Vanhemmat ei halua että muutan pois kotoa lukioon

Anonyymi-ap

Olen siis tällä hetkellä yläasteella ja mulla on ollu 2vuotta haaveena jo että mihin lukioon haluun ja se on mun unelma lukio,en tiiä mitä teen jos en pääse siihen. Mut jos pääsisin siihen lukioon niin joutuisin muuttamaan siihen kaupunkiin,joka on tosin vaan tunnin ajomatkan päässä... Ja muuttaisin mun serkun kanssa semmoseen asuntoon jonka mun isovanhemmat vuokrais meille ja vieläpä halvalla, muutenki siinä kyseisessä kaupungissa asuu mun koko muu suku ja guo kaupunki on vähänniinku mun toinen koti,muutenki se lukio on taidelukio ja haluisin musalinjalle ja mun nykyisessä kaupungissa ei oo semmosta mahollisuutta. Mut mun vanhemmat ei oikeen kannata tätä mun lukio muutto ideaa joka mulla on ollu tosi pitkään ja tiiän et mun mieli ei tule muuttumaan. Mitä mun pitäs tehä et mun vanhemmat antais mun mennä mun unelma lukioon ja muuttaa...?

5

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unelmoida saa vapaasti. Silti on syytä pitää jalat maassa ja pysyä todellisuudessa. Moni unelma tuhoutuu yrityksestä toteuttaa se.

      Kun vanhempasi eivät tue muuttoa toiselle paikkakunnalle, pidä unelma vain unelmana ja keskity todellisuuteen. Elämäsi on tuhat kertaa helpompaa ja turvallisempaa vanhempiesi luona asuen. Se vaikuttaa myös koulumenestykseen.

    • Anonyymi

      unelma on liian vahva sana. Paremminkin suosikkivaihtoehto. Jos et sinne haluamaasi lukioon pääse niin se tuskin on maailmanloppu. Vanhemmillasi on joku syy että eivät hihku ilosta lukiofundeerailujesi kanssa. Pelkäävät kenties että alat löysäillä. Tai jotain muuta. Rahatilanne yms. Pianonsoittotaitokin kehittyy paremmin kun treenaa kotona. Nelikätinen soitto tietty vaatii aina kaverin vierelle.

    • Anonyymi

      Tässä on nyt niin monta ihmistä yhdessä jutussa, sinä itse, sinun vanhemmat, isovanhemmat ja serkku ja vielä kerran sinä itse, ei tuolla combolla tule mitään.

      Ovatko isovanhemmat halukkaat vuokraamaan asuntoa alaikäisille lapsenlapsille, onko asunto vapaana? Mitä tuumii serkku ja serkun vanhemmat? Vanhempasi ovat vastaan, se jo yksin riittää murskaamaan unelmasi tai oikeastaan unelmoida voit silti...

    • Anonyymi

      Vanhemmillasi on varmasti jokin syy siihen, etteivät he halua sinun vielä muuttavan pois kotoa. Mietipä sitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe