Rikosten määrä on vähentynyt Barcelonassa 16% vuodesta 2019 lähtien. Mutta kaupungin epäturvallisuus on asukkaiden ensimmäinen huolenaihe eikä rikollisuuden vähentymistä havaita. Huumekauppa huolestuttaa Barcelonan viranomaisia koska se on kaikkien ongelmien pohjalla.
"Herkkyyttä manipuloidaan taloudellisiin ja poliittisiin tarkoituksiin", sanoo Amadeu Recasens, joka on oikeustieteen tohtori, kriminologi, entinen poliisikoulun johtaja ja Barcelonan kaupunginvaltuuston entinen turvallisuuspäällikkö.
"Jos haluat luoda sosiaalista hälytystä taloudellisista syistä, esimerkiksi siksi, että sinulla on yksityiseen turvallisuuteen erikoistunut yritys, myyt enemmän, jos saat ihmiset huolestumaan siitä, että heidän talonsa on miehitetty. Tällaiset kampanjat, joista kuulemme koko ajan, erityisesti ennen lomia, lisäävät tietoisuutta, vaikka todellisuus on toinen", hän väittää.
Linkki uutiseen: https://www.infolibre.es/politica/paradoja-delincuencia-barcelona-lidera-reduccion-criminalidad-sube-preocupacion-ciudadana_1_1459474.html
Ja suomeksi käännettynä täällä: https://aiheenaespanja.blogspot.com/2023/03/se-kaikkien-paradoksien-barcelona.html
Barcelona ja kuinka ihmisten herkkyyttä manipuloidaan poliittisiin tarkoituksiin
Anonyymi-ap
1
333
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä pohjois-Euroopan turistin kannattaa pysyä poissa espanjasta, joka puolella osoitetaan mieltä kuinka turistit vievät asunnot ym? Eihän ne turistit niitä vuokraisi jos ei vuokranantaja ahneuksissaan haluaisi enemmän rahaa kuin paikalliset pystyvät maksamaan? Loistavaa olisi vaikka yksi kuukausi että ei yhtään turistia menisi koko maahan? Se ei ikävä kyllä toteudu? Itse usein aikaisemmin Espanjassa matkustaneena menen nykyisin muualle, jossa tunnen olevani tervetullut? Vähän pitempään joutuu lentämään mutta ei haittaa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310238Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729783Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056809Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2085238- 1734959
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1533792- 802618
- 1702611
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642433- 582272