LP soitin on hifistin numero yksi suosituin ohjelma lähde.
Numero kakkosena tule Dac.
Ja numero kolmosena CD soitin.
Ja numero nelosena Strimeri.
Nämä on nämä ohjelma lähteet mitä hifistit nykyän käyttä ja se on kiistaton että LP soitin on suosituin ohjelma lähde ja Dac toiseksi suosituin ohjelma lähde.
Ja monella hifisteillä on vain nämä mutta nillä voi olla myös CD soitin ja Strimeri mutta näiden välillä on tasaväkistä ja se vaihtele missä järjestyksessä nämä kaksi vimeistä ovat.
LP soitin hifistin suosituin ohjelma lähde.
17
330
Vastaukset
- Anonyymi
Hifi harrastus ukkontu eli suurin osa hifi harrastajista on vanhoja ukkoja sen takia LP soitin on numero yksi ohjelma lähde.
Mutta nämä nuoremmat hifi harrastajat on varman numero yksi ohjelma lähde Dac.
Ja numero kaksi ohjelma lähde Strimeri eikä näillä nuoremailla hifi harrastajilla ole CD soitinta vaan ne soitta CD levyt pelikonsolilla tai läppärillä. - Anonyymi
LP levy on häviötöntä sen takia jotkut nyös nuoremmat hifi harrastajat tykkä LP levyistä.
Digitalinen vastine on Loseless eli häviötöntä.
Jatkuvasti hifi harrastajat käyvät kiista sittä kumpi näistä on parempi.
Mutta jos kaiuttimet on tehty LP levy kuntelua varten niin nissä on paketti kaiuttimien diskantit että ei LP levyn diskantti virhet huoma muiltta osin kaiutin on hifi tasoa.- Anonyymi
LP ei ole häviötön..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
LP ei ole häviötön..
Häviöllinen/Häviötön (Lossy/Lossless) liittyy digitaaliseen signaaliin. LP levy on analoginen äänilähde.
- Anonyymi
En ole koskaan nähnyt LP-soitinta. Itselläni on vuodesta 1958 alkaen ollut vinyylilevysoitin, jolla voi soittaa singlejä, EP- ja LP-levyjä. Miksi kukaan valmistaja tekisi soittimen, jolla voi soittaa vain LP-levyjä? Ostajat olisivat harvassa!
- Anonyymi
Levysoitin on laite, jolla voidaan toistaa 33⅓, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä "äänilevyjä". Joskus levysoittimesta käytetään myös muita nimityksiä.
- Anonyymi
Putki vahvari ja LP soitin on monen hifistin unelmien täyttymyys.
LP soitin on sama kun vinyli soitin eli tarkoitta sama asia LP on lyhenne Long Play. - Anonyymi
Magnat Transpuls 1500 kaiuttimet ovat ulkomailla sannut sekä testeissä että käyttäjilttä paljon hyviä arvosteluja ja se on yksi niistä suosituimista kaiuttimista ja ulkomailla hifi harrastajat ottavat kyseiset kaiuttimet vakavasti esim youtube löyty videoitta vaikka kuinka.
Mutta Suomalaisten mielestä ne on pahinta kuura mitä voi osta.
Miksi kyseiset kaiuttimet on sannut Suomessa niin huono maine?
Ulkomailla on kymmenen kerta enemään hifi harrastajia väestömäärän suhteutettuna kun Suomessa että kyllä ulkomailla on enemään kokemuusta hifi harrastuksesta kun suomessa.
Että kunnelkka nittä ulkomalaisia hyvä arvosteluja mitä ne on sannut testeissä ja käytäjilttä.
Ja älkä kunnelkon nittä suomalaisia mitä väittä että ne on pahinta kuura mitä voi osta koska se väitte on Suomalaista propaganda eikä perustu faktoihin.
Mutta se kaiutin ei ole pelkkä bile rasia. - Anonyymi
JBL on ihan ok ääni matka kaiuttimeksi eli niin hyvä kun matka kaiutin saa kuuluman ulkona sinä on basso korostus että bassot kuulu ulkona kun ulkona pitä olla enemään energia että bassot kuulu mutta ääni on niin hyvä kun saa kuuluman ulkona mutta monella on sellainen makuasia että bassoa on aika reilusti kun kuntele sisällä mutta se on maku asia eikä ole mikän vika mutta se ei ole mikän neutrali kaiutin vaan se elävyittä muusikki bassolla että on kiva kunnella mutta se ei ole mikän neutrali ääni analyysi työkalu mutta ei se ole sellaiseksi tehty.
- Anonyymi
Katsoka noitta youtube videoitta ja oheislaittet että kuinka vakavasti ulkomalaiset hifi harrastajat ottavat Magnat Transpuls 1500 kaiuttimet.
Ne on täysin salaonki kelpoiset niin kun mitkä tahansa hifi kaiuttimet eli mitä pahinta kuura mitä joku voi osta ne ehdottomasti ei ole.
Mutta käy ne myös bilesin myös mutta pelkkä bile rasia ne ei ole. - Anonyymi
Juu mistä tahansa hifi liikestä kun osta niin se on laatua esim Hifistudio ja nittä on vaikka kuinka paljon mutta kanatta osta likestä mitä on omalla paikakunalla koska se on palvelua kun saa apua lähelttä että kanatta tuke oman paikakunnan hifiliike ja kun minä olen aasunut Vaasasa niin olen ostannut Vaasalaisesta Next Level Audio ja nyt kun aasun Pietarsaari missä ei ole oma hifiliikettä niin Vaasalainen Next Level Audio on lähellä eli tue sittä myös sittä varten että pidän sen elossa jos joskus muutan takasin Vaasan mutta myös siksi että sielttä saa hyvä palvelua ja kun ne tunte minut niin ne tietä mitä minä toivon ja haluan mutta toi on vain yksi esim tue oman paikkakunnan hifiliike saat palvelua lähelttä ja ne tunte sinut ja tietä mitä haluat ja mikälaisia mieltymyksiä ja toivomuuksia sinulla on mutta kun osta hifiliikestä niin sielttä löyty paljon laadukaitta tuotteitta esim Magnat Transpuls 1500 tai Jbl matka kaiuttimia.
- Anonyymi
Aloittaja ei oikein ymmärrä kirjoitettua suomea, mutta yrittää parhaan kykynsä mukaan sellaista tuottaa.
- Anonyymi
Meilläpäin sitä sanotaan vinyylisoittimeksi, alunperin vain levysoittimeksi.
- Anonyymi
DAC ei ole mikään lähde, vaan muunnin, joka muuntaa digitaalisen signaalin analogiseksi (Digital Audio Converter).
- Anonyymi
DAC eli digitaali-analogimuunnin on laite, joka muuntaa digitaaliset äänisignaalit (kuten FLAC-, MP3-tiedostoista tai CD-levyiltä tulevat signaalit) analogisiksi signaaleiksi, joita analogisesti vahvistimet ja sitten kaiuttimet ja kuulokkeet voivat käyttää äänen tuottamiseen.
Esim. useimmat CD-soittimet sisältävät DAC:in, joka muuntaa CD-levyllä olevan digitaalisen signaalin analogiseksi, josta se viedään RCA-kytkennän kautta vahvistimelle. Jos CD-laite ei sisällä sisäistä DAC:ia, niin sitten pitää olla oma erillinen DAC ennen vahvistinta.
Jotkut käyttävät myös CD-soittimen ja vahvistimen välissä erillistä DAC-laitetta, eli signaali otetaan digitaalisesta liitännästä pihalle CD-soittimesta DAC-laitteelle ja siitä sitten vahvistimelle. Näin tehdään, vaikka CD-soitin sisältää DAC:in. Halutaan vain käyttää "parempaa" DAC-piiriä välissä.
On myös "kannettavia" DAC-laitteita, joita käytetään esim. älylaitteiden kanssa. Tällainen kannettava DAC kytketään älypuhelimen USB-porttiin ja kuulokkeet sitten piuhalla DAC-laitteeseen. - Anonyymi
^ Lisäys: Mikäli DAC sisältää kytkentämahdollisuuden kuulokkeille, niin se sisältää sitten myös pienen vahvistimen, että jaksaa puskea signaalia kuulokkeisiin. Kuulokkeita on tosin monenlaisia, eivätkä pienet vahvistimet välttämättä jaksa "ajaa" kovin tehovaativia kuulokkeita. Tämäkin on myös syytä huomioida.
- AnonyymiUUSI
Digitekniikka menee fossiileilta yli hilseen, joten turvaudutaan jo lapsuudesta tuttuihin, suhiseviin LP-levyihin ja C-kasetteihin.
Eihän ne pärjää dynamiikaltaan yms. CD:lle, mutta sihinä ja suhina luo tunnelmaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567825Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635405Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515303Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082349Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41241Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko451006