https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/38e42ac2-d267-48d4-aa09-ce35add5d936
Suomi alisuorittaa – 640 000 tipahtanut työelämästä
Aivan liian suuri osa työikäisistä suomalaisista ei käy töissä.
Työryhmä nostaa esiin Suomen surkeat luvut. Työllisyysasteen noususta huolimatta laaja työttömyys – joka muodostuu työttömistä ja toimenpiteissä olevista – on erittäin korkea. Laaja työttömyys oli työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) mukaan 372 100 henkeä helmikuussa.
Laaja työttömyys oli helmikuussa 14,1 prosenttia, kun Tilastokeskuksen laskema Suomen virallinen työttömyysprosentti (trendi) oli 6,8.
Työvoiman ulkopuolella surfailee 140 000 henkeä. Tämä ryhmä koostuu ihmisistä, jotka eivät hae eivätkä tee töitä eivätkä ole koulutuksessa tai harjoittelussa.
Työkyvyttömyyseläkkeellä on myö runsaasti ihmisiä, yhteensä 130 000 henkeä.
Näistä kolmesta ryhmästä muodostuu valtaisa 642 100 hengen joukko, joka elää yhteiskunnan tukien varassa.
Työttömien luokka kasvaa
67
1099
Vastaukset
- Anonyymi
Joo joo jäikö toisto päälle 😅🤣
- Anonyymi
Asunnottomilla alkaa olla tunkosta kusikopeissa.Rullaatori kirjoittajat Trollaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asunnottomilla alkaa olla tunkosta kusikopeissa.Rullaatori kirjoittajat Trollaa!
"Tilastokeskuksen mukaan 930 000 henkilöä eli 16,9 % kotitalousväestöstä oli vuonna 2023 köyhyys- tai syrjäytymisriskissä."
https://stat.fi/julkaisu/cm1hepbcn62b107w03plmxg8u
- Anonyymi
Linkityksen luokka sen kun paisuu kääkk
- Anonyymi
Työtön työnhakija onkin demokratian parhain mannekiini.
- Anonyymi
Jännää kääkk
- Anonyymi
Työnantajien asenteissa parantamisen varaa!! Työkyvyttömyyseläke ajaa ihmisiä köyhyyteen joten monelle osa aika työ olisi hyvä lisä tuloihin... nälkä ajaa töihin tai Ruokajonoon tässä tapauksessa.
- Anonyymi
Menkää töihin KELA:aan ja alkakaa etuuskäsittelijöiksi
Heillä on palkka yli 4000 euroa kuussa!
- Anonyymi
Mielenterveys ja Nepsy nuoret lisääntyvät yhteiskunnassa koko ajan.. nuo ongelmat vaikuttavat suuresti koulumenestykseen ja myöhemmin työelämään.
- Anonyymi
Ei siinä muuta tarvita,kun tulee kerran tauko CV,hen vaikka sairastumisen takia olet ulkona lopullisesti työnantajan silmissä.
- Anonyymi
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Polta kukkaa se kasvattaa tukkaa ja rahapussia
Ja pääset suvimäen klubitalolle ilmaistöihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja pääset suvimäen klubitalolle ilmaistöihin.
Näin juuri! Hyvin olet oppinut
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja pääset suvimäen klubitalolle ilmaistöihin.
Saattaa vahingossa palaa koko rakennus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa vahingossa palaa koko rakennus
Ai takaisin? Onko se siirretty jonnekin ja nyt siirretään takaisin?
- Anonyymi
Yhteiskunnan tuet ovatkin tarkoitettu ainoastaan sairaille ja työkyvyttömille ei muille!
- Anonyymi
Kela pummi tietää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela pummi tietää
Yhdyssanat, hipsteri, yhdyssanat..
- Anonyymi
Yli 65 vuotiaat tulisi saada takaisin työhön!
- Anonyymi
Juu, itse jäin onneksi eläkkeelle jo 52-vuotiaana. Olisi pitänyt jäädä jo alle 50-vuotiaana näin jälkikäteen ajateltuna.
- Anonyymi
Minkä ihmeen takia,kun nytkään ei riitä työpaikkoja nuoremmille? Lisäksi on työnantajien ikärasismi alkaen 50+ vuotiaista ylöspäin.
