Joo, joudut maksamaan omat oikeudenkäyntikulut vaikka: olet "rikoksen" uhri ja poliisi kysyy sinulta, että ketä mielestäsi on syyllinen. Sanot syyllinen "A."
Mutta Avi tutkii ja tekee raportin, jonka perusteella syyttäjä syyttää "B:tä."
Häviät syytteen ja sinusta tehdään kantaja ja maksat Avin ja syyttäjän kokeilun. Eikä välttämättä puhuta muutamasta satasesta, vaan useista tonneista.
Siis mihin tämä perustuu? Suomi on oikeusvaltio? Vitut, ei todellakaan ole!!
Käräjäoikeus
3
361
Vastaukset 3
- Anonyymi
Suomessa asianomistajalla on rinnakkainen syyteoikeus syyttäjän kanssa. Eli, asianomistaja saa vaatia rangaistusta eri rikoksesta mitä syyttäjä. Oikeus ottaa silloin kantaa molempiin vaatimuksiin. On kuitenkin melko harvinaista, että syyttäjän kanta hylätään.
- Anonyymi
Tässä ei nyt ole järkeä.
Jos kerrot poliisille, että syyllinen mielestäsi on A, etkä syyllisty väärääin ilmiantoon (ts. vilpittömästi ja perustellusti uskot A:n tehneen jotain väärin), etkä voi joutua siitä miksikään maksumieheksi.
Vaikka ilmiantosi johtaisi esitutkintaan, jossa syyttäjä syyttääkin B:tä, ei tämäkään mitenkään johda sinulle mihinkään maksuvelvollisuuteen.
Ainoa tapa, jossa tuosta tulee jotain järkeä, on se, että olet kuitenkin itse lähtenyt omalla toissijaisella syyteoikeudellasi syyttämään A:ta. Silloin kuluriskin pitääkin olla sinulla, eikä veronmaksajilla.
Siltä osin, kun syyttäjä syyttää B:tä, "häviää syytteen" syyttäjä, etkä sinä. Veronmaksajat kuittaavat tällöin B:n oikeudenkäymiskulut.- Anonyymi
Ei noin. Avaaja on lähteyt ilmeisesti syyttäjän syytteen mukaisesti vaatimaan korvauksia asianomistajana B:ltä. Kun syyte on hylätty, asianomistaja maksaa omat oikeudenkäyntikulunsa, koska syytetty on syytön eikä ole niistä maksuvelvollinen.
Asianomistajan ei ole mikään pakko olla samaa mieltä syyttäjän kanssa, jos hän itse pitää syyllisenä A:ta. Mitään oikeudenkäyntikuluja ei synny, jollei osallistu oikeudenkäyntiinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3641337Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.4071187- 102925
- 82847
- 78832
- 112788
- 52776
- 85775
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui39690- 37686