Tilasin netistä samanaikaisesti 3 tele finlandin liittymää. Sim-kortit tulivat melkein viikon viiveellä. Yhteen liittymään tuli ilmoitus että numeron siirto tapahtuu kohta ja kahteen muuhun liittymään ko. tekstiviestejä ei ole tullut vieläkään vaikka haettu jo viikko sitten postista. Olenko nyt ymmärtänyt oikein että vanha sim-kortti lakkaa toimimasta kun uusi telefinlandin toimii ? Kauanko tässä nyt sitten vielä kuluu aikaa ?
Numeronsiirto
5
1050
Vastaukset
- Olet
ymmärtänyt oikein. Saat vielä uuden tekstiviestin, jossa kerrotaan ajankohta koska numeron siirto tapahtuu (esim. 24.5 klo.12.59). Tuolloin vanha sim-korttisi sulkeutuu ja numeron siirto alkaa. Tällöin vaihdat uuden simin puhelimeen. Varaudu n. 15-20min. viiveeseen (ilmoittaa sim-kortti ei rekisteröity)tms. Sammuta/käynnistä puhelin välillä.
Kannattaa myöskin olla toisen puhelimen äärellä, sillä joskus numeron reitityksissä on jotain ongelmia. Jos numeronsiirtäminen siis kestää turhan kauan, soita asiakaspalveluun, kytkevät sen toimintaan välittömästi.
Numeron siirtymä siitä kun olet sim-kortit noutanut postista, tapahtuu viimeistään n. kahden viikon sisällä. Odota vaan rauhassa, kyllä toisiinkiin liittymiin viestit siirrosta tulee piakkoin. Sim-korttien postitus yleensä n.10pv. joten viikon viive on aivan normaalia. - hhh
siinä kestää. itselläni taisi mennä n. 1,5 vkoa että tuli sim-kortti ja siitä vielä viikko, että liittymä kytkettiin päälle.
lähettävät kyllä tekstiviestejä kun numeronsiirto on hoidettu ja muuta vastaavaa.- kestää
Numsi kestää tällä hetkellä n. 15 arkipäivää.
- Asiakaspalvelusta
Muista myös tämä, telefinlandilla on ainut maksullinen asiakaspalvelu.
Mikäli siis soitat siihen, maksat puheluistasi jo ennen liittymän avausta, vaikka soittaisit sillä ainoalla aukiolevalla.
Uskomatonta, että jollekkin noi ruotsalaiset huijausjutut vaan kelpaa.- kelpaa
Mitä sitten vaikka aspa maksaa? Itsellä ollut TF viime joulukuulta lähtien, eikä ole tarvinnut aspaan soitella.
Kyllä sen näkee, mikä operaattori hommansa hoitaa. Toista ei voi sanoa esim. DNA:sta joka mulla oli aiemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538253- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404313Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233942Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423430Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353423Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383338- 483113
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492614