.
Ne on täysin salaonki kelpoiset niin kun mitkä tahansa hifi kaiuttimet eli mitä pahinta kuura mitä joku voi osta ne ehdottomasti ei ole.
Mutta käy ne myös bilesin myös mutta pelkkä bile rasia ne ei ole. - Anonyymi
Juu mistä tahansa hifi liikestä kun osta niin se on laatua esim Hifistudio ja nittä on vaikka kuinka paljon mutta kanatta osta likestä mitä on omalla paikakunalla koska se on palvelua kun saa apua lähelttä että kanatta tuke oman paikakunnan hifiliike ja kun minä olen aasunut Vaasasa niin olen ostannut Vaasalaisesta Next Level Audio ja nyt kun aasun Pietarsaari missä ei ole oma hifiliikettä niin Vaasalainen Next Level Audio on lähellä eli tue sittä myös sittä varten että pidän sen elossa jos joskus muutan takasin Vaasan mutta myös siksi että sielttä saa hyvä palvelua ja kun ne tunte minut niin ne tietä mitä minä toivon ja haluan mutta toi on vain yksi esim tue oman paikkakunnan hifiliike saat palvelua lähelttä ja ne tunte sinut ja tietä mitä haluat ja mikälaisia mieltymyksiä ja toivomuuksia sinulla on mutta kun osta hifiliikestä niin sielttä löyty paljon laadukaitta tuotteitta esim Magnat Transpuls 1500 tai Jbl matka kaiuttimia.
- Anonyymi
Aloittaja ei oikein ymmärrä kirjoitettua suomea, mutta yrittää parhaan kykynsä mukaan sellaista tuottaa.
- Anonyymi
Meilläpäin sitä sanotaan vinyylisoittimeksi, alunperin vain levysoittimeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914351Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483817PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1631492Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691464En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O131330Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn471251Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81001Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45928En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93783