Japanilaiset kauhutarinat

Mie oon jo kauan etsinyt hyviä japanilaisia kauhukirjoja, mutta pienen kylämme kirjastossa törmää ainoastaan Lafcadio Hearnin kirjoihin ´´Kwaidan´´ ja ´´Intohimon karma´´. Joten voiko kukaan suositella minulle muita kirjoja japanilaisista kauhutarinoista??
3605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sikäli kuin tiedän, muuta ei ole suomennettu.

Äänestä

esimerkiksi

Richard Gordon Smith: Ancient Tales & Folklore of Japan
Senate 1995
ISBN 1 85958 079 3

Äänestä

Hmm... Japanilaisesta kauhusta en ehkä niinkään tiedä, mutta kannattaa tutustua kokoelmaan "Monkey Brain Sushi". Siinä on sekalaisia tarinoita, lähinnä muistaakseni scifiä ja eksentristä aivohöttöä. Saa siitä silti jotain käsitystä japanilaisesta nykynovellikirjallisuudesta. Kannattaa ehkä myös tutustua muihin japanilaisiin novellikokoelmiin, ehkä niistä hyvällä lykyllä löytyisi joitain kauhutarinoita. Pikkukylän kirjastosta saattaisi ehkä löytyä Veikko Polameren toimittama kokoelma "Shôsetsu", joka sisältää sekalaisen kokoelman novelleja muistaakseni 1900-luvun vaihteesta tai Taishô-kaudelta (1912-1925) eteenpäin. "The Shôwa Anthology"ssä on myös novelleja Shôwa-kaudelta (1926-1988), kuten nimikin sanoo. Jos ei kauhua, saa näistä ainakin jotain japanilaiseen kulttuuriin liittyvää irti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mujina kirjoitti:

Mie oon jo kauan etsinyt hyviä japanilaisia kauhukirjoja, mutta pienen kylämme kirjastossa törmää ainoastaan Lafcadio Hearnin kirjoihin ´´Kwaidan´´ ja ´´Intohimon karma´´. Joten voiko kukaan suositella minulle muita kirjoja japanilaisista kauhutarinoista??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu