Testamentissa jaettiin omaisuutta neljän lapsen kesken. Jakoon menee metsää, kotitila, kaksi asunto-osaketta ja hieman sijoitusrahastoja lapsille. Tässä testamentissa oli sitten kohta jossa jäljellejäävä raha- ja rahastosijoitukset jaetaan lapsenlapsille.
Kahdella lapsista ei lapsia ole ja lastenlapset saa hyvän potin nyt.
Leski luopuu nyt omasta osuudesta ja pesän omaisuus jaetaan testamentin mukaisesti mutta kotitilan suhteen hallintaoikeus jää leskelle.
Mites sitten kun aika jättää leskestä. Leskellä on runsaasti sijoituksia. Meneekö kaikki silloin lastenlapsille? Voiko tuosta lesken omaisuudesta vaatia lakiosaa nämä lesken lapsettomat lapset.
Testamentti oli huonosti laadittu, eikä vanhemmat aikoinaan siitä tällaista tarkoittaneet, mutta tehty mikä tehty. Noita lapsettomia rintaperillisiä kohtaan ei mielestäni reilu. Testamentin tarkoitus oli kuulemma varmistaa että jäljellejäävä leski pärjää hyvin ja lastenlapsiakin muistetaan jonkin verran.
Keskinäinen testamentti sitten kun leski kuolee
6
426
Vastaukset
- Anonyymi
Voivat vaatia lakiosuutta.
- Anonyymi
Yleensä ko. testamenttityypissä on samantein määräykset myös lesken kuoleman jälkeiseen jakoon. Jos ei ole, niin lesken omaisuushan sit menee ihan normisääntöjen mukaan eli aluksi lapsille tasan, jos sellaisia on... ..jne. Pkaarisäännösten mukaan...
- Anonyymi
"Testamentti oli huonosti laadittu, eikä vanhemmat aikoinaan siitä tällaista tarkoittaneet, mutta tehty mikä tehty."
Jos ei tällaista tarkoitettu, ja leski elää (ja on oikeustoimikelpoinen), niin hänhän voi omalta osaltaan muuttaa testamentin sellaiseksi, että se paremmin toteuttaa hänen tahtonsa.
Jotta testamentista jotain voisi sanoa, sen sisältö olisi syytä kertoa paremmin, käyttäen nimien asemesta kirjaimia (L, A, B, C, D).- Anonyymi
Tässä testamentissa lasten perintöosuudet ovat suunnilleen samanarvoiset.
Mutta lastenlapset perivät ilmeisesti lesken rahastosijoitukset kun leskestä aika jättää. Ja rahastosijoituksia tulee sitten neljälle lasten lapselle todella iso potti, lastenlasta kohti arvoltaan huomattavasti suurempi kuin yhdenkään lapsen saama perintö perinnönjaossa nyt. Tämä tuntuu epäoikeudenmukaiselta. Vain kahdella lapsella on lapsia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä testamentissa lasten perintöosuudet ovat suunnilleen samanarvoiset.
Mutta lastenlapset perivät ilmeisesti lesken rahastosijoitukset kun leskestä aika jättää. Ja rahastosijoituksia tulee sitten neljälle lasten lapselle todella iso potti, lastenlasta kohti arvoltaan huomattavasti suurempi kuin yhdenkään lapsen saama perintö perinnönjaossa nyt. Tämä tuntuu epäoikeudenmukaiselta. Vain kahdella lapsella on lapsia.Testamentin, tullakseen noudatettavaksi, ei tarvitse tuntua perillisestä oikeudenmukaiselta. Mutta jos testamentti loukkaa rintaperillisen lakiosaa (joka on puolet lakimääräisestä perintöosasta), se on perillistä kohtaan tuolta osin tehoton, mikäli ko. perillinen säädetyin tavoin ilmoittaa testamentinsaajalle vaativansa lakiosansa.
Lakiosailmoitus tulee tehdä kullekin testamentisaajalle, alaikäisen osalta hänen edunvalvojalleen (vanhemmilleen).
Kun perillisiä on neljä, kunkin lakiosa on 1/8 perittävän jäämistöstä. Lakiosaa määritettäessä jäämistöön lisätään laskennallisesti myös perittävän eläessään rintaperillisille antamat lahjat (ennakkoperinnöt), ellei muuta ole määrätty tai olosuhteisiin katsoen otaksuttava tarkoitetun (PK 6:1.1 https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L6P1).
Mutta jos leski haluaa testamenttia omalta osaltaan muuttaa perillisen tarkoittamalla tavalla oikeudenmukaisemmaksi, se on mahdollista - edellyttäen, että leski on testamentin tekoon kelpoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438395Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255809Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035688Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91537Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol81502Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2331456