Hei !
Uudemmassa dell työkoneessa ei ole db25 liitäntäpäätä, miten sen voisi korvata ja voiko sen korvata esim. tällä: https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/69331/del-85/deltaco-at-adapteri-db9n-db25u?gclid=EAIaIQobChMIn4uuuJ75_QIV7kiRBR0xlwQMEAQYBCABEgL74_D_BwE
vai pitääkö olla erikseen ihan oma esim. tämä: https://tietokonekauppa.fi/products/81871/Kaapelit_ja_adapterit/Sarja_ja_rinnakkaisportti_kaapelit_adapterit/DB25_adapterit/SUO_150082/LPT_KORTTI_2_RINNAKKAISPORTTI_PCI tässä on tosin tuo loppupäässä tuo rako liitännässä, mikä on työkoneessa yhtenäinen.
Db25 pinniseen tulisi ohjelmistokapula, joka on välttämätön ohjelman toimimisen kannalta.
Rinnakkaisportin asentaminen jälkeenpäin?
7
834
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo ylempi on pelkkä adapteri jolla 9-pinninen SARJAportti muunnetaan 25-pinniseksi joten se ei käy. Pitää olla ihan oikea Rinnakkaisportti-kortti joka tuo alempi on, tai sitten ostat USB<>LPT johdon, sellaisia myydään esim. elektroniikkaliikkeissä ja tietokoneliikkeissä.
- Anonyymi
Jatkan vielä:
Tässä on yksi esimerkki mainitsemastani USB<>LPT johdosta:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/92687/DeLOCK-USB-rinnakkaisporttiadapteri-0-8-m - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkan vielä:
Tässä on yksi esimerkki mainitsemastani USB<>LPT johdosta:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/92687/DeLOCK-USB-rinnakkaisporttiadapteri-0-8-mKiitos vastauksesta. Tuo apapteri ei käynyt, kokeilin sitä ja se on tarkoitettu tulostuskäyttöön. No eiköhän joku db25 porttiliitäntä löytyisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Tuo apapteri ei käynyt, kokeilin sitä ja se on tarkoitettu tulostuskäyttöön. No eiköhän joku db25 porttiliitäntä löytyisi.
Siiten pitää etsiä adapteri jossa on myös se -5v jännite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siiten pitää etsiä adapteri jossa on myös se -5v jännite.
Tai kortipaikaan sopiva kortti!
- Anonyymi
Pahasti pelkään että jos asiaan liittyy koodausta pitää olla ehta aito LPT-kortti, usb-liitäntä voi taas sotkea
- Anonyymi
Voi olla turhan tyyristä, mutta saattaa olla, että jos koneeseen saa telakan niin siinä rinnakkaisportti jo löytyy.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751101
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118547