Pyörä EN500 -91 ja toisiohihna kiljuu 2 päällä ajettaessa aika pahasti. Yksin ajaessa vain vähän. Hihnan tiukkuus pitäisi olla oikea, samoin linjaus. Johtuiskohan siitä, että hihnapyörät ovat kuluneet? Jos takimmaisen hihnapyörän laakeri olisi väljä, niin sehän päästäisi hihnan liikkumaan liikaa päittäin ja linjaus muuttuisi? Niin ja pyörällä on ajettu 19tmailia, mittarin mukaan. Kokemuksia & vinkkejä, kiitos.
en500 hihna vinkuu
7
2082
Vastaukset
- jomppe
Sama pyörä,sama ikä ja samanlailla pitää ääntä itsellänikin. Paljon en tosin ole 2päällä ajanut.
- vikaakin löytyi
Löytyi sitten ainakin yksi syy remmin vinkumiseen, takahihnapyörän laakeri on ainakin väljä. Pitänee vaihtaa viikonloppuna ja samalla myös pyöränlaakerit. Remmi kestää kuulemma 40tkm, jonka jälkeen alkaa ääntämään. Uusi maksaa 400e!!! :-o.
- vulcanraider
Hei, vinkuminen loppui, kun vaidoin etuhihnapyörän, oli väljä vaihteiston akseliin nähden ja pääsi liikkumaan päittäisessä ja vedonsuuntaisessa liikkeessä. Jos hihnan vinkuminen on häiritsevää, kannattaa hihnapyörä uusia, niitä on kuulemma hajonnut ihan sille tasolle, että välillä on jääty.
- vulcanraider
Kattelin uudestaan hihnan kireyttä ja taitaa se sittenkin olla enemmän kuin sen 6-12.5mm, joka on 4.5kg voimalla ilmoitettu kireys. Pitääpä kiristää ja laittaa hihnaspraytä, jos vaikka hieman hiljenisi.
- Jomppe
"jenkkimallin" en , tuli vaan mieleen tuosta mailimittarista ja nimimerkistäsi. Itselläni 34 tkm ajettu Saksasta aikoinaan tuotu
- vulcanraider
Jomppe kirjoitti:
"jenkkimallin" en , tuli vaan mieleen tuosta mailimittarista ja nimimerkistäsi. Itselläni 34 tkm ajettu Saksasta aikoinaan tuotu
...jenkeistä tuotu 2001. Tiedä sitten tuosta ajomäärästä...Hyvin toimii muuten paitsi se kuminauhan vinkuminen. Eturengas ja takaiskarit pitäs uusia, on aika löysät 2 päällä, vaikka jäykkyys on asennossa 5.
vulcanraider kirjoitti:
...jenkeistä tuotu 2001. Tiedä sitten tuosta ajomäärästä...Hyvin toimii muuten paitsi se kuminauhan vinkuminen. Eturengas ja takaiskarit pitäs uusia, on aika löysät 2 päällä, vaikka jäykkyys on asennossa 5.
Olisiko tietoa mistä saisi LTD 454 isomman etuhihnapyörän, alkaa harmittaa se pienen koneen vinkuminen isoilla teillä. kai se jaksaisi mennä vaikkei ihan 6000 kierrosta olisikaan satasen vauhdissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142066
- 1161685
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?431541Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91477Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161211023Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949