2000-luvun alun iso satelliittilautanen

Anonyymi-ap

Taloyhtiön (kerrostalo kaupungin keskustassa) katolla on 1990-luvun lopussa tai 2000-luvun alussa asennettu iso (halkaisija varmastikin noin 1 m) satelliittilautanen. Lautasen asennutti aikoinaan 1990-luvun lopulla tai 2000-luvun alkupuolella analogisten TV-lähetysten aikaan taloyhtiössä toiminut ravintola. Nyt taloyhtiöllä tarve poistaa ko. lautanen katolta kattoremontin alta. Ravintoloitsija vaihtunut, mutta ravintola vaatii nyt, ettei lautasta saa ainakaan hävittää, koska pian ravintolassa aloittava uusi yrittäjä tarvitsee lautasen mm. urheilulähetyksiä varten.
Osaako joku viisas kertoa, voiko tuolla vanhalla lautasella vielä periaatteessa vastaanottaa nykyisiä satelliitti-TV-lähetyksiä? Ts. onko 2000-luvun alun lautanen tekniikaltaan jo vanhentunut ja käyttökelvoton? Vai toimiiko lautanen vain ns. katiskana, joka vastaanottaa minkä tahansa signaalin (HD- tai SD-laatuisena) ja ravintoloitsijan päätelaite ratkaisee, voiko nykyisiä satelliitin kautta tulevia kanavia katsella?

0

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        33
        2104
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        47
        1721
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        112
        1496
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1236
      5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

        Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
        Ikävä
        104
        1034
      6. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        988
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        59
        865
      8. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        34
        862
      9. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        52
        799
      10. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        101
        753
      Aihe