Vinkkejä ehtoopuolelle

Anonyymi-ap

Kaipaisin vinkkejä mitä ottaa huomioon kun aikoo pikku hiljaa lopetella oy:n pitoa. Siinä merkityksessä mihin se on aikanaan perustettu. Moni taho tarjoaa apua yrittämisen alkuun/ oy:n perustamiseen mutta harvempi mitä ottaa huomioon siinä elinkaaren loppupäässä. Kokonaan ei ole tarkoitus kuopata, (lopettaa vain tuotanto ja päästää työntekijät eläkkeelle) ja muuttaa toiminta sijoitusyhtiöksi.

Itsellä ikää kohta 50v. Kesätoihin menin jo lapsena alkutuotannon perheyritykseen. Täysi-ikäisenä liityin osakkaaksi ja n 20 v sitten päädyin ostamaan kokonaan firman itselleni. Vuodet vierineet äkkiä. Työ on vienyt mennessään. Nyt alkaa terveys varoittamaan että tahtia pitäisi hellittää. Sikäli tilanne sen sallii, yritys on velaton ja omaa pääomaakin on jäljellä. Lopettamista puoltavat lisäksi mm alan epävarmat näkymät, tuottavan sesonkityövoiman epävarma saanti ja lopputuotteesta saatava hinta pienentynyt vuosi vuodelta.
Haluan päästä tähän alaan sidotusta pakkotahtisuudesta pois, olla kerrankin oman kalenterin piirtäjä. Työntekoa en aio lopettaa, mutta tarkotus olisi kohtuullistaa sen määrää ja keskittyä siihen mikä kiinnostaa ja terveys antaa myöten. Joskus käydä jopa lomalla ilman ettei ole mitään päivystämistä siinä rinnalla.
Saisinko asiallisia vinkkejä jotka ovat suunnittelemassa samaa tai toteuttaneetkin siirtymisen vähän helpommalle?
Jos olet lopettanut yrittämisen, miten elämä lähti rullaamaan/suurimpia havaittuja muutoksia?
Jos lopetit yrittämisen, kaduitko sitä?
Havaintoja/vinkkejä/neuvoja tähän tilanteeseen, kaikki kelpaisi kiitos.

5

308

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse lopettelin rakennusalan yrityksen, tai en itse yritystä vaan ajoin toiminnan alas.
      Kouluttaisin muutama vuosi sitten vähän kevyempään ammattiin, tosin rakennusalalla sekin joten voin käyttää vanhoja suhteita.

      Tosin yritys on ollut lepäämässä vasta puolivuotta mutta kyllä tuntuu hyvältä.
      Ikää tulee ensi kesänä 58 joten oli jo aikakin.
      Nivel ja selkävaivat kiusasivat aika lailla viimeaikoina, nytkin vasemmasta jalasta tunto hävinnyt.

      Eläkeläismökin remontointi ja lasten auttaminen ja tietenkin lastenlasten kanssa touhuaminen niin eihän se tekeminen lopu ihan heti.

    • Anonyymi

      Kiitos, mukava kuulla. Prosessi on ns käynnissä, pitää vielä suunnitella talouspuolta tarkemmin.

      • Anonyymi

        Juu sitä talouspuolta kannattaa miettiä.
        Jos yrityksessä ei ole tuloja ja ajattelit maksaa itselle palkkaa niin vero nousee suhteettoman kalliiksi.
        esim. 27% tulovero + 20% yhteisövero = 47%
        Osinko jää pikkuisen halvemmaksi mutta sitäkään ei voi määrättömästi maksaa.

        Yksi tapa on erinäisillä kikkailuilla siirtää tuloja seuraavaan tilikauteen jolloin voi maksaa "voitosta" oman palkan.


    • Anonyymi

      Sijoitusyhtiöksi jos meinaa muutos on periaatteessa nelijalkaisilla hankkimisen muuntaminen kaksijalkaisilla hankkimiseksi, siinä saattaa joutua perehtymään asiaan jos toiseenkin ja aiempaakin enemmänkin saadakseen tuottoa rahamarkkinoilla hankkiakseen. Kaikkineen jos funtsailee tuota asiaa niin onhan se paljonkin monimutkaisempaa hommaa kuin pelkkä lehmienlypsäminen päivästätoiseen..

    • Anonyymi

      Kukapa sanoi että olen eläinten kanssa tekemisissä..? Maalla voi yrittää muutenkin ja ihan vielä kohtuu kannattavasti. Salkun kokoa en kerro mutta lyhyt korko tuottaa nyt vuodessa keskituloisen vuosipalkan verran. Minulle riittävä lisä vuosittaisten vuokra-ja puunmyyntitulojen oheen .Hyvää syksyä ajatustesi parissa sinullekin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1021
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      738
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      522
    Aihe