- Anonyymi
Suomessa on 550.000 isoäitiä yli 61 vuotiaita /2024 vuonna.Tähän kun lisätään
vielä isoisät voi vain kuvitella näiden jäädessä 61 vuotiaina ansiosidonnaiselle tai eläkeelle kuin paljon työttömyys vähenee Suomessa. Näiden ikä ryhmien olisi aika tomia .koska Suomen velkaantuminen aiheuttaa palkkojen pienentymisen nykytilanteessa. Ajattele ihan ite! - Anonyymi
Syksyllä 2024 työttömien tulot putoavat edelleen. Purralla on suunnitelma siitä.
- Anonyymi
Ansiosidonnainen on väärin pitkäaikaistyöttömiä kohtaan
- Anonyymi
2006 vielä sain työpaikan kävelemällä työnjohdon koppiin esittäytymään.
Sen jälkeen maailma muuttui niin, että viimeksi 2020 sama yritys päättyi turvamiesten haltuun ja kuulemma vuokratyöfirman kautta pitäisi lähestyä.- Anonyymi
Työttömien kuuluu työskennellä vuokrafirmojen kautta koska silloin saa huonommat edut, esimerkiksi ei palkallista lomaa
- Anonyymi
Ei terve ruumis työtä kaipaa
- Anonyymi
Paitsi jos on asunnoton
- Anonyymi
Näin on. Työ sairastuttaa ja tappaa ennen aikojaan.
- Anonyymi
Työttömien pitäisi saada saman pituinen kesäloma kuin opettajilla
- Anonyymi
Nou hätä! Kyllä tilastoja muokkaamalla tilanne saadaan näyttämään vallan mainiolta!
- Anonyymi
Laajan työttömyyden eli työttömien työnhakijoiden ja palveluissa olleiden yhteismäärä oli joulukuun lopussa 410 800.
https://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx?ssid=2108212350303&lang=FI&top=3# - Anonyymi
Rahaa riittäää kaikkeen muuhun paitsi työttömille
https://x.com/MikkoVapa/status/1875464456807051617/photo/1 - Anonyymi
Mitä väliä sillä on?
- Anonyymi
Häkkänen on oikea ekspertti ihme kun ei mainosta niitä pilleirtä lapsille joita se nappailee,valtonen on samoilla linjoilla
- Anonyymi
Kokoomusmulkut olisi hyvä hakata aina maan poveen. Olisi aina se pienempi riesa.
- Anonyymi
Ihmisten pitää oppia huolehtimaan itse itsestään. Hallitus ei ole sitä varten. Töitä riittää jos on haluja tehdä, eikä vain narista nurkissa. Onneksi seuraavankin hallituksen on pakko ajaa sosialiturvaa alas ja näin potkia laiskureita töihin.
- Anonyymi
Suomi on täynnä tekemätöntä työtä mutta kuka hullu niitä tekee ilman palkkaa ja jos vaaditaan tekemään ilman palkkaa on kyseessä laiton ihmiskauppa / orjatyö. Edelliset on kielletty Suomessa ja kansainvälisissä laissa, joita Suomi valtiona on sitoutunut noudattamaan.
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20176121
"Vuonna 2023 yli 900 000 suomalaista oli köyhyys- tai syrjäytymisriskissä, kertoo Tilastokeskus." (Tarkka luku on 930 000.)- Anonyymi
Jyväskylässäkin taitaa jo olla joka 7. työtön
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jyväskylässäkin taitaa jo olla joka 7. työtön
vaan mitäpä tuo haittaa, mukava ajan kuluks ajaella päivät pitkät audeilla ja tesloilla ja välillä hakee seinästä kelarahaa
- Anonyymi
Vasemmisto ja RKP haluavat 40000 joutilasta lisää elätettäväksi.
- Anonyymi
Eikös se ole hienoa että työperäiset maahantulijat tekevät työt ja me kantikset nautimme elämästä. Eikös se niin pidä mennä?
- Anonyymi
No näinhän sen kuuluu olla. Meilläkin kerrostalossa nokinaamainen siivooja kumartaa syvään ja väistää kohdatessaan valkoisia asukkaita. Näkee että se on onnellinen saadessaan palvella suomalaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No näinhän sen kuuluu olla. Meilläkin kerrostalossa nokinaamainen siivooja kumartaa syvään ja väistää kohdatessaan valkoisia asukkaita. Näkee että se on onnellinen saadessaan palvella suomalaisia.
niinhän ne jo sukupolvien ajan ovat kumarrelleet valkoisia siirtomaaherroja
- Anonyymi
Montakohan tummaa palvelijaa lie orpopojun huushollissa
- Anonyymi
akateemisten työttömien epätoivo lisääntyy.
- Anonyymi
Voihan niitä laittaa siivoojien etuhenkilöiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voihan niitä laittaa siivoojien etuhenkilöiksi.
ei käy koska ovat kokkarirasisteja
- Anonyymi
https://www.tyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx
Kuntien työllisyyspalveluissa oli heinäkuun lopussa yhteensä 339 200 työtöntä työnhakijaa, mikä on 33 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Ed - Anonyymi
Jokainen toimitusjohtaja on jo huomenna työtön.
- Anonyymi
varsinkin sinä
- Anonyymi
On vain hyvä että luokassa on paljon väkeä. Ei kouluakaan pidetä muutaman oppilaan vuoksi.
- Anonyymi
https://www.hs.fi/talous/art-2000011511748.html
15–74-vuotiaita työttömiä oli elokuussa 53 000 enemmän kuin vuotta aiemmin, viestii Tilastokeskus. Työttömiä miehiä oli 137 000 ja työttömiä naisia 130 000. - Anonyymi
Juu, nääs meillä lorvii työttömiä Ukrainasta, Irakista, Iranista, Syyriasta, Somaliasta, Venäjältä, Virosta, Filippiineiltä ja Vietnamista.
Kaikki liitetään tilastoon. Mielestäni matut ja oikeat suomalaiset tulisi erotella tilastossa. - Anonyymi
Työttömiä syntyy usein niin, että ei ole työpaikkoja. Työpaikkoja ei ole, jos kukaan ei osta yritysten tuotteita tai palveluja. Pienen maan kotimainen kysyntä on niin pientä, ettei se vaikuta, etenkin kun kansa tilaa Kiinasta romua.
Ay- mafia on ajanut palkkatason siihen pisteeseen, että tuotteemme ovat aivan liian kalliita vientiäkin ajatellen. Olemme oman sosialismimme vankeja.
Jos olisikin ihannetilanne, jossa maassamme asuisi vain oikeita suomalaisia, elintasomme olisi loistava. - Anonyymi
Kyllä tuo ay-mafia on suurin syyllinen maamme lamaan. Toisena tulee huonolaatuisten roudaaminen tänne työttömiksi.
- Anonyymi
Älä luovuta elämääsi byrokraatin käsiin.
Hän ei välitä sinun asioistasi pätkän vertaa.
Byrokratian ainoa tehtävä on ruokkia itse itseään,
ei työllistää ketään. - Anonyymi
Albaniasta saisi nyt useita kymmeniä tuhansia uusia työttömiä lisää.
- Anonyymi
Uiguurit ovat ilmaisseet myös kiinnostuksensa majailla Kelahotellissa Suomessa huilujaan soitellen.
- Anonyymi
Tässä olisi mukava etätyö mahdollisuus, jos olet kyllästynyt työttömyyteen tai haluat lisäansioita, niin tämän avulla onnistuu, tätä voi tehdä missä ja milloin vain itselle sopii
Tehtävänä on vastailla asiakkaiden viesteihin, mahdollisuus tienata jopa 300€ viikossa viikossa, itsekin olen pitkän työttömyyden jälkeen tienannut tässä tosi mukavasti lisää säästöjä, hyvin rentoa ja mukavaa puuhaa, nyt olisi uusille tekijöille tarvetta
Palkkio maksetaan viikoittain, ja juuri nyt olisi tarjolla paljon bonuksia joihin osallistumalla voi korottaa palkkiota huomattavasti, suosittelen todellakin jos kukkaro kaipaa lihotusta, hae nyt https://asiakas-palvelut.com/ref/FI2566659- Anonyymi
noi on jotain feissari tyyppisiä myynti hommia
ei tes palkkaa, ei välttämättä palkkaa lainkaan
- AnonyymiUUSI
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/07/uusi_yhdistys_ajaa_harjoittelijoiden_ja_tukityollistettyjen_asemaa_2718283.html
Moni nuori tekee harjoittelijan hommia toisensa jälkeen eikä saa tavallista työsopimusta kunnon palkalla. Tasavallan harjoittelijat ja tukityöllistetyt -yhdistys ajaa Suomen noin 115 000 harjoittelijan ja tukityöllistetyn asemaa. Aamu-tv:n vieraana yhdistyksen puheenjohtaja Kari Laurila ja SAK:n edunvalvontajohtaja Nikolas Elomaa.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585040
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214482Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2931617- 811301
- 2281298
- 681255
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810